YENİLENDİ III

Belçika’daki ırkçı saldırıya karşı protestolar sürüyor

Belçika'nın Heusden-Zolder kasabasında gerçekleştirilmek istenen katliam girişimi protestoları sürerken, "Belçika devletinden bir an önce bu olayın aydınlatılmasını ve sorumluların hukuk önünde hesap vermesini talep ediyoruz" denildi.

BELÇİKA'DAKİ IRKÇI SALDIRI

Belçika'ya bağlı Heusden-Zolder kasabasında ırkçı Türkler tarafından Kürtlere yönelik linç girişimi, Avrupa'nın birçok merkezinde bugün de protesto edildi.

BERLİN

Almanya’nın başkenti Berlin’de, Dest Dan Kadın Meclisi ve Nav-Berlin’in çağrısıyla Belçika Konsolosluğu önünde bir araya gelen Kurdistanlılar ve dostları, Türk devletinin organizesiyle Efrînli aileye ırkçı saldırıyı kınadı.

Eylem, Kurdistan Özgürlük Şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Akabinde Nav-Berlin Eşbaşkanı Hüseyin Yılmaz’ın konuşmasıyla devam etti. Hüseyin Yılmaz, “Belçika’da yaşanan ırkçı saldırılar sonucunda 2’si ağır olmak üzere 6 Kurdistanlı yaralandı. Bu saldırıların arkasında Türk devleti olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu ırkçı saldırılara karşı önlem almayan, görmezden gelen başta Belçika devleti ve Avrupa devletlerinin görevlerini, sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz” dedi.

Kurdistan Öğrenciler Birliği (YXK) ve Kurdistan Öğrenci Kadınlar (JXK), PYD-Berlin, Young Struggle, Tevgera Ciwanên Şoreşger (TCŞ) adına da açıklamalar yapıldı. Yaklaşık 40 kişinin mahsur kaldığı ve katliamla karşı karşıya kaldığı saldırı karşısında Belçika polislerinin müdahale etmemesinin kabul edilir gibi olmadığı vurgulandı.

Eylemde “Bê Serok Jiyan Nabe”, “Jin Jiyan Azadî”, “Hoch die Internationale solidarität” ve “Terorist Erdoğan” sloganları atıldı.

ZÜRİH

İsviçre’nin Zürih kenti merkez tren istasyonunda bir araya gelen grup da Belçika’da yapılan saldırıyı yaptıkları basın açıklamasıyla kınadı.

Açıklamayı TCŞ üyesi Hogir Bagok yaptı. AKP-MHP çetelerinin Kürt ailesinin kaldığı evi yakma niyetiyle vahşet gerçekleştirmeye çalıştığını anlatan Bagok, “Bu saldırı Newroz'un ruhuna yapılmış bir saldırıdır. Biz TCŞ gençliği ve Kurdistan halkı olarak saldırıya kuşkusuz misli ile karşılık vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Hogir Bagok’un konuşmasının ardından yürüyüşe geçen grup, sık sık  “Bijî Serok Apo”, “Bijî PKK”, “Terörist Türkiye”, ‘’Faşist Erdoğan’’ sloganlarını atarak eylemlerini sonlandırdı.

MANNHEIM

Almanya’nın Mannheim kentinde de protesto mitingi düzenlendi. Saat 17.00’da Mannheim tren istasyonu önünde bir araya gelen onlarca Kurdistanlı, “Avrupa’da Türk ırkçılığına hayır”, ve “Yaşasın uluslararası dayanışma” pankartları taşıdı. KCDK-E’nin saldırıya dair yaptığı açıklamanın okunup dağıtıldığı eylemde, “Katil Erdoğan” ve “Bijî Serok Apo” sloganları atıldı.

MÜNİH

TCŞ ve TekoJIN üyesi gençler öncülüğünde Almanya’nın Münih kenti Sendliger Tor meydanında Belçika’daki faşist saldırıları protesto etmek için bir eylem gerçekleştirdi.

Kürt halkı ve dostlarının katıldığı eylemde Almanya Kurdistan Toplulukları Konfederasyonu (KON-MED) tarafından yayımlanan bildiri okundu. Bildiride “Ortada çok ciddi bir katliam girişimi ve tedbirsizlik vardır. Belçika devletinden bir an önce bu olayın aydınlatılmasını ve sorumluların hukuk önünde hesap vermesini talep ediyoruz. Halkımız bilmelidir ki bu saldırıların hesabını hukuk önünde soracağız ve bunun takipçisi olacağız" ifadeleri geçti.  

Eylem “Bijî Serok Apo”, “Katil Türkiye, Diktatör Erdoğan”, “Kurdistan Faşizme Mezar Olacak” sloganları ve alkışlarla son buldu.

HANNOVER

Belçika’da AKP-MHP koordinesiyle Türk faşistlerinin Kürtlere saldırına karşı Almanya’nın Hannover kentinde yaşayan Kürtler ve dostları da tutumunu ortaya koydu. Hannover Kürt Halk Meclisi’nce düzenlenen eylemde Kurdistan Özgürlük Şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşundan sonra gençlerin AKP-MHP’ye karşı attığı sloganlarla yürüyüşe geçildi. Tren istasyonu önünden kent merkezine kadar yapılan yürüyüşte, “Bijî Serok Apo”, “Bimre Erdoğan” sloganları atıldı.

SAARBRÜCKEN

Almanya’ya bağlı Saarbrücken’de de AKP-MHP’li çetelerin faşist saldırısı, düzenlenen bir mitingle protesto edildi. Onlarca Kurdistanlının gerçekleştirdiği protestoda Belçika’da ailelerin saldırıya uğramasına ilişkin bildiri okundu. Mitingde sık sık “Bijî Newroz”, “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxwedana Rojava”, “Bimre diktatör”, “Katil Erdoğan” sloganları atıldı.

ATİNA

Yunanistan’ın başkenti Atina’da Kürdistan Demokratik Kültür Merkezi tarafından yapılan yürüyüş çağrısını duyan Türkiyeli Devrimci Örgütler, RiseUpForRojava İnsiyatifi ve Yunan enternasyonaller, akşam saatlerinde Akademiya meydanından Türk Konsolosluğu’na protesto yürüyüşü düzenlendi.

Belçika’da Kürtlere yapılan ırkçı-faşist saldırıya karşı Kürtçe ve Yunanca sloganların atıldığı yürüyüşte Kürt Kültür Merkezi adına Ali Bilen söz aldı. Rojava İçin Ayağa Kalk İnsiyatifi adına bir konuşma yapıldıktan sonra eylemciler sloganlarla protestoyu bitirdi.

DRESDEN

Almanya’nın Dresden kentinde Tevgera Ciwanên Şoreşger (TCŞ) üyeleri, Belçika’nın Heusden-Zolder kasabasında ırkçı saldırıları protesto etmek için sivil itaatsizlik eylemi gerçekleştirdi.

Dresden’in işlek alanlarından olan Albertplatz meydanında bir araya gelen gençler, mücadele ile bulundukları her alanda Türk devletinin soykırım, katliam ve talanlarına karşı öz savunmayı geliştireceklerini ve mücadeleyi yükselteceklerini vurguladı. Eylem boyunca, “Bijî Serok Apo”, “Tolhildan”, “Bi can bi xwîn em bi tê re ne ey Serok “ sloganları atıldı.

DRAGUIGNAN

TCŞ öncülüğünde bir araya gelen Kurdistanlılar, Belçika’da yapılan saldırıları düzenledikleri yürüyüşle protesto etti.

Yoğun yağış altında gerçekleştirilen eylemde üzerinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarının bulunduğu flamalar ve PKK bayrakları taşındı.

PTT önünde başlayan yürüyüş, “Bijî Serok Apo”, “Kurdistan Faşizme Mezar Olacak” sloganları ile Draguignan şehir merkezinde sona erdi.