İran’da 55 kadın tutsak açlık grevine başladı

Evin Hapishanesinde tutulan 55 kadın siyasi tutsak, İran devletinin aktivist Şerife Muhamedî’ye verdiği idam kararını protesto etmek amacıyla açlık grevine başladıklarını duyurdu.

İran’da Tahran’ın kuzeybatısındaki Evin Hapishanesinde tutulan kadın tutsaklar, Reşt kentindeki Lakan Cezaevi’nde tutulan aktivist Şerife Muhamedî’ye verilen idam cezasını protesto etmek ve ona destek vermek amacıyla açlık grevine başladı.

12 yaşında bir çocuğu olan Şerife Muhamedî, İran rejim güçleri tarafından Komele Partisi ile bağlantılı olduğu iddiasıyla gözaltına alınmıştı. Şerife Muhamedî, 5 Aralık 2023’te İran istihbaratı tarafından İran’ın kuzeyindeki Reşt şehrinde tutuklandı. Reşt Devrim Mahkemesi, kadın aktivist Şerife Muhamedî’yi, “İran rejimine karşı silahlı isyan” iddiasıyla idam cezasına çarptırdı. Öğretmenler Sendikası Konseyi, Şerife Muhamedî’nin gözaltında itirafçı olması yönünde baskı görmüş ve kabul etmediği için işkenceye maruz kaldığını duyurmuştu. 4 Temmuz’da Şerife Muhamedî’ye verilen idam cezasını doğrulayan Siyasi ve Sivil Tutsakları Koruma Kampanyası, bu cezanın sivil toplum aktivistlerine karşı bir savaş ve cezalandırma olduğunu belirterek cezanın iptal edilmesi ve Şerife Muhamedî’nin koşulsuz ve şartsız serbest bırakılması çağrısında bulunmuştu.