Yeşil Sol Parti köy ve mahallelerde halkla buluşuyor

Yeşil Sol Parti, köy, mahalle ve evlerde halkla buluşuyor. DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, İmralı tecridine tepki göstererek, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın milyonların iradesi olduğunu belirtti.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Amed merkez, ilçe ve mahallerinde seçim çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Seçim çalışmaları kapsamında Yeşil Sol Parti milletvekili adayı ve aynı zamanda Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk ve beraberindekiler, Hênê (Hani) ilçesinin Nerîb Axa Mahallesi’nde esnafı ziyaret ettikten sonra, halkla buluştu.

Heyet, mahalleye konvoy halinde girdi. Yeşil Sol Partisi’nin seçim otobüsünü gören halk, kapı önlerinde konvoyu ıslık, zılgıt ve alkışlarla karşıladı. Yeşil Sol Parti Nerîb Axa Mahallesi’nde, “Bijî Serok Apo" ve "Jin, Jiyan, Azadî" sloganıyla karşılandı. Heyet önce mahalledeki esnafları ziyaret etti. Ardından da bir kahvehanede halkla bir araya geldi.

Burada konuşan Amed milletvekili adayı Samet Mengüç, hak talep eden Kürtlerin şiddetle bastırıldığını ifade etti. Mengüç, "Bunu Dersim'de, Koçgiri'de, Zilan'da gördük. Ancak tüm zulümlere karşı her zaman Kürtler direnmenin bir yolunu bulmuştur. Yıllarca Ermenilere, Rumlara yapılanlar bugün Kürtlere de yapılmak isteniyor" dedi.

'DÖRT PARÇA KURDİSTAN HEDEFTE'

DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk ise son 8 yılda artan baskılara dikkat çekti. Dört parça Kurdistan’da Kürtlerin varlığına saldırı olduğunu ifade eden Öztürk, "Güney Kurdistan'da kimyasal silahlarla yapmadıkları kalmadı. ‘Seni orada yok edemiyorsam, statünü ortadan kaldıramıyorsam, doğanı yok ederek topraklarını terk edecek hale getiririm’ diyorlar. Yine Rojava'daki halkımız, DAİŞ barbarlığına karşı savaştı. Sadece Kürt halkının onuru değil, insanlığın onurunu savundular ve bu yolda da onbinlece şehit verdi. Bu iktidar zihniyeti DAİŞ gibi çetelerle ortaklaşıp Efrîn'i işgal etti. Kurdistan'ın diline, kültürüne ve tarihine saldırı gerçekleştiriyorlar. Şunu diyorlar; Nüfus olarak bitiremeyebilirim ama istediğimiz noktaya getirebiliriz. Bu Şark Islahat Planı’nın devamı ve genişletilmiş halidir. Biat etmiş Kürt istiyorlar. Efendi Kürt ve iradesiz Kürt istiyor" şeklinde konuştu.

'HALKIMIZIN DURUŞU SAYESİNDE SONUÇ ALAMIYORLAR'

Öztürk, 2013-2015 yılı arasında Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'la yapılan görüşmeleri hatırlatarak, “Bu süreçte kimsenin burnu bile kanamadı. Kürtler savaş istemiyor, diğer haklar gibi dili ve kültürü ile yaşamak istiyor. 2015 Dolmabahçe Mutabakatı hesaplarına gelmediği için yıktılar. 5 Nisan 2015'te Sayın Öcalan'a yönelik ağır tecrit devreye konuldu. Bu aynı zamanda savaş kararıydı. Topyekün bir savaş başlatıldı. Ancak halkımızın duruşundan dolayı bugüne kadar sonuç alınmadı ve bundan sonra da sonuç alınmayacaktır" diye belirtti.

'ABDULLAH ÖCALAN MİLYONLARIN İRADESİDİR'

Ekonominin bu duruma gelmesi Kürtlere karşı yapılan kirli savaşın sonucu olduğunu dile getiren Öztürk, "Her gün kalkan savaş uçakları ve SİHA'lar Kürtlere karşı kullanılmasıdır. Dünyada birçok örneği olduğu gibi dönüp, dolaşıp geleceği yer masa olacak. Masayı yıkmakla hata ettiler. 2 yıldan fazla bir süredir Sayın Öcalan'dan haber alınamıyor. Sayın Öcalan tek değildir. Milyonların iradesidir. Sayın Öcalan sadece Kürtler için değil, tüm ezilen halklar için bir umut olmuş, paradigması benimseniyor ve yayılıyor. ‘Başka bir yaşam mümkün diyen’ sadece Sayın Öcalan'dır. Bu yüzden tecrit uygulanıyor. Bu aynı zamanda onurlu yaşama, demokrasiye bir tecrittir" ifadeleri kullandı.

Öztürk, seçimin önemine değinerek, şunları söyledi: "Yüzyıl önce kurulan sistemde onlar ‘faşizm’ diyor, biz demokrasi, eşitlik, özgürlük diyoruz. İmralı kapısı kapanacak ve Sayın Öcalan fiziki özgürlüğüne kavuşacak. Verilen her bir oy 100 yıllık soykırım politikalarına karşı verilecek bir oy olacak. Millet İttifakı’nın diğerlerinden bir farkı yok, Kürt düşmanlığı zihniyeti onlarda da var. Bu anlamda Kürt halkı ne istiyor, Millet İttifakı’na gerekli net mesajımızı vereceğiz. Cumhurbaşkanlığında Kılıçdaroğlu’na oy vererek ona bir fırsat tanıyoruz. Vekil adaylığında Yeşil Sol Parti'ye, Cumhurbaşkanlığında ise Kürtlere açık açık düşmanlık yapan diktatöre karşı Kılıçdaroğlu’na oy vereceğiz."

PASÛR

Yeşil Sol Parti Amed milletvekili adayları Adalet Kaya ve Serhat Eren, seçim çalışmaları kapsamında Pasûr (Kulp) ilçe merkezinde esnaf ziyareti gerçekleştirerek, halk buluşmasına katıldı. Ayrıca kentte bildiri dağıtıldı.

ANKARA

Ankara’da Yeşil Sol Parti, 1’inci bölge milletvekili adaylarının katılımı ile Güvenpark’ta seçim standı açtı. Gençlerin ve kadınların standa yoğun ilgisi dikkat çekti. Yabancı turistler de standa uğrayarak, parti hakkında bilgi aldı. Partililerle sohbet eden yurttaşlar, “Bir oyumuz var o da Yeşil Sol’a” dedi.

WAN

Wan'da milletvekili adayları, seçim çalışmaları kapsamında kent merkezi, Erdiş, Qelqelî (Başkale) ve Westan (Gevaş) ilçelerinde halkla buluştu. Milletvekili adayı Havin Kiye, görevi gasp edilen Wan Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Mustafa Avcı ve beraberindeki heyet, Erdiş Sanayi Odası ve sebze halindeki esnaflarıyla bir araya geldi. Ardından Qerekis kırsal mahallesine giden partililer, yarın HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar'ın katılımı ile ilçe merkezinde düzenlenecek mitinge katılım çağrısı yaptı. Ayrıca miting için bildiri dağıtıldı.  

Milletvekili adaylarından Taylan Ertaş ve Zülküf Uçar, kent merkezinde bulunan Kurubaş Tekstil Kent'i ziyaret ederek, işçilerle bir araya geldi. Mahmut Dindar ise, Qelqelî ilçesinde halk ziyareti gerçekleştirdi. Davul zurnalarla kent girişinde karşılanan Dindar ve beraberindeki heyet, bir süre yurttaşlarla birlikte halaya durdu. Partililer, daha sonra ilçe merkezine geçerek, esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Adaylardan Gülcan Kaçmaz Sağyiğit da Westan ilçesinde kadın buluşmasına katıldı. Kente bağlı diğer ilçelerde de seçim çalışmaları devam etti.

MÛŞ

Yeşil Sol Parti Mûş milletvekili adayları, Hasköy’de esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Vekil adayları, ardından köy köy seçim çalışmalarını sürdürdü. Hasköy köylerinde seçim çalışmalarına Sezai Temelli ve Mensur Işık ile partililer katıldı. Temelli, Yeşil Sol Parti’nin oy pusulasında 12’nci sırada olduğunu ve pusulanın nasıl kullanılacağına değindi.
Temelli, “Bu seçim tarihi bir seçimdir. Oyumuz bizim irademizdir. Bir oy Kemal Kılıçdaroğlu’na bir oy ise Yeşil Sol Parti’ye” çağrısı yaptı.
Sümeyye Boz ve Serhat Dursun ise taziye ve aile ziyaretlerinde bulundu.

İZMİR  

İzmir Karşıyaka'da bulunan Bostanlı çarşısında esnaf ziyareti gerçekleştiren Yeşil Sol Parti, esnaflarla uzun uzun sohbet ederek, destek istedi. Partinin İzmir milletvekili adayları, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Garo Paylan ve parti yöneticilerinin katıldığı çalışmaya yoğun ilgi dikkat çekti. Sokakta yurttaşlarla da sohbet eden partililer, ekonomik krizden kurtuluşun iktidarın değişmesiyle oluşacağını söyledi.

Konak Alsancak'ta stant açarak, bildiri dağıtımı yapan Yeşil Sol Parti, halkın yoğun ilgisiyle karşılaştı. Yurttaşlar, oylarının "değişimden" yana olacağını vurguladı.

Yeşil Sol Parti milletvekili adayları ayrıca Bornova, Bayraklı, Çiğli ve Menemen ilçelerinde de bildiri dağıtımı, ev ve esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi

MUĞLA

Muğla’nın ilçelerinde mahalle ve köylerinde stant çalışmaları, bildiri dağıtımları, esnaf ve ev ziyaretleri gerçekleştirildi. Adaylar, Fethiye Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği’nde kadınlarla buluştu. Kadınlar, seçimden beklentilerini anlattı. Buluşmada konuşan milletvekili adayı İpek Mahmutoğlu, Yeşil Sol Parti’nin kadın çalışmalarını aktararak, çalışmalarını meclise daha güçlü bir şekilde taşıyabilmek için tüm kadınların oyuna takip olduğunu belirtti.
Adaylardan Hasan Yıldırım, Fethiye ilçesinde işçi havzalarını ziyaret etti. İşçilerin dertlerini dinleyen Yıldırım, çarenin Yeşil Sol Parti’de olduğunu ifade etti.

Bodrum ilçesinde ise Gündoğan, Dağbelen ve Çarşı mahallelerinde stant açıldı.

MANİSA

Yeşil Sol Parti Manisa İl Örgütü Akhisar ilçesinde esnaf ve pazaryeri ziyaretleri gerçekleştirdi. Ziyaretlerde Yeşil Sol Parti Manisa Milletvekili adayları Habib Eksik, Kerem Taylan, Ayşe Gül, Emek Partisi (EMEP) ilçe yöneticileri, Demokratik Parti (HDP) yöneticileri katıldı. Esnaf ve Pazar ziyaretlerinde adaylar tanıtılırken, halk Yeşil Sol Parti adaylarına yoğun ilgi gösterdi.
Yeşil Sol Parti Manisa Milletvekili adayı Habib Eksik, tek adam rejiminin yürütmüş olduğu politikaların ciddi sorunlara yol açtığını söyledi. Eksik, “Bu düzenin değişmesi için bütün halkların bir arada mücadele etmesi gerekiyor. Esnaflar, halk yoksulluk ve işsizlikle boğuşuyor. Tek adam rejimi ekolojik talan, rant  ve savaş politikaları dışında bu halka bir şey sunmuyor. Seçime sayılı günler kaldı. Bu ülkeye demokrasi, hukuk gelsin diye herkesin seçimlerde sandıklara gitmesi gerekiyor. Biz diyoruz ki birlikte değiştireceğiz. Cumhuriyetin 2’nci yüzyılında özgür bir ülke yaratacağız” dedi.

Yeşil Sol Parti Milletvekili Adayları ve beraberindeki heyet daha sonra Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (EĞİTİM-SEN) Akhisar Şubesi ve Akhisar Cem Evi ziyaret edildi. Gerçekleşen ziyarette milletvekili adaylarına başarılar dilenirken, milletvekili adayları ülkeye refah, huzur ve barışın gelmesi için mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti.

QERS

Yeşil Sol Parti Qers milletvekili adayları Gülcan Alp, Cilawûz (Susuz) ilçesi ve köylerinde seçim çalışmalarını sürdürürken, Gülistan Kılıç Koçyiğit ve beraberindeki heyet ise Selîm (Selim) ilçesi ve köylerinde halk ziyaretleri gerçekleştirdi. Adaylardan Sertaç Çelikkaleli ise Qaxizman (Kağızman) ilçesinde seçim çalışmalarını yürüttü.