HPG, Garê şehitlerini saygıyla andı

Garê’de 2019 yılında şehadete ulaşan 5 gerillayı saygıyla anan HPG, “son nefeslerine kadar partimiz PKK’nin direniş geleneğine sadık kalmıştır” dedi.

HPG Basın İrtibat Merkezi, Garê’de şehadete ulaşan gerillalara ilişkin şunları belirtti:

“İşgale ve sömürgeciliğe karşı halkımızın özgürlük umudunun adı olan partimiz PKK yarım asırdır yürüttüğü özgürlük mücadelesiyle halkımızı yok oluşun eşiğinden kurtarmış, diriltmiş, irade sahibi ve özgürlük tutkunu kılmıştır. Yaşanan bu destansı mücadelede on binlerce şehit verilmiş, halkımız savaşan halk gerçekliğine ulaşmıştır. Rojava’dan Rojhilat’a, Başûr’dan Bakurê Kurdistan’a kadar halkımız her zaman ayakta olmuş ve mücadelemizi sarsılmaz bir bağla sahiplenmiştir. En değerli evlatlarını mücadele saflarına gönderen halkımız, özgürlüğün bedelsiz olmadığının bilinci ile en büyük fedakarlıkları yapmıştır.

Zîlan, Roj, Baz, Jêhat ve Alîşêr yoldaşlarımız da halkımızın en değerli evlatları olarak büyük bir istek ve kararlılıkla mücadele saflarındaki yerlerini almış, halkımızın ihtiyaç duyduğu her alanda mücadele vermekten geri durmamıştır. Fedailik çizgisindeki mücadeleleriyle halkımızın soykırım kıskacından kurtarılması için büyük bir emeğin sahibi olan bu yoldaşlarımız son nefeslerine kadar partimiz PKK’nin direniş geleneğine sadık kalmıştır.

29 Nisan 2019 günü Garê bölgesinin Çemankê alanında yerel işbirlikçi ajanların ihbarı ve düşmanla işbirliği yapması temelinde gerçekleşen saldırıda Zîlan, Roj, Baz, Jêhat, Alîşêr yoldaşlarımız şehadete ulaşmıştır. Yoldaşlarımızın takipçileri olarak düşmandan ve ihanetçilerden bunun hesabını soracağımızın, şehitlerimizin intikamını alacağımızın ve kanlarını yerde bırakmayacağımızın sözünü veriyoruz.

Bu duygularla şehit yoldaşlarımızın değerli ailelerine tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyor, anılarına bağlılık sözümüzü bir kez daha yineliyoruz.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Zîlan Amed
Adı Soyadı: Sozdar Osê
Doğum Yeri: Dêrik
Anne – Baba Adı: Şaha–Ahmet
Şehadet Tarihi ve Yeri: 29 Nisan 2019/Garê

 

Kod Adı: Roj Qamişlo
Adı Soyadı: Xezal Muhammed
Doğum Yeri: Qamişlo
Anne – Baba Adı: Mahfuz–Muhammed Emin
Şehadet Tarihi ve Yeri: 29 Nisan 2019/Garê

 

Kod Adı: Baz Mordem
Adı Soyadı: Emre Dokuner
Doğum Yeri: Riha
Anne – Baba Adı: Türkan–Salih
Şehadet Tarihi ve Yeri: 29 Nisan 2019/Garê

 

Kod Adı: Jêhat Kop
Adı Soyadı: Bilal Kırmızıyıldız
Doğum Yeri: Mûş
Anne – Baba Adı: Fehime–Salih
Şehadet Tarihi ve Yeri: 29 Nisan 2019/Garê

 

Kod Adı: Alîşêr Amed
Adı Soyadı: Ömer Karabulut
Doğum Yeri: Amed
Anne – Baba Adı: Remziye – Mehmet
Şehadet Tarihi ve Yeri: 29 Nisan 2019/Garê

 

ZÎLAN AMED

Sömürgeci devletlerin asimilasyon, inkâr ve imha saldırıları altında can çekişen kadim Kurdistan halkı, yapay sınırlarla birbirinden ayrılarak dört parçaya bölünmüş; iradesi ve kimliği yol oluşun eşiğine getirilmiştir. Binlerce yıldır yaşadığı topraklarda mülteci haline getirilip adete kendi kendisini inkâr eden bir konuma düşürülmüştür. Bütün umutların tükenmeyle yüz yüze olduğu ve en ufak bir mücadele kırıntısının olmadığı bir dönemde Rêber Apo önderliğindeki partimiz PKK, betonla kaplanan Kürt kimliğini yeniden ortaya çıkarmıştır. Bir halkı küllerinden yaratan ve savaşın merkezine çekerek keskin mücadeleyle iç içe olan bir halk gerçeği haline getiren Rêber Apo’nun özgürlük yürüyüşü, dalga dalga Kurdistan’ın her karışına yayılarak yurtsever halkımız tarafından büyük bir coşkuyla sahiplenilmiştir. Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’ni erkenden tanıyan alanlardan olan Rojava halkımız, 1979 yılında Rojava’ya geçen Önder Apo’nun özgürlük yürüyüşün büyük destekçisi ve takipçisi olmuştur. Baas rejiminin 24 Haziran 1974’te pratikleştirdiği ‘’Arap Kemeri’’ projesi, yapay sınırlarla birbirinden ayrılan Kürt halkının birliğini yok ederek varlığını ortadan kaldırma hedeflemiş ve on binlerce Kürt yaşadığı kadim topraklardan göç ettirilmiştir. Bütün saldırılara, inkâr ve imha politikalarına rağmen direnişten vazgeçmeyerek özünü korumayı başaran Rojava halkımız, Önder Apo öncülüğünde gelişen mücadelemizle direnişini bir üst noktaya taşımıştır. PKK’nin yarattığı direniş geleneği bütün Kurdistan’da olduğu gibi Rojava halkımız üzerinde de büyük bir etki yaratmış ve kadın-erkek binlerce Kürt genci mücadele saflarına katılmıştır.

Rojava’nın Dêrik kentinde dünyaya gelen Zîlan yoldaşımız da bu direniş geleneğini sahiplenen, halkımızın özgürlük mücadelesiyle güçlü bağlar kuran yurtsever bir ailemizde dünyaya gelmiştir. Bir yandan halkımızın onurlu yaşamda ısrar direnişi öte yandan sömürgecilerin acımasız saldırılarına yakından tanıklık ederek büyüyen yoldaşımız, erken yaşlardan itibaren mücadeleye ilgi duymuş, ilerleyen süreçlerde onurlu bir yaşam için mücadele dışında bir seçeneğin olmadığı gerçeğini bilince çıkarmıştır. Genç bir Kürt kadını olarak hem sistem hem toplum içinde yok sayılan özgür kadın kimliğinin PKK’nin mücadelesiyle yeniden yaratılması karşısında büyük bir heyecan duyan yoldaşımız, aktif olarak mücadeleye katılma kararı olmuştur.

Ailesi ve yakından çevresinden Kurdistan Özgürlük Mücadelesi saflarına katılımların ve şehadetlerin olması Zîlan yoldaşımızın şehitler partisi olan PKK’nin dayandığı yenilmez ruhla bütünleşmesini sağlamıştır. 2011 yılında Kurdistan dağlarına geçen ve büyük bir merak duyduğu gerilla yaşamıyla buluşması yoldaşımızın hayatının dönüm noktası olmuştur. Önder Apo’ya ve onun yaşam felsefesine büyük bir aşkla bağlı olan yoldaşımız, Önderliğimize karşı 6 Mayıs 1996’da geliştirilen saldırıya fedaileşerek cevap veren ve işgalcilere ağır bir darbe vuran Şehîd Zîlan (Zeynep Kınacı) yoldaşımızın ismini almıştır. Devrimci yaşamını Önder Apo’ya, Kadın Özgürlük İdeolojisi’ne ve şehitler çizgisine bağlılık üzerine kuran Zîlan yoldaşımız, fedailer çizgisinde güçlü bir katılımı esas almıştır. Büyük bir istek ve moralle gerilla yaşamına katılan yoldaşımız temel gerillacılık eğitimlerini büyük bir başarıyla tamamladıktan sonra Kurdistan dağlarında devrimci mücadelesine başlamıştır. Samimi, dürüst ve enerjik yapısıyla bulunduğu ortama uyum sağlaması ve yoldaşlarıyla güçlü bağlar kurması yoldaşımızın en belirgin özelliği olmuştur. Aldığı görevleri titizlikle ele alan ve mutlaka sonuca ulaştırmayı esas alan yoldaşımız, ideolojik ve askeri alanda kazandığı yetkinliğin ardından uzun süre kaldığı ve birçok çalışmaya katılarak emek verdiği Xakurkê alanına geçmiştir. 4 yıl boyunca Xakurkê alanında pratik yürüten yoldaşımız bu süreçte gerilla taktiklerinde yetkinleşmiş ve yeni dönemin zafer ruhunu taşıyan öncü bir komutan olmuştur. Sömürgeci Türk ordusunun saldırıları karşısında en önde yer alan ve fedaice savaşan yoldaşımız, birçok eylemde yer almış ve yoldaşlarıyla birlikte işgalcilere ağır darbeler vurmuştur. PKK ve PAJK çizgisinin yiğit militanı Zîlan yoldaşımız, her yoldaşıyla ilgilenmiş, onların gelişiminden kendisini sorumlu görmüş ve kendisini geliştirirken yoldaşlarını da büyütmeyi esas almıştır. Yaşama Apocu çizgide katılan, çözüm üreten tarzı ve yüksek temposuyla devrim mücadelemizin zafere ulaşması için büyük bir çaba ortaya koymuştur. Yurtsever ailesinden aldığı güçlü Kurdistani toplumsal değerleri PKK kültür ve ahlakıyla birleştiren Zîlan yoldaşımız, kısa sürede gelişen, öncüleşen ve komutanlaşan yoldaşlarımızdan olmuştur. Rêber Apo’nun geliştirdiği özgür kadın çizgisinin militanı olmak için sürekli yoğunlaşan ve öğrendiklerini pratiğe aktarmayı esas alan yoldaşımız devrimci yaşamı boyunca PKK ve PAJK çizgisine layık bir militan olmayı başarmıştır.

Tecrübelerini yeni yoldaşlarıyla paylaşmak ve yeni dönem komutanlık çizgisinde derinleşmek için 2018 yılında Mahsum Korkmaz Akademisi’ne geçmiş ve güçlü bir eğitim süreci geçirmiştir. Eğitim sürecinin ardından yetkinleşmiş öncü bir YJA Star militan ve komutanı olarak tekrar çalışmalara dönen Zîlan yoldaşımız, Merkez Karargah Komutanlığı bünyesinde birçok çalışmada yer almış ve aldığı sorumlulukları başarıyla taşımasını bilmiştir. Zîlan yoldaşımız, mücadele yaşantısı boyunca onu tanıyan bütün yoldaşları tarafından örnek militan olarak gösterilen yoldaşlarımızdan olmuştur. Önder Apo’ya ve şehitlerimize olan bağlılığını yürüttüğü çalışmalara yansıtarak etkili sonuçların alınmasını sağlayan Zîlan yoldaşımız, şehitlerimize ve Önderliğimize layık bir militan olmuştur. Fedai komutanımız Zîlan’ın çizgisinde nefes aldığı her an’ı mücadeleye adayan, var olan değerleri büyük bir titizlikle koruyan ve şehitlerimizin mücadele mirasına büyük bir güçle sahip çıkan Zîlan yoldaşımızın anısı her zaman mücadelemizde yaşamaya devam edecektir.

 

ROJ QAMIŞLO

Sömürgeci güçler tarafından yoğun baskılar altında yaşamak zorunda kalan, dili yasaklanan ve doğal toplumsal özelliklerini özgürce yansıtılması engellenen Rojava halkımız, bütün bu acımasız saldırılara karşı mücadele ederek özünü korumayı başarmıştır. Rêber Apo’nun Rojava’ya geçmesiyle birlikte PKK’yi tanıyan, bütün imkanlarıyla mücadeleye destek veren, Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’ne katılımları olan yurtsever bir ailemizde dünyaya gelen Roj yoldaşımız, değerli ailesinden direniş kültürü alarak büyümüştür. Akrabası olan Bilind ve Dijwar yoldaşlarımızın gerilla saflarında şehadete ulaşması, Roj yoldaşımızın halkımızın özgürlük mücadelesini yakından takip etmesini beraberinde getirmiştir. Üniversitede Arap Dili ve Edebiyatı bölümünde okuyan Roj yoldaşımız, bu süreçte Rojava Özgürlük Devrimi’nin mimarı Önder Apo felsefesini daha iyi anlamak için derin yoğunlaşmalar yaşamıştır. DAİŞ çetelerinin halkımızı soykırıma uğratarak özgür gelecek umutlarını yok etme saldırıları karşısında direnişçi genç bir Kürt kadını olarak devrim saflarına katılan yoldaşımız, halkımızın varlığını koruma ve özgürlüğünü sağlama mücadelesine güçlü bir katılım sağlamıştır. Sistemin yok saydığı, özgür iradesini tahakküm altına aldığı özgür kadın kimliğinin Rojava Özgürlük Devrimi’yle birlikte yeniden ortaya çıkmasına somut olarak tanıklık etmesi Roj yoldaşımızın gelişen devrim sürecine büyük istek ve heyecanla katılmasını sağlamıştır. Halkımıza karşı yürütülen imha saldırılarının ancak güçlü bir öz savunma çizgisi yaratılarak önlenebileceği gerçeğini savaş sürecinde çarpıcı bir şekilde gören Roj yoldaşımız, bu çizginin doğru temsili olan Kurdistan Özgürlük Gerillası saflarına katılmaya karar vermiştir.

2014 yılında şehitlerin yolunda yürüyerek onların mücadele mirasını sahiplenen yoldaşımız, gerilla saflarına katılmıştır. Qendîl ve Garê alanlarında aldığı temel gerillacılık eğitimlerini başarıyla tamamlayan yoldaşımız, ilk gerillacılık pratiğine başlamıştır. Gerilla yaşamına uyum sağlamakta zorluk çekmeyen Roj yoldaşımız hem ideolojik hem askeri alandan kendisini yetkinleştirmek için büyük bir emek ortaya koymuştur. Aldığı uzmanlık eğitimleriyle sabotaj başta olmak üzere birçok gerillacılık taktiğinde profesyonelleşmiştir. Genç bir Kürt kadını olarak üzerine düşen öncülük misyonunun farkında olan ve öncü bir YJA Star militanı olmak için ortaya koyduğu çaba, yoldaşımızın kısa sürede öne çıkmasını ve erkenden sorumluluk almasını beraberinde getirmiştir. Bulunduğu her ortamda PKK ve PAJK çizgisinin doğru temsilini yapan, kurduğu güçlü yoldaşlık ilişkileriyle bütün yoldaşlarının saygı ve sevgisini kazanan Roj yoldaşımız, PKK’nin kutsal yaşamını korumayı ve yükseltmeyi esas almıştır. Rêber Apo’nun Kadın Özgürlük İdeolojisi’nde derinleşen ve öğrendiklerini güçlü bir şekilde pratiğe aktaran yoldaşımız, partimiz PKK’nin kutsal yaşamı içinde kendisini emeğiyle yeniden yaratmıştır. DAİŞ çetelerinin Şengal halkımıza karşı geliştirdiği soykırım saldırıları karşısında Şengal’e geçerek insanlık düşmanı çetelere ilk darbeyi vuran yoldaşlarımızın içinde yer almış ve DAİŞ çetelerinin yenilgiye uğratılmasında büyük bir emek ortaya koymuştur. Halkımızı savunma görevini başarıyla yerine getirdikten sonra Kurdistan’ın direnişçi dağlarına dönen yoldaşımız mücadelesini devam ettirmiştir.

Cesur ve tereddütsüz katılımıyla Demokratik Modernite çizgisinde kendisini yetkinleştiren Roj yoldaşımız, dönemin gerektirdiği tarz ve tempoyu yakalayarak devrimci yaşantısı boyunca etkili bir direniş yürütmüştür. Apocu çizgide yürüttüğü mücadeleyle örnek bir YJA militanı olmayı başaran Roj yoldaşımız şehitlerimize ve Önderliğimize layık bir direnişin sahibi olmuştur. Şehitler partisi PKK’nin mücadele saflarında hızla gelişen ve yetkinleşen bir militan olarak direnişçi Kürt kadının özgürlükle bezenmiş kimliğinin mücadelesini yansıtan Roj yoldaşımızın ardında bıraktığı direniş mirası her zaman önümüzü aydınlatmaya devam edecektir.

 

BAZ MORDEM

Toplum ve bireyin parça parça edildiği, Kürt halkının kendi kendisini inkar etmek zorunda kaldığı ve sömürgecilerin ölüm yasalarını işlettiği koşullarda tarihe müdahale eden ve Kürt halkını küllerinden yeniden yaratan Rêber Apo, Kurdistan’da savaşan halk gerçekliği yaratmıştır. Yarım asrı bulan ve soluk soluğa yürütülen bu mücadele adeta iğneyle kuyu kazıyarak imkansızlıklar için geliştirilmiştir. Ölümsüz şehitlerimizim unutulmaz emekleriyle ve damla damla akıtılan kanla oluşturulan değerler mücadelemizin mayası olmuş ve zafer yolunda ilerleyen yenilmez bir direniş geleneği yaratılmıştır. Kurdistan’da Devrimci Halk Savaşı’nın ilk öneklerinden Hilvan-Siverek direnişine ev sahipliği yapan Riha kentimiz, Rêber Apo öncülüğünde gelişen Kurdistan Özgürlük Mücadelemizin ilk geliştiği ve halklaştığı alan olmuştur. Üzerinde imha ve inkâr politikalarının acımasızca uygulandığı bir halk gerçekliğinde özgür bir yaşam, toplum ve birey yaratmayı amaçlamak, dünyanın en zor ama en onurlu görevini olarak Rêber Apo tarafından üstlenilmiş ve bunun tarihsel gerekleri çekinmeden yerine getirilmiştir. PKK’nin mücadele çizgisi yurtsever halkımız tarafından büyük bir coşkuyla sahiplenilerek kuşaktan kuşağa aktarılmış ve halkımızın dirilişi gerçekleştirilmiştir. Bu kutsal özgürlük yürüyüşüne mekân olan Riha, Pîrsus’ta yurtsever bir ailemizde dünyaya gelen Baz yoldaşımız, mücadelemizin içinde, PKK yaşam felsefesini özümseyerek büyümüştür. Bir yandan direnerek zafere yürüyen halkımızın onurlu direnişine, öte yandan sömürgeci Türk devletinin halkımıza karşı geliştirdiği acımasız saldırılara tanıklık etmiş, düşman gerçekliğini yakından tanımıştır. Maddi zorluk içinde geçinmeye çalışan emekçi bir ailede büyümesi, yoldaşımızın erkenden emek olgusuyla tanışmasını beraberinde getirmiştir. Üniversite eğitimi için Kurdistan’da serhildan kültürünün merkezi olan Amed’e giden Baz yoldaşımız, bu süreçte Rêber Apo felsefesi ve PKK’nin tarihi direnişini daha yakından tanımaya başlamıştır. Dicle Üniversitesi, Fizik Öğretmenliği Bölümü’nde okuyan yoldaşımız, bu süreçte halkımızın özgür gelecek ve onurlu yaşam mücadelesine aktif olarak yer alma kararlılığına ulaşarak gençlik çalışmalarına dahil olmuştur. Sokak sokak dolaşarak halkımızı ve halkımızın geleceği olan Kürt gençlerini bilinçlendirmek için büyük bir emek veren Baz yoldaşımız, kısa sürece öncüleşmiş ve birçok çalışmada etkin bir rol oynamıştır. İşgalciler tarafından defalarca göz altı terörüne mazur kalmış ancak bütün bu saldırılara mücadelesini yükselterek cevap vermiştir. Baz yoldaşımız, Kürt halkına karşı inkâr ve imha saldırılarının yoğunlaştığı, halkımıza soykırımın dayatıldığı 2014 yılında halkımızın özgür gelecek garantisi olan Kurdistan Özgürlük Gerillası saflarına katılarak mücadelesini Kurdistan’ın kadim dağlarına taşımıştır.

Sistemin yarattığı kişilik özelliklerini yok ederek Apocu, militan çizgide kendisini yeniden yaratmak için büyük bir çaba sarf eden Baz yoldaşımız, aldığı eğitimlerle ideolojik ve askeri alanda hızla kendisini geliştirmiş, Patimizin hedeflerini hayata geçirmek için büyük bir istekle pratiğe başlamıştır. Bir süre Garê alanında çalışmalarını yürüten yoldaşımız, insanlık düşmanı DAİŞ çetelerinin Êzidî halkımıza karşı başlattığı soykırım saldırıları karşısında büyük bir öfke duymuş ve Êzidî halkımızı savunmak için giden ilk yoldaşlarımız içinde olmanın ısrarcısı olmuştur. Önerisi kabul edilen yoldaşımız, soykırımcı çetelere karşı savaşmak için Şengal’e geçmiş ve halkımızın çektiği acılara bizzat tanıklık etmiştir. Yaşanan saldırıları ve halkımıza çektirilen acıları asla unutmayan Baz yoldaşımız öfkesini savaşına yönlendirmiş ve halkımızı özgürleştirmek için fedaice savaşmıştır. Görevini başarıyla tamamladıktan sonra yoldaşlarıyla birlikte Kurdistan’ın direniş merkezi özgürlük dağlarına dönen yoldaşımız, savaş alanında pişmiş ve büyük tecrübe sahibi bir gerilla olarak mücadelesini sürdürmüştür. Enerjik ve dinamik kişiliğiyle bulunduğu ortamda bütün yoldaşlarını yaşama çeken, onlarla ortaklaşarak komünal bir ruh yaratan Baz yoldaşımız; derin kavrayışı, keskin zekasıyla tanınan ve öne çıkan yoldaşlarımızdan olmuştur. Kendisini ve çevresindeki yoldaşlarını geliştirmek, Apocu felsefede derinleştirmek ve askeri alanda yetkinleştirmek için her zaman yoğunlaşma içinde olması Baz yoldaşımızın en belirgin özelliklerinden biri olmuştur.

Yaşamın her an’ına büyük bir önem veren ve her an’ı emek vererek değere dönüştürmeyi esas alan Baz yoldaşımız, Kurdistan Özgürlük Mücadelesi saflarında fedailer çizgisinde yürümüş ve bütün benliğini mücadeleye adamıştır. Var olan değerleri koruyan, geliştiren ve yeni değerler yaratan tarzıyla ardında güçlü bir mücadele mirası bırakan Baz yoldaşımız her zaman mücadelemizde yaşamaya devam edecektir.

 

JÊHAT KOP

Rêber Apo önderliğinde gelişen ve halkımızın özgür gelecek umudunu tekrar yaratan partimiz PKK, sömürgeci güçlerin inkâr ve imha saldırıları altında can çekişen halkımızın onurlu yaşam ısrarının adı olmuştur. İşgalcilerin insanlık dışı saldırılarına rağmen bin yıllardır yaşadığı toprakları terk etmeyen yurtsever halkımız oluşan her direniş kıvılcımını sahiplenmiştir. PKK’yle birlikte gerçek mücadele zeminini yakalayan halkımız, Rêber Apo’nun özgürlük yürüyüşünün tereddütsüz takipçisi olmuştur. Sahip olduğu güçlü toplumsal bağlar ve direniş kültürünü her dönem korumayı başaran Serhed bölgemiz, Partimizin erkenden yayılarak kitleselleştiği alanlardan olmuştur. Ezilen halkımız mücadelemizi büyük bir güç ve sevinçle karşılamış ve katılımlarıyla büyütmeyi esas almıştır. Geliştirdiği serhildanlarla bütün saldırılara rağmen özgürlük yürüyüşünden taviz vermeyeceğini göstermiş ve her gün büyüyerek Kurdistan’da önemli direniş merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Serhed’in kadim dağlarının eteklerine yayılan ve zengin coğrafyasıyla halkımıza ev sahipliği yapan direnişçi Mûş kentimizde dünyaya gelen Jêhat yoldaşımız, yurtsever değerlere bağlı ve Kurdistani özelliklerini korumayı başarmış değerli bir ailemizde dünyaya gelmiştir. Yakın çevresinden Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’ne katılımların olması yoldaşımızın partimiz PKK’yi ve halkımızın direnişini yakından tanımayı beraberinde getirmiştir. Sömürgeci Türk devletinin inkâr ve imha saldırıları karşısında onuruyla direnen halkımızın çabası karşısında duyarsız kalmayan yoldaşımız gençlik çalışmalarına dahil olmuş ve mücadeleye ilk adımlarını atmıştır. Bu süreçte Önder Apo’yu ve PKK’yi daha yakından tanımış ve daha fazla mücadele içinde yer alması gerektiğine inanmıştır. Halkımıza karşı soykırım saldırıların yoğunlaştığı 2014 yılında bu insanlık dışı saldırılara karşı cevap olmak ve halkımıza çektirilen acıların intikamını alma temelinde Kurdistan Özgürlük Gerillası saflarına katılmıştır.

Doğup büyüdüğü Mûş’ta gerilla direnişine katılan yoldaşımız, daha sonra Medya Savunma Alanları’na geçerek temel gerillacılık eğitimlerini başarıyla tamamlamıştır. Sistem içinde birçok defa sömürgeci Türk devletinin saldırılarına maruz kalan Jêhat yoldaşımız, öfkesini güçlü bir mücadele zeminine dönüştürmüş ve etkili bir katılım sergilemiştir. Gerillanın kutsal yaşamına büyük bir ilgi duyan yoldaşımız, derin ve samimi yoldaşlık ilişkilerinden çok etkilenmiştir. Ölümsüz şehitlerimizin emeğiyle yaratılan kutsal PKK yaşantısı ve yoldaşlık ilişkileri karşısında kendisini her zaman sorumlu gören yoldaşımız, var olan değeri korumayı ve yükseltmeyi esas alan militan bir çizgide yürümüştür. Enerjik ve emekçi yapısıyla coşkulu bir şekilde yaşama katılan yoldaşımız, erken dönemde gelişen ve sorumluluk alan yoldaşlarımızdan olmuştur. İlk gerillacılık pratiğini yürüttüğü Metîna alanında beklentilere cevap olan Jêhat yoldaşımız, her zaman daha fazla ve daha etkili katılımın yöntemlerini aramış, güçlü yoğunlaşmalarını yaşama aktarmıştır. 4 yıl boyunca Metîna alanda kalan ve birçok çalışmada yer alarak emek veren yoldaşımız, sömürgeci Türk ordusunun işgal saldırıları karşısında en ön cephede etkili bir şekilde mücadele eden yoldaşlarımızdan olmuştur. Aldığı uzmanlık eğitimleriyle gerillacılık taktiklerinde yetkinleşen ve yeni dönem gerillacılık çizgisini başarılı bir şekilde pratiğe aktaran yoldaşımız, üzerine düşen öncülük görevini layıkıyla yerine getirmiştir. İnsanlık düşmanı DAİŞ çetelerinin Êzidî halkımıza karşı geliştirdiği soykırım saldırıları karşısında yoldaşlarıyla birlikte Şengal’e geçmiş ve DAİŞ çetelerinin yenilgiye uğratılmasında emek sahibi olmuştur. Êzidî halkımız soykırım saldırılarından korunup özgürlüğü sağlandıktan sonra gerillanın kutsal mekanı olan Kurdistan dağlarına dönen yoldaşımız, işgalcilere karşı olan mücadelesini etkili bir şekilde devam ettirmiştir. Yakın çevresinden mücadele saflarında şehadetlerin olması Jêhat yoldaşımızın şehitler gerçeğini erken bilince çıkarmasını, devrimci yaşantısının özü haline getirmesini sağlamıştır.

Büyük bir aşka bağlı olduğu Önder Apo’nun yaşam felsefesinin tereddütsüz bir takipçisi olan Jêhat yoldaşımız, şehitlerimizin izinde militanca yürümüş ve ardında güçlü bir mücadele mirası bırakmıştır. Yoldaşımızın anısı daima mücadelemizde yaşayamaya devam edecektir.

 

ALÎŞÊR AMED

Kurdistan’da direnişin merkezi olarak her dönem üzerine düşen tarihi görevi büyük bir başarıyla yerine getiren Amed kentimiz, yurtseverlik çizgisinin doğru temsilini yapmış ve mücadele geleneğine her zaman bağlı kalmıştır. Sömürgeciler tarafından soykırım siyasetinin acımasızca yürütüldüğü ve halkımızın özgür iradesinin yok oluşun eşiğine getirildiği en karanlık dönemde Rêber Apo öncülüğünde gelişen partimiz PKK’nin diriliş hamlesi yurtsever Amed halkımız tarafından büyük bir coşkuyla karşılanmıştır. Tarihi Amed Zindan Direniş ruhunu sahiplenen ve geliştirdiği serhildanlarla işgalcilere geçit vermeyen Amed halkımız, yürüttüğü mücadeleyle Kurdistan’da dalgalanan özgürlük bayrağını en ön safta taşımıştır. Binlerce yiğit evladını Kurdistan Özgürlük Gerillası saflarına gönderen ve kutsal şehitlerimizi serhildanlarla karşılayan Amed kentimiz PKK direniş ve mücadele geleneğinin merkezi haline gelmiştir. Yurtsever Amed halkımız yarattığı direniş kültürünü yeni kuşaklara aktararak Rêber Apo’nun tarihi özgürlük yürüyüşünü tereddütsüzce sahiplenmiştir. PKK’nin yarattığı emsalsiz mücadele mirasının toplumumuzun yaşam kültürü haline geldiği Amed kentimizde dünyaya gelen Alîşêr yoldaşımız da bu güçlü gelenek içinde büyümüştür. Yurtsever ve mücadele saflarına katılımları olan değerli bir ailemizde dünyaya gözlerini açmış ve Amed halkımızın mücadelesi içinde şekillenen bir kişilik sahibi olmuştur.

Yurtseverliğin merkezi olan Amed kentimiz sömürgeci Türk devleti tarafından özel olarak hedef haline getirilmiş, yurtsever halkımız birçok acımasız saldırıya maruz kalmıştır. Geliştirdiği insanlık dışı saldırılarla PKK’yle bütünleşen ve kendisini yeniden direniş çizgisinde yaratan halkımızın mücadelesini yok etmek isteyen işgalcilerin saldırılarına tanıklık ederek büyüyen Alîşêr yoldaşımız, düşman gerçekliğini yakından tanımıştır. Kürt gençlerini yozlaştırarak özünden koparmayı ve mücadeleden uzaklaştırmayı hedefleyen işgalcilere karşı mutlaka cevap verilmesi gerektiğine inanan yoldaşımız, gençlik çalışmalarına dahil olmuş ve mücadeleye ilk adımlarını atmıştır. Direniş içinde Rêber Apo ve partimiz PKK’yi daha yakından tanımaya başlayan yoldaşımız, gençlik çalışmalarına büyük bir emek vermiştir. Aktif kişiliğiyle hızla öne çıkan Alîşêr yoldaşımız, sömürgeci Türk devleti tarafından tutuklanmıştır. Amed’te 6 ay sömürge zindanlarında direniş ruhuyla mücadelesini devam ettirmiş ve işgalcilere boyun eğmemiştir. İşgalci zindanlarından çıktıktan sonra bir süre daha çalışmalarını devam ettiren yoldaşımız, Rojava, Şenga ve Mexmûr’da halkımıza karşı geliştirilen soykırım saldırıları karşısında büyük bir öfke duymuş, ezilen halkımızın ancak PKK’nin yürüttüğü gerilla mücadelesiyle soykırım kıskacını kırıp özgürlüğünü sağlayacağı gerçeğini görmüştür. Bu temelde yüzünü Kurdistan’ın kadim dağlarına dönen yoldaşımız 2015 yılında doğup büyüdüğü direniş merkezi Amed’te gerilla saflarında katılmıştır.

Özlü ve emekçi yapısıyla kutsal gerilla yaşamına hızla uyum sağlayan Alîşêr yoldaşımız, gençlik enerjisini mücadeleye aktararak güçlü bir katılım sahibi olmuştur. Temel gerillacılık eğitimine coşkuyla katılan, ideolojik ve askeri alanda büyük bir derinlik yakalayan yoldaşımız, Garê alanına geçmiş ve ilk pratiğine başlamıştır. Katıldığı her çalışmaya büyük bir ciddiyetle yaklaşması her zaman etkin sonuçlar almasını beraberinde getirmiştir. Yoldaşlarıyla kurduğu güçlü bağlar bulunduğu her ortamda saygı ve sevgi kazanmasını sağlamıştır. 2002 yılında şehadete ulaşan amcası Şehîd Ali Karabulut yoldaşımız şahsında bütün şehitlerimizin mücadele mirasına sahip çıkan ve zafere taşımayı devrimci yaşamının esası haline getiren yoldaşımız, yürüttüğü mücadeleyle kutsal şehitlerimize layık olmayı başarmıştır. Soykırımcı DAİŞ çetelerini Êzidî halkımıza karşı başlattığı imha saldırıları karşısında yoldaşlarıyla birlikte Êzidî halkımızın yardımına koşan Alîşêr yoldaşımız, işgalci çetelere karşı fedaice savaşmış ve halkımızı soykırımdan kurtarma savaşında büyük emek vermiştir. Êzidî halkımızın özgürlüğü sağlandıktan sonra yoldaşlarıyla birlikte Kurdistan’ın kadim dağlarına geri dönmüş ve sömürgeci Türk devletine karşı geliştirilen tarihi direnişte, en ön safta yerini almıştır.

Devrimci yaşamı boyunca fedailer çizgisinde ve bitmek tükenmek bilmeyen bir enerjiyle mücadeleye katılan Alîşêr yoldaşımız, Rêber Apo’nun zafer militanı olarak örnek bir katılım sahibi olmuştur. Alîşêr yoldaşımızın ardında bıraktığı mücadele mirası biz geride kalan yoldaşları tarafından mutlaka zaferle taçlandırılacaktır.”