AVEG-KON işgal karşı serhildan ruhuyla sokağa çağırdı

Metîna'daki işgal saldırısına ilişkin açıklama yapan AVEG-KON, "halkımızın onurlu evlatları gerillaya yönelik katletme girişimlerine karşı protestolarımızla harekete geçmeliyiz" dedi.

AVEG-KON İŞGAL AÇIKLAMASI

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AVEG-KON), Türk devletinin Metîna alanında başlattığı işgal saldırısına ilişkin yaptığı açıklamada şunları belirtti:

"Faşist Türk sömürgeciliğin uzun zamandır planladığı Güney Kurdistan'a yönelik işgal saldırısını 16 Nisan'dan bu yana Medya Savunma Alanları'na yönelik hava ve top saldırılarıyla başlattı. Faşist şef Erdoğan'ın Bağdat ziyareti öncesinde başlatılan saldırılar Metîna'nın köy ve kasabalarına da yönelmiş durumda. Çok açık ki faşist şef  Erdoğan, ziyareti arifesinde bölge yönetimi ve KDP'ye isteklerini kabul ettirmek amacıyla baskı kurmayı amaçlıyor. Aynı şekilde Irak yönetimini işgalin bir parçası haline getirmeyi amaçlıyor. Son 2 ay içerisinde defalarca  bakanlarını gönderen faşist şef istediği hedefe ulaşmak için gerilla alanlarına saldırarak elini güçlendirmeyi hedefliyor. Bu Kürt halkına karşı sürdürülen sömürgeci savaşın yeni bir adımıdır.

Hava bombardımanları, top saldırıları ile Medya Savunma Alanları'nın işgal edilmeye çalışılması esasta gerilla alanlarını kendi denetimine almayı da hedeflemektedir. Çünkü Zap'taki çıkmazını yoğun kirli propaganda ile Metîna'ya yönelik işgal saldırısı ile perdelemeyi de amaçlamaktadır.

Kürt halkının onur kaynağı gerillaya ve Güney Kurdistan halkına yönelik saldırılar elbette ki geçtiğimiz yıl  Xakurkê, Zap ve Metîna'da nasıl büyük bir direniş ile karşılanmışsa bugün de aynı şekilde yanıt verilecektir. Faşist sömürgecilik Kürt halkının üzerine 1000 sefer düzenlese de, dönüşü olmayan bir bataklıkta boğulacaktır.

Bu işgal saldırılarına ve halkımızın onurlu evlatları gerillaya yönelik katletme girişimlerine karşı protestolarımızla harekete geçmeliyiz. Sokakları sömürgeciliği lanetleyerek kuşatmalıyız!