Türkiye’ye giden CPT, İmralı’yı görmeden döndü

CPT’den bir heyetin yüksek güvenlikli cezaevlerinde tutulan kişilere yönelik uygulamaları incelemek amacıyla 13-22 Şubat 2024 tarihleri arasında Türkiye'ye yeni bir ziyaret gerçekleştirildiği belirtildi.

Avrupa Konseyi İşkenceyi ve İnsanlık Dışı veya Onur Kırıcı Muamele veya Cezayı Önleme Komitesi’nin (CPT) CPT’nin resmi web sitesinde yapılan açıklamaya göre, yüksek güvenlikli cezaevlerinde tutulan kişilere yönelik uygulamaları incelemek amacıyla Türkiye’ye gidildi.

Heyette Komite Birinci Başkan Yardımcısı Hans Wolff (Delegasyon Başkanı), İkinci Başkan Yardımcısı Therese Rytter, Juan Carlos Da Silva Ochoa ve Marie Kmecová yer alırken, heyete yönetici sekreter Hugh Chetwynd ile CPT Sekretaryasından Elvin Aliyev ve Monica Martinez’in yanı sıra Belçikalı cezaevi müdürü Jurgen Van Poecke ve Birleşik Krallık’tan tıp doktoru Kate Wood’un eşlik ettiği belirtildi.

Açıklamaya göre, ilgili makamlarla, özellikle dış dünya ile temasları bakımından, halen İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu'nda tutulan mahkumların durumuyla ilgili bazı konular da gündeme getirildi.

Türk yetkilileriyla İmralı’ya dair konuları gündeme getirilse de İmralı Hapishanesi’ne herhangi bir ziyaret gerçekleştirilmediği ve heyetin ziyaret ettiği ceza infaz kurumları listelenirken listede İmralı’nın yer almadığı anlaşılıyor.

Heyetin ziyaret ettiği hapishaneler şunlar: Antalya S Tipi Cezaevi, Iğdır S Tipi Cezaevi, Van F Tipi Cezaevi, Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi, Antalya L Tipi Cezaevi, Yabancı uyruklular için Maltepe 3 No'lu L Tipi Cezaevi

Açıklamada, heyetin Türk Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Adalet Bakan Yardımcısı Ramazan Can ve Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım'ın yanı sıra Adalet ve Dışişleri Bakanlıklarından üst düzey yetkililerle görüş alışverişinde bulunduğu belirtildi.

Ayrıca, Ulusal Önleme Mekanizması (UÖM) Başkanı sıfatıyla Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Muharrem Kılıç, Ankara cezaevi izleme kurullarının üyeleri ve CPT'yi ilgilendiren alanlarda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle görüşmeler yapıldığı bilgisi yer aldı. 

Ziyaretin sonunda heyetin ön gözlemlerini Türk yetkililere sunduğu da ifade edildi.