HPG 2 gerillayı saygıyla andı

Medya Savunma Alanları’nda şehadete ulaşan 2 gerillayı saygıyla anan HPG, “işgalcilere karşı efsaneleşen direnişin en ön saflarında yer alarak zafer bayrağını dalgalandırdılar” dedi.

ŞEHİT AÇIKLAMA

HPG Basın İrtibat Merkezi açıklaması şöyle:

“Soro Amanos ve Şiyar Amed yoldaşlarımız farklı tarihlerde Medya Savunma Alanları’ nda gerçekleşen düşman saldırısında şehitler kervanına katıldı.

Devrimci Halk Savaşımızın öncü ve fedai militanları olan Soro ve Şiyar yoldaşlarımız işgalcilere karşı efsaneleşen direnişin en ön saflarında yer alarak zafer bayrağını dalgalandırdılar. Yaşamlarının her anı direniş ile örülü olan yoldaşlarımız ardıllarına unutulmaz bir mücadele mirası bıraktılar. Yaşamda ve savaşta partimiz PKK’nin yarattığı maddi ve manevi değerleri büyüten mücadele tarzlarıyla hepimiz için örnek militan duruşu sahibi oldular. En zorlu koşullarda gerillacılık yapan yoldaşlarımız işgalci TC ordusuna büyük darbeler vurdular. Soluksuz ve amansız bir şekilde sürdürdükleri mücadeleleri ile dönemin ruhuna uygun bir misyon yüklendiler.

Apocu fedai ruhun sarsılmaz militanları olan Soro ve Şiyar yoldaşımızı saygı ve minnetle anıyor, başta yurtsever ailemiz olmak üzere tüm Kurdîstan halkımıza başsağlığı diliyoruz. Şehitlerimizin bize devrettiği mücadeleyi Özgür Önderlik ve Özgür Kurdîstan hayalini gerçekleştirme sözümüzü tekrarlıyoruz.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Soro Amanos
Adı Soyadı: Müslüm Ürper
Doğum Yeri: Şirnex
Anne – Baba Adı: Halime – Emin
Şehadet Tarihi ve Yeri: 10 Haziran 2022 / Medya Savunma Alanları

 

Kod Adı: Şiyar Amed
Adı Soyadı: Mahsum Bozat
Doğum Yeri: Mersin
Anne – Baba Adı: Feride – Hacı
Şehadet Tarihi ve Yeri: 30 Haziran 2022 / Medya Savunma Alanları

 

SORO AMANOS

Soro yoldaşmız, Şirnex’in Qilaban ilçesinde kadim Goyî aşiretine mensup bir ailede dünyaya gözlerini açtı. Henüz çocukken soykırımcı Türk devletinin köylerini yakması sonucu ailesi ile birlikte İstanbul’a göç etmek zorunda kalan yoldaşımız, burada büyüdü. Düşmanın köy yakma ve boşaltmalarla ulaşmak istediği Kürt soykırımına karşı metropollere göç eden tüm halkımız gibi Soro yoldaşımızın ailesi de bu gerçekliğin farkındalığıyla Kürt kültür ve geleneklerine dört elle sarılarak ve bunu çocuklarına da aktararak, düşmanın soykırım siyasetine cevap verdi. Bu nedenle Soro yoldaşımız ülkemiz Kurdistan’dan binlerce kilometre uzakta olmasına rağmen özüne bağlı bir şekilde büyüdü. Yakın akrabalarından Kurdistan Özgürlük Mücadelesi saflarına birçok katılımın ve şehadetin olmasından dolayı yoldaşımız, küçük yaştan itibaren mücadelemizi tanıdı. Özellikle Kurdistan gerillasının işgalci Türk ordusuna karşı fedaice savaşması ve özgürlük tohumlarını Kurdistan’ın dört bir yanına serpmesi Soro yoldaşımızı derinden etkiledi. Bu nedenle mücadelemize büyük bir sempati duydu. Gençlik dönemlerinden itibaren düşman gerçekliğini daha fazla bilince çıkaran Soro yoldaşımız, özellikle köylerinin yakılması ve ülkemiz Kurdistan’dan uzakta yaşamak zorunda kalmasından dolayı düşmana büyük bir öfke duydu. Öfkesini mücadele gerekçesi yaparak düşmana en anlamlı cevabı verebileceğinin farkında olan Soro yoldaşımız bu temelde devrimci, yurtsever gençlik faaliyetlerine başladı. Bu çalışmalardayken düşman gerçekliğini daha fazla bilince çıkaran yoldaşımız, her geçen gün mücadelesini daha da büyüttü. Kendisi gibi metropollere göç etmek zorunda kalan birçok Kürt gencinin bilinçlenip, mücadele saflarına katılmasında önemli bir çaba ve emeği oldu. Bu anlamda yurtseverlik görevini eksiksiz yerine getiren yoldaşımız, düşmanın başta Roboskî olmak üzere birçok yerde halkımıza karşı katliamlar gerçekleştirmesi üzerine mücadelesini daha da büyütme kararlılığına ulaştı. Bunun da ancak Kurdistan dağlarında gerilla saflarına katılmaktan geçtiğinin bilincinde olan Soro yoldaşımız; halası Miskê, dayısı Xalit Goyî – Kutas Ürper, amcasının oğlu Dijwar Goyî – Sami Piranoğlu ve binlerce şehidimizin intikamını alma kararlılığıyla 2013 yılında gerilla saflarına katıldı.

Gerillaya Mêrdîn bölgesinden katılan Soro yoldaşımız ilk eğitimini de buradaki yoldaşlarından aldı. Yoldaşlarının askeri, ideolojik birikim ve tecrübelerinden faydalanan yoldaşımız, yetkin bir gerilla olabilmek için büyük bir çabanın sahibi oldu. Bu çabaları yoldaşlarınca takdirle karşılanan Soro yoldaşımız, kısa sürede tüm yoldaşlarının sevgi ve saygısını kazandı. Ailesinden aldığı terbiyeyi Apocu ilkelerle harmanlamasını başaran yoldaşımız, olgun, dürüst ve samimi kişiliği ile öne çıktı. Mêrdîn alanında kısa bir süre pratik yürüten yoldaşımız, DAİŞ çetelerinin Rojava’daki halkımıza saldırması ve katliamlara girişmesi üzerine büyük bir ısrarla Rojava alanına geçti. Burada sürdürülen direnişe katılan Soro yoldaşımız, bir yandan savaşın yoğunca yaşandığı alanlarda halkımızın kazanımlarını savunurken diğer yandan da kendisini askeri sanatta geliştirmeyi sürdürdü. Rojava’da çetelere karşı geliştirilen destansı direnişte fedaice savaşarak şehadete ulaşan yoldaşlarına zafer sözü veren Soro yoldaşımız her anını mücadeleyi büyütmeye adadı. Yine DAİŞ çetelerinin Şengal’deki Êzidî halkımıza yönelik saldırısı geliştiğinde Şengal’e geçen ilk gruplardan oldu. Beraber hareket ettiği yoldaşlarıyla birlikte çetelere müdahale eden Soro yoldaşımız, binlerce insanımızın katliamdan kurtulmasında rol oynadı. Rojava’da bulunduğu süreçlerde yaşanan çatışmalarda iki kez yaralanan yoldaşımız, bunu daha fazla mücadele gerekçesi yaptı. Rojava ve Şengal’deki görevlerini başarılı bir şekilde yerine getiren Soro yoldaşımız daha sonra yarım kalan gerillacılık hayalini gerçekleştirmek üzere 2015 yılında yüzünü tekrar Kurdistan dağlarına döndü.

İlk olarak Zap bölgesine geçen yoldaşımız burada Şehîd Mehmed Goyî Akademisi bünyesinde verilen askeri eğitimlere katılarak kendisini gerilla savaş sanatında yetkinleştirmek istedi. Eğitim sürecini başarılı bir şekilde tamamlayan Soro yoldaşımız aynı alanda pratik yürütmeye başladı. Düşmanın 2015 yılından itibaren Hareketimize yönelik topyekün saldırı başlatması üzerine gelişen operasyonları Zap alanında karşılayan yoldaşımız, cesaretli ve kararlı duruşuyla düşmana ağır darbelerin vurulmasında emek sahibi oldu. Zap’ın Şehîd Rustem, Geliyê Zap, Kurojahro, Çiyayê Reş ve Ertuş alanlarında kalan Soro yoldaşımız, buralarda gelişen düşman saldırılarına etkili darbeler vurmayı başardı. Yaşanan savaş sürecinde vücudunun farklı yerlerinden yaralanan yoldaşımız, bu yaralanmaları kendisine engel yapmayarak daha fazla mücadele gerekçesi yaptı. 2017 yılına kadar Zap bölgesinde kalan Soro yoldaşımız; emekçi, fedakar ve cesareti ile birlikte mücadele ettiği tüm yoldaşlarının yüreğinde yer aldı. Yoğun savaş sürecinde yaşanan şehadetlere, Rêber Apo’nun emsalsiz emeğine ve halkımızın özgürlük istemlerine ancak fedailik çizgisinde bir mücadele ile layık olabileceğini düşünen Soro yoldaşımız, bunu en doğru Hêzên Taybet çalışmalarında başarabileceğini ifade etti. Bu temelde 2017 yılında Hêzên Taybet çalışmalarına dahil oldu.

Hêzên Taybet çalışmalarında aldığı eğitimlerle kendisini halkımızın bir fedaisi olarak geliştirmek isteyen Soro yoldaşımız, bunun için kendisini askeri ideolojik olarak yetkinleştirmesi gerektiğini düşündü. Ancak kendisini tamamen devrime adarsa fedaileşebileceğini ifade eden yoldaşımız, bu düşüncesini yaşamının her anında pratikleştirdi. Bu nedenle de tüm yoldaşlarının sevip saydığı bir militan oldu. Fedailiğin aynı zamanda Rêber Apo felsefesinin yılmaz savunuculuğu olduğunu ifade eden yoldaşımız, tüm hücrelerine kadar kendisini örgütleyerek, Apocu ilkelerin koruyuculuğunu yaptı. Hêzên Taybet çalışmaları kapsamında çeşitli görevlerde yer alan Soro yoldaşımız Medya Savunma Alanları’na yönelik düşman saldırılarının boyutlanması üzerine 2021 yılında daha önce pratik yürüttüğü Zap bölgesine geçti. Düşmanın tasfiye konseptine karşı fedaice direnerek ve savaşarak cevap olmak isteyen yoldaşımız Zap’da düşmana ağır darbelerin vurulduğu birçok eylemde yer alarak iddiasını pratikleştirdi. Düşmanın Zap ve Avaşîn’deki yoldaşlarına yönelik insanlık dışı bir şekilde kimyasal silahlar kullanması Soro yoldaşımızın düşmana olan öfkesini daha da büyüttü. Bu temelde öfkesini daha fazla mücadele gerekçesi yapan yoldaşımız, Zap’ın direniş kalesine dönüştürülmesinde önemli bir emeğin sahibi oldu. Zap’da bulunduğu süreçlerde görevini en iyi şekilde yapmak için çabalayan Soro yoldaşımız, bir an bile tereddüt etmeden düşmanın üzerine korkusuzca yürümeyi bildi. 10 Haziran 2022 günü Zap’a bağlı Saca alanında gerçekleşen düşman saldırısında şehadete ulaşan Soro yoldaşımız her zaman mücadele gerekçemiz olacaktır.

 

ŞİYAR AMED

Şiyar yoldaşımız, sömürgeci Türk devletinin saldırıları nedeniyle Türkiye metropollerinden Mersin’e göç etmek zorunda kalan yurtsever bir ailemizde gözlerini dünyaya açtı. Erken yaşlardan itibaren faşist Türk devletinin kirli yüzünü tanıdı ve halkımızın özgürlük iradesi olan Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın efsaneleşen mücadelesini yakından takip etti. Halkımızın TC metropollerinde maruz kaldığı baskılara ve Kurdistan’da devam eden derin savaşa tanıklık eden yoldaşımız, erken yaşlarda itibaren güçlü bir bilinç düzeyine ulaştı. Çocukluk hayali olan Kurdistan dağlarında gerillacılık yapma isteği yoldaşımızın Rêber Apo felsefesinde derinleşmesini ve mücadelemizle güçlü bağlar kurmasını beraberinde getirdi. Üniversite okuduğu dönemde gençlik çalışmalarına katılan yoldaşımız, sessiz kalmayı asla bir seçenek olarak kendisi için görmemiş ve gençliğinin büyük enerjisinin mücadele saflarına akıttı. Sömürgeci Türk devletinin saldırıları ve yoğun olarak Kürt gençlerini hedef alan kirli asimilasyon politikalarına karşı Kürt gençlerini bilinçlendirmek için büyün bir çaba ortaya koydu. Öncü bir militan olarak halkımız içinde yeni yaşamı ören Şiyar yoldaşımız işgalciler tarafından tutuklandı ve 2 yıl zindanda kaldı. Büyük bir irade sahibi olan Şiyar yoldaşımızı işgalci zindanlarında direnişini devam ettirdi ve halkımızın düşmanlarına asla boyun eğmedi. Zindan sürecinde derin yoğunlaşmalar yaşayan yoldaşımız Rêber Apo’nin çözümlemelerini başucundan eksik etmedi, Rêber Apo felsefesiyle kendisini yeniden yarattı. Sömürgeci zindanlarından çıktıktan sonra mücadelesine ara vermeyen yoldaşımız, 2017 yılında direnişini Kurdistan dağlarına taşıdı.

Temel gerillacılık eğitimini Zap alanında başarıyla tamamlayan yoldaşımız, aynı alanda ilk gerillacılık pratiğine başladı. Zap’ın görkemli coğrafyasında gerillacılık yapma şansına sahip olan yoldaşımız, kısa sürede kendisini geliştirdi. Samimi ve içten katılımıyla bütün yoldaşlarıyla güçlü bağlar kurdu ve güçlü iradesiyle karşısına çıkan bütün zorlukları aşmayı bildi. Pratik için uzmanlaşan ve yeni dönem gerillacılık taktiklerinde uzmanlaşan yoldaşımız, Zap alanında sömürgeci Türk ordusuna karşı yürütülen tarihi mücadelede yerini aldı. Birçok eyleme katılarak işgalcilere ağır darbeler vurdu. Yaşamının her anında Rêber Apo felsefesi ve ölümsüz şehitlerimizin mücadele anısına bağlı kaldı. İşgalci Türk ordusunun halkımızın özgürlük iradesi olan Kurdistan Özgürlük Gerillası’nı yok etmeyi amaçlayan işgal saldırıları karşısında Avaşîn alanına geçen Şiyar yoldaşımız, en ön cephede yerini alarak geliştirilen tarihi direnişte büyük emek sahibi oldu. Şiyar yoldaşımız, işgal saldırısına ilk cevabı veren yoldaşlarımızdan olmuş ve PKK’nin yarattığı fedailik çizgisinde tereddütsüzce yürüdü. Birçok eylemde yerini alarak sömürgecilere ağır darbeler vurmuş ve işgalcilerin ilerleyişinin durdurulmasında büyük emek sahibi oldu. İçinde yer aldığı hareketli timlerin düşmana ağır darbeler vurması için sürekli yoğunlaşma içinde olan yoldaşımız kısa sürece yetkinleşerek öncü bir militana dönüştü. Bir militanın bütünlüklü bir kişilik sahibi olması gerektiği gerçekliğinin çok iyi farkında olan yoldaşımız, sadece askeri alanla sınırlı kalmamış, ideolojik alanda da büyük bir derinlik sağladı. Rêber Apo’nun büyük emeklerle geliştirdiği Demokratik, Ekolojik ve Kadın Özgürlüğünü esas alan ve bugün her yerde ezilen halkların, kadınların ve gençlerin özgürlük umuduna dönüşen paradigmasında derinleşmek için sürekli çaba içerisinde oldu. Kendisini geliştirdiği kadar yoldaşlarını da geliştirmeyi esas alan, yoldaşlarından öğrenen ve bildiklerini yoldaşlarıyla paylaşarak büyüten Şiyar yoldaşımız bulunduğu her alanda her yoldaşının kalbinde iz bıraktı.

En zorlu koşulların militanı olan Şiyar yoldaşımız, Devrimci Halk Savaşımızın zafere ulaşması için nefes aldığı her anı mücadeleye adadı. Şehitlerimizin mücadele mirasına sahip çıkarak fedakârca devrim mücadelesi için çalıştı ve fedaice savaştı. Zafer ruhunu yaşayarak yoldaşlarına yansıtan, yüksek bir cesaretle tereddütsüz bir şekilde işgalcilerin üzerine yürüyen Şiyar yoldaşımız, ardında unutulmaz bir mücadele mirası bırakarak 30 Haziran 2022 tarihinde ölümsüzler kervanına katıldı. PKK militanlığının en seçkin örneklerinden biri olmayı başaran Şiyar yoldaşımızın başta değerli ailesi olmak üzere bütün yurtsever Kurdistan halkına başsağlığı diliyor, yoldaşımızın ardında bıraktığı büyük mücadele mirasını mutlaka zafere taşıyacağımızın sözünü bir kez daha kararlılıkla yineliyoruz.”