GÖRÜNTÜLÜ

HPG 2 şehidin kimliklerini açıkladı

Medya Savunma Alanları’nda 2 gerillanın şehadete ulaştığını belirten HPG, “Anılarını mücadelemizde yaşatacağımızın sözünü yineliyoruz” dedi.

ŞEHİT AÇIKLAMA

HPG Basın İrtibat Merkezi, şehitlere ilişkin şunları belirtti:

“Berxwedan ve Ezîz yoldaşlarımız Medya Savunma Alanları’nda farklı tarihlerde yaşanan düşman saldırılarında şehadete ulaşarak şehitler kervanına katıldı.

Adı direnişle özdeşleşen Efrîn’den gerilla saflarına katılan Berxwedan yoldaşımız, Avaşîn’den Zap’a kadar yürüttüğü destansı mücadele ile özgürlük mücadelemizdeki onurlu yerini aldı. Bulunduğu her alanda düşmana vurma isteği ile öne çıkan Berxwedan yoldaşımız, şehit yoldaşlarına ancak bu şekilde layık olabileceğine inandı. Direniş tünellerinde ve yarı hareketli gerilla timi tarzıyla Avaşîn ve Zap bölgelerinde düşmana karşı geliştirilen birçok eylemde yer alarak dönem görevlerini eksiksiz yerine getirmeyi temel amacı haline getirdi. Berxwedan yoldaşımız, Apocu özgürlük gerillasının ulaştığı profesyonellik düzeyini içselleştirmek ve pratikleştirmek fedakarca büyük bir emek verdi.

Serhildanlar ile tanıdığı özgürlük mücadelemizin zafere ulaşması için hiç tereddüt etmeden yüzünü Kurdistan dağlarına dönen Cizîra Botan’ın yiğit evladı Ezîz yoldaşımız, gerilla saflarına katıldığından itibaren dolu dizgin bir mücadelenin sahibi oldu. Nerede ihtiyaç olursa orada bulunmayı kendisine ilke haline getiren yoldaşımız, Rojava’dan Qendîl’e, Xakurkê’den Medya Savunma Alanları’nın birçok bölgesine kadar amansız bir mücadelenin sahibi olarak devrimci görevlerini layıkıyla yerine getirmek için çalıştı. Bu özelliğiyle örnek bir Apocu militan olmayı başaran yoldaşımız, özgürlük değerlerine olan bağlılığı ile her zaman mücadelemizde anılacak bir devrimci oldu.

Berxwedan ve Ezîz yoldaşlarımızın başta değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyor, anılarını mücadelemizde yaşatacağımızın sözünü yineliyoruz.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Berxwedan Qehreman
Adı Soyadı: Mihemed Silêman
Doğum Yeri: Efrîn
Anne – Baba Adı: Ferîde – Musa
Şehadet Tarihi ve Yeri: 16 Ocak 2024 / Medya Savunma Alanları

 

Kod Adı: Ezîz Gabar
Adı Soyadı: Serdar Sönmez
Doğum Yeri: Şirnex
Anne – Baba Adı: Leyla – Ezîz
Şehadet Tarihi ve Yeri: 18 Nisan 2024 / Medya Savunma Alanları

 

BERXWEDAN QEHREMAN

Berxwedan yoldaşımız, Efrîn’de yurtsever bir ailede dünyaya geldi. Ailesinin bu özelliğinden dolayı küçük yaşta mücadelemizi tanımaya başladı. Ailesinin anlattığı gerillanın kahramanlık hikayeleri ile yetişen yoldaşımız, gerillayı çocukluk kahramanı yaptı. Bu nedenle henüz küçük yaşta gerilla olmayı arzuladı. Hayalini de kendisi ile büyüten Berxwedan yoldaşımız, Rojava Özgürlük Devrimi’nin gelişimi ile birlikte mücadelemizi daha yakından tanıma imkanı buldu. Rêber Apo’nun fikirlerinin Rojava’da yaşam bulmaya başlamasıyla Önderlik gerçekliğini daha iyi anlamaya başlayan yoldaşımız, bir Kürt genci olarak kendisinin de devrim çalışmalarında yer alması gerektiğini düşündü. Bu temelde ilk olarak devrimci gençlik çalışmalarında yer almaya başladı. Bu çalışmalarda yer aldığı süreçte yoldaşlarıyla yaptığı tartışmalarla kendisini ideolojik anlamda daha da geliştirme imkanı buldu. Fakat çetelerin her geçen gün Rojava’daki halkımızın kazanımlarına yönelik saldırılar düzenlemesi ve bu saldırılarda yaşanan şehadetler Berxwedan yoldaşımız, mücadelesini daha da büyütmesi kararlaşmasına ulaşmasını sağladı. Bir Kürt genci olarak öncelikli görevinin halkımızın kazanımlarını korumak olduğunun bilinciyle ilk olarak Rojava’daki direniş güçlerine dahil oldu. Aldığı kısa süreli eğitimlerle kendisini temel askeri konularda eğiten yoldaşımız, gelişen çete saldırılarına karşı birçok cephede savaştı. Temel amacı halkımızın kazanımlarını korumak olan Berxwedan yoldaşımız, yer aldığı her savaş pratiğinde cesareti ile yoldaşlarına güç ve moral kaynağı oldu. Savaş konusunda her geçen gün tecrübelerine yenilerini ekleyen yoldaşımız, yetkin bir savaşçı olmayı başardı. Özellikle Türk devletinin Efrîn’e yönelik saldırısı ve gerçekleşen katliam Berxwedan yoldaşımızı yol ayrımına getirdi. Artık yaşamını tamamen halkımıza adaması gerektiğinin düşünen yoldaşımız, ancak profesyonel bir devrimci olursa görev ve sorumluluklarını yerine getirebileceğine inandı. Bunun da ancak Kurdistan dağlarında gerilla saflarına katılmakla mümkün olduğunun bilincinde olan yoldaşımız yüzünü Kurdistan dağlarına dönerek gerilla saflarına katıldı.

Kurdistan dağlarına ilk geldiğinde dağların heybeti karşısında hayranlığını gizleyemeyen Berxwedan yoldaşımız, kısa sürede gerilla ve dağ yaşamı ile bütünleşti. Dağların insanı özgürleştiren muhteşem doğasıyla bütünleştiği oranda özgürlükten pay aldığını hisseden yoldaşımız, daha fazla ve etkili bir katılım sağlayarak yetkin bir gerilla olabilmek için çabaladı. Aldığı ideolojik ve askeri eğitimlerle profesyonel bir devrimci olan yoldaşımız, her zaman kendisini eksik görerek daha fazla gelişmek için emek harcadı. Özellikle yeni dönem gerilla taktiğinde uzmanlaşmak için ısrarcı oldu. Bu temelde Şehîd Mahir Akademisi’nde eğitim görerek kendisini her anlamda savaşa hazırladı. İşgalci Türk ordusunun Medya Savunma Alanları’na yönelik saldırıları başladığında ısrarla savaşın yoğun olduğu Zap ve Avaşîn bölgelerine gitmek istedi. Önerisi kabul edilen Berxwedan yoldaşımız, büyük bir iddia ve kararlılıkla ilk olarak Avaşîn bölgesine geçti. Avaşîn’de Cumalî Çorum yoldaş komutasında yürütülen tarihi direnişe dahil oldu. Düşmana karşı yapılan etkili eylemlerde yer alarak dönem görev ve sorumluluklarını yerine getirmeyi başardı.

Ardından Zap bölgesine geçen yoldaşımız burada süren direnişe dahil oldu. Zap’ın birçok alanında çalışmalara katılan Berxwedan yoldaşımız, burada da kararlı duruşundan taviz vermedi. Düşmanın tüm yoğun saldırı ve yönelimlerine karşı yüreğindeki kini ve öfkeyi eyleme dönüştürmede ısrarcı olan yoldaşımız, birçok eylemin gerçekleşmesinde rol sahibi oldu. Zorlu savaş koşullarında yoldaşlarına verdiği değer, duyduğu sevgi ve fedakarca mücadelesiyle tüm yoldaşlarının saygısını kazanmayı başardı. Zap direnişinin gelişmesi için eşsiz bir emeğin sahibi olan Berxwedan yoldaşımız, Zap’da iz bırakan yoldaşlarımızdan biri olmayı başardı.

16 Ocak 2024 günü gelişen düşman saldırısında şehadete ulaşan Berxwedan yoldaşımız, özgürlüğü hissettiği Kurdistan dağlarında anlamlı bir yaşamın sahibi olarak özgürlük mücadelemizdeki onurlu yerini almayı başardı. Hayal ettiği gibi yaşayan Berxwedan yoldaşımız ardından zengin bir mücadele mirası bıraktı. Yoldaşları olarak Berxwedan yoldaşımızın mücadelesini zaferle taçlandırana kadar kararlıca savaşmaya devam edeceğimizin sözünü yineliyoruz.

 

EZÎZ GABAR

Ezîz yoldaşımız Kurdistan’da yurtseverliğin derin yaşandığı yerlerden biri olan kadim Cizîra Botan’da dünyaya geldi. Değerli ailesinin ve yaşadığı çevrenin yurtsever olmasından dolayı Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’ni erkenden tanıma şansına ulaşan yoldaşımız, yurtsever kültürle büyüdü. Özgürlük hareketimize daha küçük yaşta sempati duydu. Düşman gerçekliğini görerek yapılan haksızlığa ve zulme karşı her zaman öfkesini büyüttü. Daha ilkokul yıllarında çelişkiler yaşadı. Botan gibi Kürtlük bilincinin gelişkin olduğu bir coğrafyada anadilini okulda konuşamaması nedeniyle sisteme karşı arayışa girmeye başladı. Ortaokuldan itibaren sistemin eğitimini reddeden yoldaşımız ailesine ekonomik destek için bazı çalışmalarda yer aldı. Emek konusundaki hassasiyeti ve çalışmalarındaki disiplini sayesinde bulunduğu her yerde sevilen biri oldu. Özgürlük mücadelemize katılım kararı alan Ezîz yoldaşımız bu kararını yaşama geçirmek için ilk olarak devrimci gençlik çalışmalarında yer aldı. 2014 yılında özellikle Rojava’da DAİŞ çeteleri eliyle halkımıza ve Hareketimize dayatılan tasfiye planlarına karşı sessiz kalmayarak katılım kararı verdi. Bu temelde Cûdî bölgesine geçen Ezîz yoldaşımız çocukluk hayali olan gerilla saflarına katılarak, özgürlük savaşçısı oldu.

Gerilla yaşamına kısa sürede adapte olan Ezîz yoldaşımız, bir süre Cûdî bölgesinde kaldıktan sonra Medya Savunma Alanları’na geçti. İlk eğitimini Garê bölgesinde alarak yeni savaşçı eğitimini başarılı bir şekilde bitirdi. Gerilla yaşamı ve yoldaşlık ilişkilerinde derinden etkilendi. Aldığı eğitimlerle kendisini derin bir sorgulamaya tabi tutan yoldaşımız, kendini hem askeri hem de ideolojik olarak geliştirmeyi esas aldı. Rojava alanında halkımıza karşı gelişen saldırılara cevap olmak için yoğunlaşan yoldaşımız, halkımızla birlikte mücadele etmek için önerilerde bulundu. Özgür dağlarda kısa sürede kazandığı tecrübeleri savaş ortamında pratikleştirmek istedi. 2014 yılında Rojava alanına geçti. Rojava alanında birçok hamlede yer alan yoldaşımız kazanılan zaferde pay sahibi oldu. Önderliğimizin halkların birlikte ve aynı çatıda yaşama projesinin hayat bulduğu Rojava alanında DAİŞ çetelerine karşı Apocu bir gerilla olarak görevlerini yerine getirdi. Faşist TC devleti ve DAİŞ’in tüm saldırılarına karşı sergilenen destansı direnişte yer alan yoldaşımız, bulunduğu her ortamda Apocu fedai militanlık çizgisinde tereddütsüz bir mücadele yürüttü.

Rojava’daki görevini başarılı bir şekilde yerine getirdiğini düşünen Ezîz yoldaşımız, yüzünü tekrar özgür dağlara döndü. Kendisini yeni dönem gerilla taktiklerinde eğiterek profesyonel bir gerilla olmak isteyen Ezîz yoldaşımız, 2018 yılında askeri uzmanlık eğitimi aldı. 2015 yılında Cizîr, Sûr, Nisêbîn, Gever ve diğer alanlarda gelişen Özyönetim Direnişi’nde şehadete ulaşan yoldaşlarımızın mücadelesinden etkilenen Ezîz yoldaşımız, yaşanan şehadetlerin intikamını almak için aldığı uzmanlık eğitiminde yetkinleşme sözü verdi. Düşmana olan öfkesini eyleme dönüştürmek için askeri alanda taktik zenginlikler üzerine yoğunlaşarak önemli gelişmeler sağladı. Eğitim süreci boyunca Önderliğimizin savunmaları ve kişilik çözümlemeleri üzerine yoğunlaşarak zengin bir tartışma ortamı yarattı. Eğitimden sonra Qendîl bölgesinde stratejik çalışmalarda yer aldı. Verilen her göreve büyük bir moral ve coşku ile katıldı. Düşman saldırılarının yoğunlaştığı bir dönemde savaşın yoğunca yaşandığı bölgelere geçen Ezîz yoldaşımız, askeri alanda kazandığı büyük tecrübeleri uygulama imkanı buldu. Yeni dönem gerilla taktiklerini ustaca ve büyük bir cesaretle uygulayan yoldaşımız, başarılı bir pratiğin sahibi oldu.

18 Nisan 2024 günü gerçekleşen bir düşman saldırısında şehadete ulaşan Ezîz Gabar yoldaşımız, her şart altında Apocu çizginin fedakar bir militanı olarak üstlendiği tüm görevleri başarılı bir şekilde yerine getirdi. Gerilla saflarına katıldığı ilk andan itibaren düşmana vurma arayışında oldu. Yakaladığı taktik derinlik, üstün performans ve yoldaşlık ilişkilerindeki duruşuyla cesur bir savaşçı oldu. Yoldaşları olarak Ezîz yoldaşımızın bizlere devrettiği mücadele bayrağını zafere ulaşana taşıyacağımızın sözümüzü bir kez daha yineliyoruz.”