Çandar: İmralı tecridi Kürde tehdittir

Yeşil Sol Parti Amed milletvekili adayları, Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu üyeleriyle bir araya geldi.Yeşil Sol Parti Adayı Cengiz Çandar, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük tecridin Kürt halkına hakaret ve tehdit olduğunu belirtti.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Amed milletvekili adayları, 80’den fazla sivil toplum, emek ve meslek örgütünü bünyesinde barındıran Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu üyeleriyle bir otelde yapılan kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

 'TECRİT KALDIRILMALI, ÖZGÜRLÜKÇÜ PARADİGMA YAYILMALI'

Toplantıda konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed İl Eşbaşkanı Gülistan Atasoy, 6 Şubat’ta Mereş merkezli depremlerden sonra dayanışmanın daha güçlü olduğunu belirterek, “Yerel demokrasi ve çoğulculuğun devam etmesi gerekir. Biz buna dair mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. Atasoy, İmralı'da başlayan tecridin kaldırılarak, kadın özgürlükçü paradigmanın Türkiye'ye yayılması gerektiğini söyledi.

Yeşil Sol Parti Amed milletvekili adayı Halide Türkoğlu, Emek ve Özgürlük İttifakı’yla yerel demokrasinin güvencesi haline geldiklerine işaret ederek, “Demokratik cumhuriyet yerel demokrasiden bağımsız değildir. Demokratik cumhuriyetin kurulması gerekiyor. Kentlerin yönetimine dair tartışmalarımız oldu. Kayyım rejimi yüzünden kentlerimizi yönetemiyoruz. Yerel demokrasiyi, yerel yönetimleri esas alan bir noktaya geleceğiz. Bu sorunlarının çözümü de İmralı’da tecrit altında tutulan Sayın Abdullah Öcalan’dan geçiyor. Diğer bir sorun ise, yine Kürt sorununu çözmekle geçer. 14 Mayıs'ta en fazla vekili çıkararak iktidarı gönderip, yeni bir süreci başlatacağız. Buna inanıyoruz özgürlüğü ve adaleti getireceğiz” diye konuştu.

 'TARİHİN EN KRİTİK SEÇİMİ'

Yeşil Sol Parti Amed milletvekili adayı Cengiz Çandar da 14 Mayıs seçimlerinde en önemli noktada duran kentin Amed olduğunu söyledi. Çandar, “Dünyanın en politize olan noktasında hareket ediyorum. Amed kendi başına bir örgüttür” dedi.
Çandar şöyle devam etti: “Amed, bütün örgütlerden daha büyük ve kendini o özgüde gördüğü bir kenttir. Hem kendini yönlendiren hem de eğiten başka bir coğrafya yoktur. Örgütümüzle beraberiz. 1 hafta sonra seçim var, normal bir seçim olacağını sanmıyorum. Türkiye tarihinin en kritik seçimine gireceğiz. Bu seçimler en çok Amed’i ilgilendirir. Bu seçim iki seçenekten birinin referandumu olacak. Ya Türkiye koyu bir diktatörlüğe gidecek ya da demokrasiden yana yönünü çevirecek. Bu karar ülkenin her kesiminden çok Kürleri ilgilendirir” diye belirtti.

İMRALI TECRİDİ

Ülkede demokrasinin olmamasının Kürtlerin boğazlanması demek olduğunu kaydeden Çandar, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride dikkat çekti. Abdullah Öcalan’dan 2 yıldır haber alınamadığını ifade eden Çandar, “Eğer Öcalan Kürt siyasetinin şahsiyeti olmasaydı, böyle bir tecrit olur muydu? Bu Kürtlere yönelik bir baskı, tehdit ve hakarettir. Ayla Akat Ata, Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak örneğinde olduğu gibi, sayısız isim demir parmaklıklar ardında. Rejim, Amed halkını, Kürtlerin iradesini yok saymaya çalışıyor. Bize düşen de bunları yok saymak olacaktır” şeklinde konuştu.

 Konuşmaların ardından toplantı, basına kapalı olarak devam etti.