HPG: Devrimci operasyonlarda 31 işgalci cezalandırıldı

HPG Basın ve İrtibat Merkezi (HPG-BİM) işgalci Türk devletinin askeri güçlerine yönelik devrimci operasyon ve eylemlerde en az 31 işgalcinin cezalandırıldığını açıkladı.

HPG-BİM yaptığı yazılı açıklamada devrimci operasyon ve eylemlerde 11 mevzinin ihma edildiğini ve 31 işgalcinin cezalandırıldığını belirtti. Eylemler sırasında dört gerillanın son nefeslerine kadar “savaşarak fedaice şehadete ulaştığı” kaydedildi.

Açıklamada şöyle denildi:

“Kurdistan Özgürlük Gerillası, Partimiz PKK’nin 44. Kuruluş Yıldönümünü selamlamak, kimyasal silahla şehit edilen yoldaşlarımızın ve AKP-MHP faşist rejimi tarafından katledilen masum halkımızın intikamını almak için devrimci operasyon ve eylemler düzenlemiştir. Güçlerimizin gerçekleştirdiği devrimci operasyon ve eylemler sonucunda; 31 işgalci cezalandırılmıştır. 11 mevzi, 2 mobesse kamera sistemi ve 1 projektör imha edilmiştir.

Partimiz PKK’nin Apocu fedai ruhu ve eylem tarzıyla düşmanın üzerine büyük bir cesaretle yürüyen, en büyük darbeleri vuran Eylem, Adar, Heqî ve Medya yoldaşlarımız son nefeslerine kadar savaşarak fedaice şehadete ulaşmıştır.

İşgalci Türk ordusu Direniş Alanları’nı; 1 kez yasaklı bomba, 4 kez savaş uçakları, onlarca kez de obüs, tank ve ağır silahlarla bombalamıştır.”

Açıklamada gerillanın gerçekleştirdiği “devrimci operasyonlar, eylemler ve düşman saldırılarının” ayrıntıları şöyle verildi:

1. Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi çerçevesinde Zap bölgesinde;

– 25 Kasım saat 13:30’da Saca Direniş Alanı’ndaki hareketli timlerimiz işgalcileri pusu taktiğiyle vurmuştur. Gerçekleştirilen bu eylemde 1 işgalci cezalandırılmıştır.

– 25 Kasım saat 11:30’da Çemço’ya bağlı Şehîd Adil Direniş Alanı’ndaki işgalciler hareketli timlerimizce ağır silahlarla vurulmuş ve 1 işgalci cezalandırılmıştır.

– 25 Kasım 11:30 ve 12:30 saatlerinde Çemço’ya bağlı Şehîd Adil Direniş Alanı’ndaki işgalciler hareketli timlerimizce ağır silahlarla iki kez vurulmuş ve 3 işgalci cezalandırılmıştır.

– 26 Kasım saat 01:30’da Sîda Direniş Alanı’ndaki işgalciler suikast taktiğiyle vurulmuş ve 1 işgalci cezalandırılmıştır.

2. Cenga Xabûrê Şehîd Savaş Maraş Devrimci Hamlesi çerçevesinde;     

17 Kasım saat 15:30’da Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki Şehîd Gelhat savaş mevzileri çevresinde bulunan işgalciler suikast ve darbeleme taktikleri iç içe kullanılarak vurulmuştur. Hareketli timlerimizce 2 koldan gerçekleştirilen bu eylemde; 4 işgalci cezalandırılmış, 1 termalli mobesse kamera sistemi ve 1 projektör imha edilmiştir.

– 25 Kasım saat 13:30’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki savaş mevzilerinin çevresindeki işgalcilere yönelik güçlerimizce devrimci operasyon başlatılmıştır. Bu devrimci operasyonda işgalciler 7 koldan ve birçok gerilla taktiği iç içe kullanılarak etkili bir şekilde vurulmuştur. Birinci ve ikinci operasyon kolları; 4 mevziyi B-7 silahlarıyla vurarak tamamen imha etmiştir. Üçüncü operasyon kolu; işgalcilerin üzerine giderek el bombaları ve ferdi silahlarla 2 mevziyi imha etmiştir. Dördüncü operasyon kolu; mobesse kamera sisteminin bulunduğu 1 mevziyi el bombalarıyla vurarak imha etmiştir. Beşinci ve altıncı operasyon kolları; 2 mevziyi el bombaları ve ferdi silahlarla vurarak imha etmiştir. Yedinci operasyon kolu; 1 mevziyi el bombaları ve ferdi silahlarla vurarak imha etmiştir. Operasyon kolları tarafından en az 11 işgalcinin cezalandırıldığı netleştirilmiştir. Yine güçlerimiz çevreden eylem alanına müdahale etmek isteyen işgalcileri de suikast taktiğiyle vurmuş ve 6 işgalciyi cezalandırmıştır.

Güçlerimizin Apocu fedai ruh ve yüksek cesaretle işgalcilerin üzerine giderek 17 işgalciyi cezalandırıp, 10 mevziyi imha ettikleri bu devrimci operasyonda Adar, Heqî ve Medya yoldaşlarımız son nefeslerine kadar fedaice savaşmış ve şehadete ulaşmıştır. Yoldaşlarımızın ayrıntılı kimlik bilgileri daha sonra kamuoyuyla paylaşılacaktır.

– 25 Kasım saat 14:10’da hareketli timlerimiz Girê FM Direniş Alanı’ndaki işgalcilere yönelik bir sızma eylemi gerçekleştirmiştir. İşgalcilerin 10 metre yakınına kadar sızan güçlerimiz ile işgalciler arasında çatışma yaşanmıştır. Bu çatışmalarda 2 işgalci cezalandırılmış, Eylem yoldaşımız ise son nefesine kadar fedaice savaşarak şehadete ulaşmıştır. Eylem yoldaşımızın ayrıntılı kimlik bilgileri daha sonra kamuoyuyla paylaşılacaktır.

– 26 Kasım günü Girê Hakkarî Direniş Alanı’ndaki işgalcilerin temizlenmesi amacıyla devrimci operasyon gerçekleştirilmiştir. Bu operasyonda birçok işgalci cezalandırılmış, işgalcilerin silah ve askeri malzemelerine el konulmuştur. Partimizin 44. Kuruluş Yıl Dönümünü selamlamak ve Metîna Eyalet Komutanlığı Üyesi Nuri Yekta yoldaşımız şahsında kimyasal silahlarla şehit edilen tüm yoldaşlarımızın intikamı için gerçekleştirilen bu kapsamlı devrimci operasyonun ayrıntılı bilgileri daha sonra paylaşılacaktır.

3. Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi çerçevesinde Xakurkê bölgesinde;

– 25 Kasım saat 13:30’da Girê Şehîd Derwêş Direniş Alanı’ndaki işgalciler hareketli timlerimizce ağır silahlarla vurularak darbelenmiştir.

– 26 Kasım saat 13:10’da Girê Şehîd Şahan Direniş Alanı’ndaki işgalciler hareketli timlerimizce ağır silahlarla vurularak darbelenmiştir.

– 26 Kasım saat 14:15’te Girê Şehîd Axîn Direniş Alanı’ndaki işgalciler ağır silahlarla vurulmuş, 2 işgalci cezalandırılırken, 1 mevzi imha edilmiştir.

4. İşgalci TC ordusunun yasaklı bomba ve kimyasal silahlarla gerçekleştirdiği saldırılar;

– 24 Kasım’da Çemço Direniş Alanı’ndaki Şehîd Serxwebûn savaş mevzileri 1 kez yasaklı bombalarla bombalanmıştır.

5. İşgalci TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar;

– 25 ve 26 Kasım’da Girê Amediyê, Çemço, Saca, Sîda ve Çemço Direniş Alanı obüs, tank ve ağır silahlarla onlarca kez bombalanmıştır.

– 25 Kasım’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki eylem alanı savaş uçaklarıyla 4 kez bombalanmıştır."