HPG: 1 helikopter darbelendi, 2 işgalci cezalandırıldı

HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM), gerilla güçlerinin Metîna’da iki işgalciyi cezalandırdığını, Avaşîn’de bir helikopteri darbelediğini ve Zap’taki bir direniş alanında işgalcileri ağır silahlarla vurduğunu bildirdi.

Yazılı bir açıklama yapan HPG-BİM, Girê Cûdî Direniş Alanı’nda ilerlemek isteyen işgalcilerin gerillalar tarafından durdurulduğunu vurguladı.

Aynı açıklamada Metîna’da iki işgalcinin ferdi silahlarla cezalandırıldığı, Avaşîn’de bir helikopterin iki koldan vurularak darbelendiği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca işgalci Türk devletinin Girê FM Direniş Alanı’ndaki savaş tünellerini 8 kez zehirli kimyasal gazlar ve 3 kez de yasaklı patlayıcılar kullanarak bombaladığı belirtildi.

HPG-BİM, gerillanın gerçekleştirdiği eylemler ve işgalci Türk ordusu tarafından yapılan saldırıların ayrıntılarını şöyle verdi:

1. Şehîd Delîl Batı Zap bölgesi;

— 29 Mayıs saat 09:00’da Girê Cûdî Direniş Alanı’nda ilerlemek isteyen işgalciler ağır silahlar ile hedeflenerek vuruldu ve işgalcilerin hareketliliği durduruldu. 

— 29 Mayıs saat 06:45’te Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki işgalciler orta otomatik silahlar ile hedeflenerek vuruldu ve 1 mevzi darbelendi. 

— 29 Mayıs saat 09:30’da Girê Amediyê Direniş Alanı’nda ilerlemek isteyen işgalciler sabotaj taktiği ile hedeflenerek vuruldu ve işgalcilerin hareketliliği durduruldu. 

2. Metîna bölgesi;

— 30 Mayıs’ta Enîşkê alanındaki işgalciler ferdi silahlar ile hedeflenerek vuruldu ve 2 işgalci cezalandırıldı. 

3. Avaşîn bölgesi;

— 28 Mayıs saat 12:30’da bir helikopter iki koldan hedeflenerek vuruldu. Darbe alan helikopter alandan uzaklaşmak zorunda kaldı. 

4. İşgalci TC ordusunun yasaklı patlayıcılar ile gerçekleştirdiği saldırılar;

— 29 Mayıs’ta Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê FM Direniş Alanı’ndaki tünellerimiz 8 kez zehirli kimyasal gazlar ve 3 kez de yasaklı patlayıcılar ile bombalandı. 

— 29 Mayıs’ta Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki tünellerimiz 8 kez patlayıcı yüklü dronlar ile bombalandı.

5. İşgalci TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar;

— 29 ve 30 Mayıs’ta Qendîl bölgesinin Balayan alanı 1 kez, Garê bölgesinin Dêreşê, Deşta Kafya, Gûzê, Zengil alanları 7 kez, Xakurkê bölgesinin Xinêrêya Jor alanı 1 kez, Metîna bölgesinin Serê Metîna, Bêşîlî, Dergelê Direniş Alanları 4 kez, Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê Bahar Direniş Alanı 1 kez olmak üzere toplam; 14 kez savaş uçakları ile bombalandı. 

— 28 ve 29 Mayıs’ta Metîna bölgesinin Golka ve Dergelê Direniş Alanları, Xakurkê bölgesinin Lolan, Kolît ve Girê Şehîd Şerîf alanları saldırı helikopterleri ile bombalandı.”