'KDP suç işliyor, Süleyman Ahmet'in yaşamından kaygılıyız'

DFG, KDP tarafından 200 gün önce alıkonulan Gazeteci Süleyman Ahmet için açıklama yaparak, "Yaşamına ilişkin kaygılarımız artmaktadır. KDP suç işliyor" dedi.

DFG SÜLEYMAN AHMET AÇIKLAMA

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği, (DFG), KDP’ye bağlı birimler tarafından alıkonulan, Rojnews'in Arapça Editörü Süleyman Ahmet'ten 200 gündür haber alınamamasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

DFG, “Bir gazeteciden 200 gündür haber alınamıyor. Gazeteci Süleyman Ahmet’ten iki yüz gündür haber alınamıyor. Ailesi ve meslektaşları, iki yüz gündür Süleyman Ahmet’in akıbetini öğrenmek için her gün soruyor, ancak geçen bu süreye rağmen, KDP ve Federal Kürdistan Bölgesi yönetimi sessizliğini sürdürüyor. Süleyman Ahmet nerede, durumu nasıl, hayatı tehlike altında mı soruları da yanıtsız bırakılıyor” dedi.

'KDP SAĞLIKLI BİLGİ VERMİYOR, SUÇ İŞLİYOR'

Aile, avukat ve basın kurumlarının tüm çağrı ve girişimlerine rağmen KDP’nin Ahmet hakkında kamuoyuna sağlıklı bir bilgi vermediğinin hatırlatıldığı açıklamada şöyle denildi:
"Süleyman Ahmet hukuksuz bir şekilde alıkonulmuş ve gözaltında olduğu kabul edilmiyordu. Ancak, avukatlarının girişimleri sonucu mahkemenin verdiği kararla gözaltında olduğu kabul edilmek zorunda kaldılar. Tüm bunlara rağmen aile, avukat ve basın kurumlarının tüm çağrı ve girişimlerine rağmen, KDP Ahmed hakkında kamuoyuna sağlıklı bir bilgi vermemektedir. Süleyman Ahmet’in kaçırılması, aralarında Gazetecileri Koruma Örgütü (CPJ) ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün de bulunduğu yerli ve uluslararası gazetecilik meslek örgütlerince de kınandı. Meslek örgütlerinin yanı sıra sivil toplum örgütlerinin çağrılarda bulunduğu KDP yönetiminden Süleyman Ahmet'e dair hiçbir açıklama gelmedi. Rojnews yetkilileri, editörleri Ahmet'in akıbetine ilişkin bir an önce kamuoyunun bilgilendirilmesi talebiyle Birleşmiş Milletlere (BM) de başvuruda bulundu. Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) ve Mina İnsan Haklarını Koruma Komitesi, 12 Nisan’da Ahmet’in akıbetinin belirlenmesi için Birleşmiş Milletler’in (BM) Zorla Kaybedilme Komitesi’ne acil talepli başvuru yaptı.

Tüm bu çağrılara rağmen KDP yönetimi Ahmet’in akıbeti konusunda sessizliğini koruyor, ailesi ve meslektaşlarının endişelerini giderecek bir açıklama yapmaktan kaçınmaktadır. KDP ve Federal Kürdistan Bölge yönetimi bu tutumu ile suç işlemektedir. Suçlu olduğu için de yaşananları görmezlikten, duymazlıktan geliyor. Oysaki tüm kamuoyu Süleyman Ahmet’in akıbeti hakkında bir an önce bir açıklama yapılmasını bekliyor. KDP ve Federe Kurdistan Bölgesel yönetimi bu tutumu evrensel hukuka aykırı iken bu yaklaşım kirli ve tehlikeli bir politikanın ürünüdür. Bu yöntemle basın özgürlüğü ortadan kaldırılmaktadır. Bizler bu coğrafyanın gazetecileri olarak böylesi hukuksuz ve faşist yöntemleri asla kabul etmiyoruz. Süleyman Ahmet’in yaşamına ilişkin kaygılarımız artmaktadır ve bir an önce kendisinden haber almak istiyoruz. KDP’yi bu uygulamalarından vazgeçmeye, Süleyman Ahmet’i serbest bırakmaya çağırıyoruz."