‘Sınır ötesi saldırganlık teşhir edilmeli’

Muhalefete düşen en temel görevin, ‘sınır ötesi’ saldırıların hangi amaçla yapıldığını teşhir etmek olduğunu belirten HDP’li Hatimoğulları, “Muhalefet, iktidarın bekası için katliamlar yapılmasını kabul etmemeli” dedi.

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, en derin işsizlik, yoksulluk ve açlığın yaşandığını belirterek, mevcut anayasanın dahi uygulanmadığını; herkesin saldırı altında olduğunu söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, ANF’ye konuştu.

AKP’nin gerçek yüzünün 7 Haziran 2015’te, Suruç’ta, 7 Haziran-1 Kasım arasındaki süreçte ortaya çıktığını savunan Hatimoğulları, “Ceylanpınar’da iki polis katledildi ve Kürt sorunu için başlatılmış olan barış süreci masası devrildi. Ceylanpınar, Kürtlerin üzerine atılan ve sonradan bütün belgeleriyle ortaya çıkan bir provokasyondu. Devletleşmiş AKP’nin eliyle, sivil darbe aksına geçildi. En derin işsizlik, en derin yoksulluk, en derin açlık şu an Türkiye’de şu an yaşanıyor. Mevcut anayasa dahi Türkiye’de uygulanmıyor. Bütün zeminlere bir saldırı var; akademiye, işçilere, emekçilere, muhalefete, herkese saldırı var” dedi.

MUHALEFET ARTIK AÇIKÇA SÖYLEMELİ

İktidarın, ekonomik kriz, işsizlik, talan politikaları ve kadın katliamlarının üzerini örtmek için yine Kürt kartını kullandığını ifade eden Hatimoğulları, şöyle devam etti: “Bir sınır ötesi operasyonla, seçime hazırlık babında ‘terörle mücadele ediyoruz’ algısı yaratmak istiyor. Toplum, geçmişte bu örtüleri kabul ediyordu ama artık bıçak kemiği doğrudan zedeliyor. Bu ortamda artık AKP’nin bu politikası tutamaz, tutmamalı. Muhalefet sadece HDP değil. Muhalefete düşen en temel görev, sınır ötesi operasyonun hangi amaçla yapıldığını teşhir etmektir. Muhalefet, bunu kabul etmiyoruz diyebilmeli. Erdoğan’ın her başı sıkıştığında, Rojava’ya bir turistik geziymiş gibi operasyon düzenliyor. Adeta orada yaşayan sivil halkın, Kürt halkının, Arap halkının canına kastedilen operasyonlar, katliamlar gerçekleşiyor. Bunun sebebi ülkenin bekası değil; AKP iktidarının bekasıdır. Muhalefette bunu artık bu açıklıkla dillendirmelidir.“

AKP’NİN GEMİSİ BATIYOR

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, ister erken olsun ister zamanında artık seçim sürecine girildiğini, ancak bunun herhangi bir seçim olmadığını belirterek, şunları söyledi: “Ciddi bir süreç. Bugüne kadar yaptığımız seçimlerin en zor olanı. Bu seçimin, güvenliği yoktur. AKP, devletin bütün kurumlarını ele geçirdi; YSK, Danıştay… Kendi denklemini bozan parti olan HDP de kapatmakla karşı karşıya. HDP’nin üzerinde kapatma davası var, kılıç gibi kafamızda sallandırıyor. Öte yandan muhalefete, HDP’nin taleplerine uyarsanız, milliyetçi damarı kaşırım, diyor. Bir yandan da göç sorununu kaşıyor. Çünkü kaybedecek şeyleri çok. Medyaya da sızan bilgiler var; AKP gemisinin batmaya başladığını görüp pılını pırtısını toplayıp Avrupa’ya kaçmaya başlayanlar var. AKP’nin gemisi batıyor.

HDP’NİN ELİ TAŞIN ALTINDA

Muhalefetin uyanık olması, toplumun ufkunu açması, sorunların esasına odaklanması lazım. Türkiye’nin içinden geçtiği bu süre, çok karanlık bir süreç. Biz bu dönemeçte ya yüzümüzü aydınlığa döneceğiz ya da karanlıkta daha epey bir süre yol alacağız. Bizim HDP olarak tek başımıza yapacağımız çok şey olmasıyla beraber, muhalefetin tamamına hep seslenme gereği hissettik. Muhalefet bugün Türkiye’nin hakiki sorunlarına ciddi bir biçimde çözüm üretmesi gerekiyor. Bu çözümler de basit bir seçim yatırımı olarak değil, gerçekten sorun çözmeye odaklı olmalıdır. Biz HDP olarak bu konuda, toplumun bütün ihtiyaçlarını gören bir yerden elimizi taşın altına koyuyoruz. Bu konuda hem mücadele edeceğimizi hem de ortak çalışmaya hazır olduğumuzu bir kere daha ifade ediyoruz.”