Mêrdîn’de ölü sayısı 5'e çıktı

Mêrdîn İpekyolu’nda taranan araçta yaşamını yitirenlerin sayısı 5’e çıktı. 4 kişi gözaltına alındı.

Mêrdîn’de İpekyolu’nda seyir halindeki Irak plakalı bir araç gece saat 00.30 sularında kimliği belirsiz kişiler tarafından uzun namlulu silahlarla tarandı. Araçta bulunan Güney Kurdistan nüfusuna kayıtlı Hındreen Abdullah Salih (39), Waheda Haedar Jasim (63) ve Abdullah Saleh Mustafa (69) ve Chiman Shaheen Khalid (75) yaşamını yitirdi, Ahmed Jalaladeen İbrahim (45) ise ağır yaralandı. İbrahim, ilk müdahalenin ardından Xerpêt’e sevk edildi.
Xerpêt’teki hastanede tedaviye alınan Ahmed Jalaladeen İbrahim de yaşamını yitirdi. İbrahim'in cenazesinin Elazığ'da otopsi için morga kaldırıldığı öğrenildi.

AİLELER MÊRDÎN’DE

Olayın ardından hayatını kaybedenlerin yakınları Mêrdîn’e geldi. Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bekleyen halk, cenazeleri teslim almak için bekliyor.
Hayatını kaybedenlerin yakınlarından Nîhad Mikaîl Emin, olayı duyduktan sonra kente geldiklerini belirterek, öldürülenlerin tedavi için Türkiye’ye geldiklerini dile getirdi. Şu ana kadar kendilerinin de olaya dair bilgi edinemediklerini dile getiren Emin, yetkililerden aldıkları bilginin, “saldırıya uğrayan aracın, Nisêbîn’den itibaren bir araç tarafından takibe alındığı ve saldırıyı bu araçtakilerin gerçekleştirdiği” şeklinde olduğunu söyledi. Aracı takip edenlerin 4 kişi olduğu ve 2 kişinin gözaltına alındığı bilgisinin kendilerine verildiğini aktaran Emin, cenazeleri aldıktan sonra Duhok’a gideceklerini söyledi.
Olaya dair Mardin Valiliği de yazılı açıklama yaptı. Valilik açıklamasında, saldırıya ilişkin M.Ş., F.A., A.Y. ve A.K. isimli kişilerin gözaltına alındığı ve işlemlerinin devam ettiği belirtildi.