Sûr'da yürüyüş ve çağrı: Kürt Dil Bayramı etkinliklerine katılalım

Siyasi parti ve sivil toplum örgütleri, Sûr halkını Kürt Dil Bayramı etkinliklerine davet etti.

KÜRT DİL BAYRAMI

Amed'de Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği (MED-DER) öncülüğünde bir araya gelen siyasi parti ve sivil toplum örgütleri, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı programı kapsamında Dağkapı Meydanı'nda (Şêx Seîd Meydanı) bildiri dağıtmak istedi. MED-DER, Kürt Edebiyatçılar Derneği, Enstîtuya Kurdî ya Amedê, DESTAR Dergisi, Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Dil ve Kültür Komisyonu ile Amed Emek ve Demokrasi Platformu bileşeni üyeleri katıldı. Polisler ablukaya aldığı halkın bildiri dağıtımını engelledi ve engellemeye İmralı tecridine dair ifadelerin yer almasını gerekçe gösterdi.

Halk ise engellemeyi sloganlarla protesto etti. Polis ablukasını aşan halk, kent halkını Kürt Dil Bayramı etkinliklerine davet etti. MED-DER Eşbaşkanı Remzi Azizoğlu, "Dicle Kültür Derneği’nde bugün bir programımız olacak. Etkinliklerimiz devam edecek" dedi.

 DEM Parti Dil ve Kültür Komisyonu Eşsözcüsü Cemile Turhallı ise "Etkinliğimiz yasaklandı. Dilimiz yasaksa halkımız da yasaktır. Amacımız halkımızın dilinin özgürlüğüdür. Her yeri Kürtçeye dönüştürelim" diye kaydetti.

 Açıklama sonrası Sûr sokaklarında yürüyüş yapılarak, halk sözlü olarak etkinliklere çağrıldı. Kürtçe şarkıların söylendiği yürüyüşte "Zimanê me rûmeta me ye (Dilimiz onurumuzdur" ve “Bê ziman jiyan nabe (Dilsiz yaşam olmaz)" sloganları atıldı.