Kayıp yakınları, Kürsep ve Tekçi için buluştu

Kayıp yakınları, Amed ve Êlih'de Zeynel Kürsep ile Nezir Tekçi’nin akıbetini sordu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed ve Êlih Şubesi ile kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eylemlerine devam etti. Amed’de 737’nci haftanın eylemi Rezan (Bağlar) ilçesinde bulunan Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirildi. Gözaltında kaybedilenlerin fotoğrafının açıldığı eylemde, 1994’te Hizbullah tarafından kaçırılarak bir daha kendisinden haber alınamayan Zeynel Kürsep’in akıbeti soruldu. Açıklamayı İHD Amed Şube Sekreteri Yakup Gülen yaptı. Zeynel Kürsep’in hikayesini ise İHD Yönetim Kurulu Üyesi Derya Yıldırım okudu.

Açıklamayı yapan Gülen, Newroz günü ulusal kıyafetler giydikleri için alana alınmayan insanlara yönelik uygulamalar ve Lice’de 14 yaşında bir çocuğa yapılan işkenceyi kınayarak, “Bir kutlama havasında geçmesi öngörülen Newroz maalesef bizde tekrardan bir hayal kırıklığına sebep oldu. İnkar edilen Kürtlerin diliyle, kıyafetiyle, kültürüyle, yaşam biçimiyle özgür yaşaması gerektiğini istediği şekilde evrensel doğrularına uygun bir şekilde diğer milletlerin diğer halkların sahip olduğu avantajlarla haklarla yaşaması gerektiğini savunuyoruz. Ama ne yazık ki Newroz Bayramının kutlandığı alanın girişinde Kürt yurttaşların üzerindeki kıyafetler Newroz alanına koyulmama gerekçe gösterildi. Biz bu uygulamaları kabul etmiyoruz, bu uygulamaları hukuki ve demokratik bulmuyoruz. Dolayısıyla bunlardan biran önce vazgeçilmesi gerekiyor. Newroz akşamı Lice’den gelen bir başka haberle sarsıldık. 14 yaşındaki bir Kürt çocuğu polisler tarafından kolluk kuvvetleri tarafından alı konularak işkence edilerek bir dere kenarına atılmış. 21 yüzyılda aynı işkence yöntemlerine maruz kalmak istemiyoruz. Bu işkenceleri kabul etmiyoruz” dedi.

İHD Yöneticisi Derya Yıldırım da 24 Mart 1994 günü Batman Devlet Hastanesi çıkışında silahlı iki kişi tarafından zorla bir araca bindirilerek kaçırılan Zeynel Kürsep’in hikayesini okudu. Yıldırım, “Daha sonrada Hizbullah örgütü tarafından kaçırıldığı öğrenilen Zeynel, Atatürk Parkı’nın yanında bulunan ve Sami Karadeniz’e ait olduğu öğrenilen bir dairede 6 gün tutuldu. Ardında bir sığınağa götürüldü. Zeynel bu sığınağa götürüldüğünde Fahrettin Tan isimli yurttaş da, 3 aydır burada tutuluyordu. Zeynel gelişinden sonra bir yıla yakın süre bu sığınakta birlikte kaldılar. Uzun süre burada tutulduktan sonra Batman’a bağlı Zorava köyüne, Aziz Önlük’e ait olduğu belirtilen evin altındaki sığınağa götürüldü. Fahrettin Tan, buraya getirildikten bir ay sonra, fidye karşılığında serbest bırakıldı. Fahrettin Tan serbest bırakıldığında sığınakta, Zeynel Kürsep, Mahmut Demirer, İsmail Ağaya ve Resul Saçan bulunuyordu. Bu sığınak devlet güçlerince 1998 yılında Hizbullah’a yapılan operasyonda ortaya çıkarıldı. Ancak Zeynel Kürsep’ten, kaçırıldığı günden bu yana bir daha haber alınamadı” diye belirtti.
Babası İbrahim Kürsep oğlunun akıbetini sorma arayışına girdiğini hatırlatan Yıldırım, “Batman İHD dışında Batman Cumhuriyet Savcılığına, Batman Emniyet Müdürlüğüne, Cumhurbaşkanlığına, Olağanüstü Hal Bölge Valiliğine yaptığı başvurulara rağmen, günümüze kadar herhangi bir yanıt alamadı. 1996 yılında ismini vermek istemeyen biri, Zeynel Kürsep’in evini telefonla arayarak aileye; oğlunuzun Silvan ilçesine bağlı Susa (Yolaç) köyünde bir sığınakta tutulduğunu söyler.  Bu bilgiler üzerine baba İbrahim Kürsep Silvan'a gider ve oradaki resmi makamlara ‘oğlumun Susa köyünde bulunan sığınakta olduğu’ bir dilekçe ile başvuruda bulunur. Baba İbrahim Kürsep tüm girişimlerine rağmen resmi makamlardan bir sonuç elde etmez. Aradan 29 yıl geçmesine rağmen Zeynel Kürsep kaçırıldığı tarihten bugüne hala kayıp” diye konuştu.

 
ÊLIH 
Êlih’te ise kayıp yakınları ve İHD Şubesi üyeleri, eylemlerinin 574’üncü haftasında Gülistan Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde toplandı. "Kayıplar bulunsun, failler yargılansın" yazılı pankart ile kayıpların fotoğrafının açıldığı eylemde, bu hafta 28 Nisan 1995 tarihinde Colemêrg'ın Gever ilçesine bağlı Yüksekölçek Mezrası’nda gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Nezir Tekçi’nin akıbeti soruldu.
Açıklama İHD Şube Yöneticisi Ahmet Şiray tarafından okunurken, "Sonuç alınıncaya dek eylemler sürecek" mesajı verildi.