HPG, Çekdar Ebex’i saygıyla andı

Mûş Milazgîr’de 2018 yılında şehit düşen Çekdar Ebex’i anan HPG, “Yüksek azmi ve sınırsız fedakarlığı ile bulunduğu her alanda öncü bir militan olmayı başardı” dedi.

HPG Basın İrtibat Merkezi, şehit gerillaya ilişkin şunları belirtti:

“13 Eylül 2023 günü yaptığımız açıklamada Mûş Milazgîr’de gerçekleşen bir düşman saldırısında Zinar yoldaşımızın yaralandıktan sonra düşmana esir düşmemek için şehadete yürüdüğü bilgisini paylaşmıştık. Bu operasyon sırasında Zinar yoldaşımızla birlikte düşmana karşı savaşan Çekdar yoldaşımızın da şehadete ulaştığı kesinleşmiştir.

Büyük bir iddia ve kararlılıkla Bakurê Kurdistan’da işgalcilere karşı tavizsiz bir mücadelenin sahibi olan Çekdar yoldaşımız; yüksek azmi ve sınırsız fedakarlığı ile bulunduğu her alanda öncü bir militan olmayı başardı. Kendisini her zaman şehitler çizgisine karşı sorumlu gören yoldaşımız Önderliğimizin İmralı’daki tarihi direnişine, fedaice şehadete yürüyen yoldaşlarımıza ve hiçbir fedakarlıktan geri durmayan halkımıza layık olmak için her anını mücadele ile geçirerek tüm yoldaşlarına örnek oldu.

Çekdar Ebex gibi değerli bir militanı yetiştirerek halkımızın özgürlük mücadelesine kazandıran başta değerli ailesi olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Çekdar Ebex yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Çekdar Ebex
Adı Soyadı: Muhammed Kaya
Doğum Yeri: Wan
Anne – Baba Adı: Saliha – Ahmet
Şehadet Tarihi ve Yeri: 27 Kasım 2018 / Mûş

 

Tarihinin hiçbir döneminde işgalci güçlere boyun eğmeyerek özgür yaşamda ısrar eden Wan halkımız, gelişen saldırılara karşı sürekli direniş halinde olarak önemli bir mücadele birikimi ortaya çıkardı. Sömürgeci Türk devletinin soykırım politikalarını uygulamak için özel olarak seçtiği alanlarında başında olan Wan, yurtsever halkının onurlu duruşu ve mücadeleci karakteri sayesinde öz kimliğini korumayı başararak düşmana gerekli cevabı verdi. Partimiz PKK’de Wan halkının bu yurtseverlik çizgisi üzerinden Serhed alanında gelişme sağlayarak halkımızın direnişini daha da büyüttü. Wan halkımız da özgür geleceğinin gördüğü PKK mücadelesine en değerli evlatlarını katarak yurtseverliklerinin gereğini yerine getirdi.

Çekdar yoldaşımız da bu yiğit halkın bir ferdi olarak Wan’ın Ebex ilçesinde yurtsever bir ailede doğdu. Ailesinin ve yaşadığı çevrenin derin bir yurtseverlik bilincine sahip olması nedeniyle Çekdar yoldaşımız da Partimizi küçük yaşlardan itibaren tanımaya başladı. Halkımız için her türlü fedakarlığı yapmaktan geri durmayan özgürlük gerillası, Çekdar yoldaşımızın çocukluk kahramanı haline geldi. Bundan dolayı Çekdar yoldaşımız gerillaya büyük bir sempati duydu. Sistem okullarında 11 yıl okuyan Çekdar yoldaşımız, okulların birer asimilasyon merkezleri olduğu gerçeğini bilince çıkararak okulu terketti. Daha sonra ailesinin geçimine katkıda bulunmak için farklı işlerde çalışan yoldaşımız bulunduğu Türkiye şehirlerinde düşman gerçekliğini daha yakından tanıma fırsatı buldu. Düşmanın halkımıza karşı soykırım politikalarını sistematik bir şekilde yürüttüğünü anlayan yoldaşımız, bu düşman gerçekliği ile ancak mücadele edilerek başa çıkılabileceğini düşündü. Bunun da PKK öncülüğünde sürdürülen özgürlük mücadelesi ile mümkün olduğunu iyi bilen yoldaşımız kendisini Apocu felsefede derinleştirmek için fırsat buldukça Önderliğimizin savunmaları temelinde kendisini eğitti. Önderliğimizi anladıkça, mücadele etme istemi daha da artan yoldaşımız, bir Kürt genci olarak düşmanın halkımıza yönelik geliştirdiği katliamlara cevap olmayı devrimci bir sorumluluk bildi. Yakın çevresinden birçok kişinin gerilla saflarına katılmasından da etkilenerek yoldaşımız ancak gerilla mücadelesi ile düşmanın yenilgiye uğratılabileceğine inandı.  Bu temelde 2011 yılında halkımız için en anlamlı günlerden biri olan 15 Ağustos günü Cîlo alanından gerilla saflarına katıldı

Gerilladaki ilk eğitimini Avaşîn alanında alan Çekdar yoldaşımız Kurdistan’ın muhteşem doğasından  ve asi dağlarından çok etkilendi. Kendisini bu dağlara ait hisseden yoldaşımız kısa sürede dağ ve gerilla yaşamı ile bütünleşti. Dağ sevgisinin kendisi için özel bir anlamı olduğunu ifade eden yoldaşımız, kendisini bu dağlarda yeniden keşfettiğini dile getirdi. Aldığı eğitimlerle her geçen gün daha da yetkin bir gerilla olan Çekdar yoldaşımız, gerilla yaşamının her an’ından etkilendi. Özellikle gerillanın yoldaşlık ilişkilerinden ve disiplinli yaşamından etkilenen yoldaşımız, bunu daha fazla mücadele etme gerekçesi haline getirdi. Katılım temposunu artırdıkça yaşama daha fazla bağlanan yoldaşımız, şehitlerimizin kutsal emekleri sonucu yaratılan özgür yaşamı korumak için sürekli mücadele halinde oldu. Gerilla saflarında aldığı Önderlik eğitimleriyle özüne döndüğünü belirten yoldaşımız, aynı zamanda bu eğitimler sayesinde ulusal bilincinin de geliştiğini ifade etti. 2012 yılında Avaşîn alanında gelişen eylemlerde yer alan Çekdar yoldaşımız, gerilla saflarında yeni olmasına rağmen yüksek cesareti ve girişken yapısıyla bu eylemlerde önemli görevleri başarılı bir şekilde yerine getirdi. 2012 yılındaki hamlesel süreçte yaşanan şehadetlerden etkilenen yoldaşımız, bu yoldaşlarının intikamını almak için daha fazla mücadele etme kararı aldı.

Mücadelesini büyütmeyi temel hedefi yapan Çekdar yoldaşımız, yoldaşlığa bağlılığın ve şehitlerin anısını yaşatmanın bu şekilde mümkün olduğuna inandı. Mücadelesini Bakurê Kurdistan’da yürütmek için yoğun bir istek ve ısrarın sahibi olan Çekdar yoldaşımız, 2014 yılında bu amacını gerçekleştirdi. Yakaladığı bu şansı en iyi şekilde değerlendirerek, halkımızın özgürlük istemine cevap olmayı ve binlerce şehidimizin özgür Kurdistan hayalini gerçekleştirmeyi amaçlayan Çekdar yoldaşımız, Bakurê Kurdistan’da da etkili bir mücadelenin sahibi oldu. Daha çok Erzirom ve Mûş alanlarında gerillacılık yapan yoldaşımız, Devrimci Halk Savaşı çerçevesinde geliştirilen birçok eylemde aktif bir rol oynadı. Özyönetim Direnişi’ne karşı düşmanın insanlık dışı saldırılarının geliştiği süreçlerde halkımızın intikamını almak için bulunduğu alanlarda sürekli eylem arayışında olan yoldaşımız, bulduğu her fırsatı değerlendirerek düşmana karşı eylem halinde oldu.

2018 yılına kadar Bakurê Kurdistan’da etkili bir mücadele yürüten Çekdar yoldaşımız; buradaki militanca katılımı, derin yoldaşlık bilinci, emekçi ve fedakar özellikleriyle tüm yoldaşlarının saygısını kazandı. Yaşamı ile örnek bir Apocu militan olan yoldaşımız, savaştaki cesareti ile de düşmana korku salmayı başardı. Mücadelesini fedailik çizgisinde yürütmeyi esas alan yoldaşımız, 27 Kasım 2018 günü Mûş Milazgîr’de gerçekleşen düşman operasyonunda son nefesine kadar direnerek, mücadelesini zirvede tamamladı. Çekdar yoldaşımızın geride bıraktığı zengin mücadele mirasını yoldaşları olarak layıkıyla devam ettireceğimizin sözünü veriyoruz."