Gerilla Zap ve Metîna’da işgalcileri vurdu

Kurdistan Özgürlük Gerillası, Medya Savunma Alanları’na bağlı Zap ve Metîna’da işgalci Türk askerlerine yönelik eylem gerçekleştirdi. İşgalciler ise kimyasal silah ve yasaklı patlayıcılarla saldırarak savaş suçu işlemeyi sürdürüyor.

HPG AÇIKLAMA

HPG Basın İrtibat Merkezi açıklaması şöyle:

“Zap bölgesi;

20 Mayıs saat 11:05’te Kurojahro Direniş Alanı’ndaki işgalciler ağır silahlar ile hedeflenerek vuruldu. Bu eylemde işgalcilere ait 1 konteynır imha edildi. Konteynırın içinde cezalandırılan ve yaralanan işgalcilerin sayısı netleştirilemedi.

Metîna bölgesi;

22 Mayıs saat 16:00’da Golka Direniş Alanı’ndaki işgalciler ağır silahlar ile hedeflenip vuruldu.

Şehîd Delîl Batı Zap bölgesi;

22 Mayıs saat 12:00’da Girê Cûdî Direniş Alanı’nda dedektör ile alanı tarayan işgalciler orta otomatik silahlar ile hedeflenerek vuruldu ve işgalcilerin hareketliliği durduruldu.

İşgalci TC ordusunun yasaklı patlayıcılar ile gerçekleştirdiği saldırılar;

22 Mayıs’ta Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê FM Direniş Alanı’ndaki tünellerimiz 3 kez zehirli kimyasal gazlar ve 1 kez de yasaklı patlayıcılar ile bombalandı. Biber gazı ile iç içe kullanılan kimyasal gazların turuncu renkte olduğu tespit edildi.

22 Mayıs günü Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki tünellerimiz 1 kez yasaklı patlayıcılar ile bombalandı.

22 Mayıs’ta Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki tünellerimiz 2 kez patlayıcı yüklü dronlar ile bombalandı.

İşgalci TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar;

 22 Mayıs’ta Xakurkê bölgesinin Sinînê, Lolan, Girê Şehîd Şerîf alanları 4 kez, Metîna bölgesinin Dergelê Direniş Alanı 1 kez, Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê Amediyê Direniş Alanı 2 kez olmak üzere toplam; 7 kez savaş uçakları ile bombalandı.”