YBŞ Komutanı Pîr Çeko’nun anısına heykel

Türk devletinin hava saldırısı sonucu yoldaşı Agir Cefrî ile birlikte şehit düşen YBŞ Komutanı Pîr Çeko’nun anısına dikilen heykelinin açılış töreni yapıldı.

ŞENGAL AÇILIŞ

İşgalci Türk devleti, 27 Mart 2023’te Behrava köyü yolu üzerinde YBŞ Komutanı Pîr Çeko’ya ait aracı insansız hava aracıyla hedef aldı. Saldırı sonucunda  YBŞ komutanları Pîr Çeko ve Agir Cefrî şehit düştü.

Xanesor’da YBŞ Komutanı Pîr Çeko’nun anısına dikilen heykelinin açılış töreni yapıldı.

Törene bölge halkının yanı sıra Şengal’deki onlarca kurum ve kuruluş temsilcisi ile Arap halkı katıldı.

Saygı duruşunun ardından  Pîr Çeko’nun ailesi heykelin üzerindeki örtüyü kaldırarak açılışını yaptı.

'TÜM ÊZİDÎLER İÇİN MÜCADELE ETTİ'

Törende konuşan Pîr Çeko’nun babası Ali Bedel, tüm Êzidî halkına başsağlığı dileyerek şunları söyledi: “Pîr Çeko’nun sadece ailesi için değil tüm Êzidî toplumu için mücadele etti. O Şengal’den Reqa’ya kadar kaçırılan Êzidî kadınları ve gençlerinin intikamını almak için savaştı. Ancak maalesef bir ihanet sonucu şehit düştü.”

'ÖZGÜRCE YAŞIYORSAK ONLARIN SAYESİNDE'

Törende YBŞ ve YJŞ Komutanlığı adına bir konuşma yapan Axîn İntikam ise şunları söyledi: “Eğer bugün Şengal topraklarında özgürce yaşayabiliyorsak bu Pîr Çeko gibi şehitlerimizin mücadeleleri sayesindedir. Şehit Dijwar ve Pîr Çeko gibi öncülerimiz Şengal halkına yıllarca hizmet etti. Pîr Çeko, genç bir komutan olarak tüm yaşamını   halkının hizmetinde geçirmiş ancak çok acı şekilde bir ihanet sonucu katledilmiştir.”

Komutan Axîn İntikam son olarak, YBŞ-YJŞ savaşçılarının şehitlerin kanlarını yerde bırakmayarak, ihanetçilerden hesap soracaklarını ifade etti.
Şengal Yönetim Kurulu Eşbaşkanı Xwedêda İlyas ise şunları söyledi: “Biz bu yola özerk bir Şengal inşa etmek için girdik. Gençlerimiz halkının özgürce yaşayabilmesi için silah kaldırdı. Buna tahammül edemeyen düşmanlarımız toplumumuzun öncülerini hedef alıyor. Halkımıza kendi halklarına ihanet etmemeleri çağrısında bulunuyorum. Her şehadetle halkımız kaybediyor. Gençlerimiz kendileri için değil halkımızın özgürlüğü için mücadele ediyor.”

'TOPRAKLARIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ'

Êzidî Özgür Kadın Hareketi (TAJÊ) adına Edul Şemo bir konuşma yaptı. Edul Şemo, şunları söyledi: “Yüzlerce gencimiz kendi topraklarımızda yaşayalım diye canını verdi. Pîr Çeko onlardan sadece biridir. Bu nedenle dışardaki halkımız muhakkak topraklarına geri dönemlidir. Buradan bir kez daha bu toprakların sahibi olduğumuzu ve topraklarımızdan vazgeçmeyeceğimizi belirtmek istiyoruz.”

Tören şehit Pîr Çeko’nun hayırına dağıtılan lokmanın ardından sona erdi.