Tahliye edilen Sara Kaya: Nisêbîn ile birlikte direndik

7 yıl sonra tahliye edilen Nisêbîn eski Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya memleketinde kendisini karşılayanlara, “Nisêbîn her dönem direnişin ve kadınların şehridir. Bugün yine direniyor” dedi.

SARA KAYA TAHLİYE EDİLDİ

Mêrdîn’in Nisêbîn (Nusaybin) ilçesinde 13 Ocak 2017 tarihinde evine yapılan baskınla gözaltına alınmasının ardından tutuklanarak yerine kayyum atanan Nisêbîn eski Belediyei Eşbaşkanı Sara Kaya, tahliye edilmesinin ardından memleketi Mêrdîn’in Nisêbîn (Nusaybin) ilçesine döndü. 9 Mayıs’ta Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’nden tahliye olan Sara Kaya’yı, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve DEM Parti İl, ilçe örgütlerinin yanı sıra DEM Partili milletvekilleri ile belediye eşbaşkanlarının da aralarında olduğu kitle Sitîlîle (Akarsu) kavşağında karşıladı.

Heyetle beraber DEM Parti Nisêbîn İlçe Örgütü binası önüne geçip burada partililer ile bir araya gelen Sara Kaya, beraberindekiler ile beraber beyaz güvercinler uçurdu.

İlçe binası önünde kendisini karşılayanlara seslenen Kaya, Nisêbîn halkı ile birlikte direndiklerini, amaçlarının barış ve özgürlük olduğunu dile getirerek, “Biz bunu istedik ama büyük bir savaş yaşandı. Nisêbîn her dönem direnişin ve kadınların şehridir. Bugün yine direniyor. Ben tutuklandıktan sonra da arkadaşlarımız tutuklanmaya devam etti. Değişen bir şey olmadı. Bugün buradayım. Sizlere direnen kadınların selamını getirdim. Gülnaz ananın selamını, takipçisi olduğumuz kadınların selamlarını getirdim. Onlar da tek tek çıkacaklar. Bugün onların içerde olmasından dolayı üzgünüz. Ama onlar da çıkacak” dedi.

Açıklamanın ardından Sara Kaya ve beraberindekiler parti binasına geçti.