Serdar Tanış ve Ebubekir Deniz anıldı

Türk devleti tarafından gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alınamayan HADEP İlçe Başkanı Serdar Tanış ve Ebubekir Deniz, Silopiya’da anıldı.

Şirnex’in Silopiya ilçesinde 25 Ocak 2001 tarihinde gözaltına alındıktan sonra bir daha kendilerinden haber alınamayan HADEP İlçe Başkanı Serdar Tanış ve Ebubekir Deniz, katledilişlerinin 22’nci yılında Halkların Demokratik Partisi (HDP) ilçe Örgütü tarafından ilçe binasında anıldı. Anmadan önce ilçe binası önünde basın açıklaması yapıldı.

 “Onların izindeyiz” pankartının açıldığı eylemde basın metnini HDP Silopiya ilçe Eşbaşkanı Asuman Külter okudu.  

'ONURLU MÜCADELE BIRAKTILAR'

Külter, "Aradan geçen 22 yılda, bizler Serdarlar'ın, Ebubekirler'in yoldaşları olarak onların bize bıraktığı onurlu mücadeleden bir adım dahi geri atmadık, bu onurlu mücadeleyi sırtlayan milyonlar olduk. Milyonlarca Serdar ve milyonlarca Ebubekir olduk. Gözaltına alınan arkadaşlarımızın akıbetlerini açığa çıkarmayan ve failleri belli olmasına rağmen, katilleri cezasızlık politikaları ile koruma altına alan yargı, 22 yıl önce devlet adına siyasal alana müdahale eden militarist güçleri yargılamak yerine, bugün partimiz HDP üzerinde kılıç sallamakta. Partimizi kapatmakla tehdit etmektedir. Herkes bilmelidir ki; bizler, 22 yıl önce gözaltında kaybettirilen yoldaşlarımız gibi demokrasi, barış ve özgürlük mücadelesini savunmaktan asla vazgeçmeyecek ve bir adım dahi geri atmayacağız” dedi.  

Ardından Serdar Tanış’ın babası Şuayip Tanış konuştu. İki ismin kaybettirilmesinden bu yana gitmedikleri yerin kalmadığını kaydeden Tanış, “Sadece Serdar ve Ebubekir değil binlerce kişi kaybettirildi. Failler açıklansın. Bugün bizler için kara bir gündür. Onlar Kurdistan şehitleridir” ifadelerini kullandı.

Daha sonra konuşan HDP Şirnex Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, 22 yıldır faillerin korunduğunu söyleyerek, “Ailelerinin gidip ziyaret edebilecekleri bir mezarları yok. Bu kişilerin sadece Serdar ve Ebubekir'i katletmediklerini biliyoruz. Yüzlerce insan bu şekilde katledildi. Ama biz onların mücadelesinin takipçisiyiz. Bugün yüzlerce Serdar ve Ebubekir bu bayrağı devralarak meydanlarda direniyor. Bu ailelerimiz yıllardır çocuklarının kemiklerini bulmak için mücadele ediyorlar. Ancak katiller her zamanki gibi korunuyor. Bu katliamı yapanlar korundu, yargılanmadı. Katilleri herkes biliyor. Ama bugün binlerce kişi Ebubekir’in ve Serdar’ın bayrağını devralmış. Öldürmekle bize diz çöktürmeye çalıştılar ama biz diz çökmedik ve onların davasını bıraktıkları yerden sürdürüyoruz” diye konuştu.

 Açıklamaların ardından halk, Tanış ve Deniz’in yaşam mücadelesini anlatan sinevizyonu izledi. Program Silopi HDP İlçe Örgütü Serdar Tanış ve Ebubekir Deniz Konferans Salonunu açılışı ile son buldu.