GÖRÜNTÜLÜ

Kartal: Ortadoğu krizini Abdullah Öcalan'ın fikirleri çözer

KONGRA-GEL Eşbaşkanı Remzi Kartal, Ortadoğu'da çözümün Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fikirlerinde olduğunu belirtti. Kartal, ulusal tavır çağrısı yaparak, "Türk devletinin gerilemesi, çökmesi Kurdistan için özgürlük demektir" dedi.

KNK ARA DÖNEM TOPLANTISI

Kurdistan Ulusal Kongresi (KNK) 22’nci Genel Kurulu ara toplantısı Hollanda’nın Den Haag kentinde yüzlerce delegenin katılımıyla devam ediyor. Kurdistani siyasi parti ve kuruluş temsilcilerinin söz aldığı toplantıda konuşan KONGRA-GEL Eşbaşkanı Remzi Kartal, "Bu toplantı, tarihi bir süreçte gerçekleşiyor. Kurdistan’da önemli olayların yaşandığı bir süreçte bu toplantının gerçekleşmesi de ayrıca önemlidir. Kurdistan’ın 4 parçasında yaşanan tarihi sürecin altının çizilmesi ve tarihe not düşülmesi için bu toplantı önemlidir. Bu tarihi süreçte Kürt halkı dört parçada önemli bir moral ve motivasyon ile mücadele ediyor” dedi.

'ÇÖZÜM ABDULLAH ÖCALAN'IN PARADİGMASINDA'

Konuşmasında Ortadoğu’daki krize de değinen Kartal, çözümü Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın paradigmasında olduğunu söyledi. Kartal, şunları söyledi:” Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 25 yılı aşkın süredir İmralı’da esir tutuluyor. Son 3 yıldır haber alamıyoruz. Bütün iç kanunlarını ve bağlı bulundukları uluslararası kanunları hiçe sayıyorlar. Bu ağır tecrit aynı zamanda Kürt halkı üzerinde savaş yürütmek için sürdürülüyor. Bunun için Önder Apo’ya ağır tecrit uyguluyorlar. Türk devleti bu süreçlerden sonuç alamamış ve yenilgiye gidiyor. Toplantımız bu çerçevede tartışmalar yürütecek ve kararlar alacak. Tüm dünya bilsin ki Kürt halkı tek ses ve birlik içinde bir tavır ve tutum sahibi olacak. 'Abdullah Öcalan’a özgürlük ve Kürt sorununa siyasi çözüm’ mücadelesi tüm dünyada yürütüldü. Özellikle son 6 aydır yürütülen mücadele ile bu konu dünya kamuoyunun gündemine girdi. Bu eylem ile Kürt halkı taleplerini ve mücadelesini yükseltti. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik komployu protesto etme eylemleri bu sene dört parça Kurdistan ve dünyada çok güçlü geçti ve her yerde sahiplenildi.”

‘TÜRK DEVLETİ GERİLLA KARŞISINDA KAYBETMİŞTİR’

“Kürt halkının ortaya çıkan mücadele iradesi bu faşist AKP/MHP'yi yani Türk devletini geriletmiştir” diyen Kartal, devamla şunlara vurgu yaptı: “Bu faşist dalga büyük bir kırılma yaşadı. Savaş konseptlerinde büyük kırılma ortaya çıktı. Bu devlet bütün imkânlarını seferber ederek, savaşta sonuç almak istiyordu. Ancak halka ve gerillaya karşı bu savaşta sonuç alamamıştır. Seçim sonrası için büyük bir savaş hazırlığı yapılıyordu. Gücü ve inancı olsaydı bu savaş şimdiye kadar yürütürdü. Zorluğu görüyor. Onun için destek almak istiyor. Irak ve Arap devletlerini, Avrupa devletleri ve Amerika’yı ziyaret ederek, destek istiyor. Bu aynı zamanda şunun ispatıdır; Türk devleti, Özgürlük Gerillası karşısında sonuç alamıyor.”

 Remzi Kartal, AKP’nin yerel seçimlerdeki hezimetine de değinerek, “Türk devletinin gerilemesi, çökmesi dört parça Kurdistan için özgürlük, demokrasi demektir. Bunun için sadece bir parti olarak değil, bir halk olarak bütün siyasi ve tarafların içinde olduğu bir tutum netleştirmemiz lazım. Bütün hareketlerimiz, siyasi partilerimiz ulusal bir tavır alsın” diye konuştu.