AKP'li yöneticiye 15 milyonluk iki ihale

Van’da kayyum belediyeleri tarafından sadece Mayıs ayı içinde yapılan 3 ihalede AKP'li encümen ve yöneticilere toplam 20 milyon TL rant sağlandı. Ortaya çıkan belgeler bunları net bir biçimde doğruluyor.

Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Van ziyareti sırasında yaşanan yolsuzlukların ANF tarafından ortaya çıkarılmasının ardından yaklaşık bir haftadır konuşulan 1 günlük araç kiralama hizmet ihalesinin ardından ele geçen belgeler, yapılan soygun ve talanın bununla sınırlı kalmadığını gösteriyor. Uzun süredir eylem ve etkinlik yasağı adı altında güvenlik ablukasına alınan Van halkı işsizlik, yoksulluk ve sefaletle uğraşırken iki dönemdir kayyum tarafından gasp edilen belediyelerde ise büyük bir soygun yaşanıyor.

SOYGUN ÇARKI NASIL İŞLİYOR?

AKP’liler kayyum belediyelerinde yapılan milyonluk ihaleleri nasıl alıyor?

Mevcut şirketler, kayyum belediyelerinde iş makinesi kiralama hizmet alım işlerini tamamen ortak bir havuzda topluyor. İhaleler sırasıyla, ismi daha önce belirlenen ve yaklaşık 10 yıl önce AKP tarafından kurulan firmalara veriliyor. Bu şirketler çok az düşük teklif veriyor. Neredeyse sıfır kırımla halkın büyük zarara uğratıldığı ihalelere katılan AKP’li firmalar ihaleden çekilse bile kar payını alıyor.

AKP'ye yakın şirketlerin isim listeleri il ve ilçe belediyelerine önceden dağıtılıyor. İhale dokümanları, yani ilanları EKAP sistemine düşmeden önce AKP’de konuyla ilgili ihale sorumlusu tarafından takibe alınıyor. Bu durumda öncelikle ihaleyi alacak şirketlere haber veriliyor. Sonra kayyum belediyelerinin ihale teknik şartnameleri AKP’li ihale sorumlusu tarafından hazırlanıyor. İhaleye teklif veren şirketler, ihale yapılmadan önce AKP’nin konuya ilişkin yöneticisi tarafından çağrılıyor. AKP tarafından belirlenmiş şirketlerin haricinde ihaleye teklif veren ve teknik şartnameyi yerine getiren şirketler yeterlilik kriterine uygun olmadığı gerekçesiyle dosyadan ihraç ediliyor. İhaleler sırasında devreye giren sistem, AKP şirketlerinin ihaleleri almasını sağlıyor.

AKP’Lİ GÜNAY’A ÜÇ GÜNDE 15 MİLYON TL’LİK İHALE

Mayıs ayı içinde kayyum tarafından yönetilen Van Büyükşehir Belediyesinde yapılan üç ihale bunları doğruluyor. Bu üç ihaleye de AKP’lilerin şirketleri olan Günaylar Petrol, Ser-Bal Elektrik, Sünnetçioğlu İnşaat, Çe-Ta taşımacılık ve En-zel İnşaat isimli şirketler katılmış.

Geçtiğimiz Mayıs ayında neredeyse sıfır kırımla kamuyu zarara uğratan bu ihalelerden birisi, 2009-2019 yılları arasında AKP Edremit Belediye Meclis Üyeliği yapan Abdulbari Günay’a ait Günaylar Petrol şirketine, bir ihale ise SER-BAL Elektrik İnşaat şirketine verildi.

İLK İHALE 4 MİLYON TL

Kayyum belediyesi tarafından Mayıs ayı içerisinde üç iş makinesi kiralama hizmet alım ihalesi yapıldı. 20 Mayıs 2022 günü Başkale ve Gürpınar ilçelerinde kullanılmak üzere yapılan 2022-501986 kayıt nolu ihaleyi, yine AKP’li Abdulbari Günay’a ait Günaylar Petrol şirketi alıyor. Günaylar Petrol ihaleyi sıfır kırımla 4 milyon 546 bin TL teklifle alıyor. Buradaki belgelerde dikkat çeken en önemli hususlardan biri ise yine aynı firmaların teklif vermesi gözden kaçmıyor. Maliyeti yaklaşık 4 milyon 230 bin TL olan iş neredeyse sıfır kırımla aynı şirkete veriliyor.

3 GÜN SONRA 10 MİLYON TL’LİK İHALE DAHA

23 Mayıs 2002 tarihinde yapılan 2022-503-309 ihale kayıt no’lu iş makinesi kiralama hizmet alım ihalesi, Van Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından yapıldı. Van merkez ilçeleri İpekyolu, Edremit, Tuşba ilçeleri asfalt şantiyesinde kullanılmak üzere iş makinesi kiralama işi 10 milyon 575.000 TL olarak ihaleye çıkarıldı. Nasıl oluyorsa bu ihale AKP’li eski İl Genel Meclis Üyesi ve Edremit Belediyesi Meclis Üyesi Abdülbari Günay’a ait Günaylar Petrol’e veriliyor. Bu ihaleye katılan firmalar yine bilindik Serbal Elektrik İnşaat ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Van’a gelişi sebebiyle kayyum belediyesi tarafından yapılan 2.5 milyon TL’lik araç kiralama ihalesini alan AKP’li Çetin Can’a ait ÇE-TA isimli şirket.

         


        HALKIN PARASI PEŞKEŞ ÇEKİLDİ

Çatak, Bahçesaray ve Gevaş ilçelerinde kullanılmak üzere iş makinesi kiralama hizmet alım işi için 20 Mayıs 2022 günü yine Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından ihale yapıldı. İhaleye yine Çe-ta taşımacılık inşaat ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Van’a gelişi sırasında 799 bin TL’lik hizmet ihalesini alan Enzel isimli firma katıldı. İhale bu defa 4 milyon 338 bin TL ücret karşılığında AKP’li Ser-bal Elektrik İnşaat şirketine verildi. Çok az kırımla halkın parası peşkeş çekildi.

İHALELER ADRESE TESLİM YAPILDI

Van Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından üç gün içinde yapılan bu ihalelerin aynı firmalara verilmesi, ihalelerin adrese teslim olarak yapıldığını net bir biçimde ortaya koyuyor. Van kayyum belediyelerinde ihaleler iş makinesi kiralama hizmet alım ihalelerinde aynı firmaların olması bunu doğruluyor.