Rojava Devrimi’nin enternasyonal şehitleri – V: Arnavut Karker Amca

Kobanê direnişinin Arnavut Karker Amcası… Kobanê gibi o da tarihiydi. Sinop’ta evini Rojavalı bir göçmene vererek geldi direniş sınırlarına.

Günlerce gece gündüz demeden nöbet tuttu, “Herkes buraya gelmeli ve direnişe katılmalı. Hakikat, faşist devletin yalanları değil, Kurdistan’dır” diyerek geçti Kobanê’ye. Bomba mermilerini çiçek saksılarına direniş kalıntılarını müzeye dönüştürdü.

Arnavut kökenli olan 60 yaşındaki Heval Karker, Kobanê'yi DAİŞ’in işgalinden korumak için YPG'ye katılmak üzere Rojava'ya gitti. Rıfat Horoz, Birinci Dünya Savaşı öncesinde aktif olan bir gerilla savaşçısının torunuydu. Dedesi, Kosova'nın Priştine kentinde çok sayıda etnik Arnavut'un yaşadığı bir bölgeden gelmiş, ancak Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra etnik temizlik amacıyla Türkiye'nin Sinop kentine sürülmüştür. Heval Karker orada doğdu ve daha sonra ailesiyle birlikte Zonguldak'a taşındı. Babası bir maden işçisi ve sendikacıydı. Bu nedenle de grevler ve mitinglerle erken yaşta tanıştı.

RİZGARÎ HAREKETİNE KATILDI

Babasının bir maden kazasında ölümünden sonra, 13 yaşındayken teyzesinin yanına İstanbul'a taşındı. Bu mahalle pek çok devrimci faaliyete ev sahipliği yapıyordu ve Rıfat kısa sürede bölgedeki genç devrimcilerle kaynaştı. Türkiye'de sömürgeleştirilmiş Kürt halkının ancak Kürt proletaryasının önderliğindeki bir devrimle özgürleşebileceği fikrini savunan Marksist bir Kürt örgütü olan Rizgari hareketine katıldı. Rizgari partisinin küçük bir ayrılıkçı grubu olan Ala Rizgari (Kurtuluş Bayrağı) saflarında 1977 1 Mayıs'ının kanlı olayları sırasında yürüdü. 1978'de Türk devletinin Rizgari hareketine yönelik baskı ve tasfiyesinin bir parçası olarak tutuklandı ve İsmail Beşikçi ile aynı koğuşta hapsedildi.  Kendisinden önceki pek çok devrimci gibi Heval Rifat da tutukluluğunu bilgi ve analizlerini geliştirmek için bir fırsat olarak kullandı. Daha sonra "Cezaevi benim için büyük bir akademiydi" diye düşündü.

DEVRİMCİ FAALİYETLERE ARA VERMEDİ, PKK’Yİ TANIDI

1991'de hapisten çıktıktan sonra Akdeniz kıyısındaki Antep'te bir nakliye şirketi kurdu. Ancak devrimci faaliyetlerine hiç ara vermedi. Cezaevinden sonra Kürt devrimcilerle temas kurmaya devam etti ve Kurdistan İşçi Partisini (PKK) öğrendi. Daha sonra şöyle dedi: "Apocuların taleplerinin yanı sıra diğer örgütlerde de eleştiri/özeleştiri gibi mekanizmalar vardı ama analizde bir tıkanıklık vardı. Bu analiz Apocu harekette de işliyordu. Bu hareketin özünde insanlık vardı." Kendisini sık sık sokaklarda, gösterilerin ön saflarında, gençlik aktivistleriyle birlikte çalışırken ve imkânı olduğunda gazete ve Demokratik Ulus dergisi dağıtırdı. Ayrıca sık sık siyasi tutukluları ziyaret ederdi.

EVİNİ ROJAVALI BİR AİLEYE VERDİ, KENDİSİ SINIRA KOŞTU

14 Eylül 2014'te DAİŞ Kobanê'ye saldırdı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, "Bu katliam girişimi (Kobanê'de) başarıya ulaşırsa, hem devam eden çözüm sürecini sona erdirecek hem de uzun süreli yeni bir darbenin temellerini atacaktır" diyerek halkı ve Kobanê'yi savunmaya çağırdı. Heval Karker hemen cevap verdi. Sinop'taki evini Rojava'daki savaştan kaçan Kürt mülteci bir aileye bıraktı. Hemen Kobanê'ye doğru yola çıktı, ancak sınırı geçmeyi başaramadı. Sınıra yakın Misyanter köyünde kaldı ve haftalarca DAİŞ çetelerinin ve malzemelerinin sınırı geçerek Kobanê'deki savaşa katılmasını engellemek için gece gündüz nöbet tuttu. Hayranlık uyandıran kişiliği, adanmışlığı ve devrimci ruhu nedeniyle kısa sürede halk ve yoldaşları tarafından sevildi. Ekim 2014'te verdiği demeçte, şöyle der: "Herkes buraya gelmeli ve bu hayatta direnişe katılmalı. Kobanê halkıyla birlikte olmalarını istiyorum. Burada bir direniş alanı var, burada öğrenecek çok şey var. Kürt halkından öğreneceğimiz çok şey var. Faşist devletin yalanlarıyla beyni yıkanan yurttaşlar gerçeği öğrenmek istiyorlarsa gelip Kurdistan'ı kendileri görsünler."

DİRENİŞ MÜZESİ VE KÜTÜPHANESİ PROJELERİNİ GELİŞTİRDİ

Misyanter'de birçok projeyi üstlendi, hasarlı ve yıkık binaları onardı, Arîn Mîrkan Direniş Müzesi'ni (Kobanê'deki Miştenur Tepesi savaşında kendini feda eden YPJ savaşçısının anısına) ve Kader Ortakaya Kütüphanesi'ni (Kobanê'ye geçmeye çalışırken şehit olan sınır nöbetçisi yoldaşlarından birinin anısına) kurdu. Projeyi anlatırken "Müzede sınır hattına atılan gaz bombaları gibi sınır hattındaki savaşı ve direnişi hissettirecek, anlatacak materyaller olacak. Kobanê'nin hemen karşısındaki bu köyde insanlığa karşı sorumluluğumuzu yerine getirmeliyiz. Kahramanca şehit düşen yoldaşlarımız adına bu savaşı, direnişi, tarihi ve dramı anlatma ihtiyacı hissettik." 

Bu sırada Kobanê'ye geçmek için bir yol arıyordu. Sonunda YPG onun sınır bölgesindeki çabalarını duydu ve sınırdan geçirilmesini sağladı. Sınırdan geçtikten sonra kısa süre içinde şehrin yeniden inşasına yardım etmeye başladı. Artık YPG'nin bir üyesiydi ve Heval Karker (işçi) adını ve çok sevdiği Kobanê soyadını aldı. Bir savaş müzesi kurmaya karar verdi ve yüzlerce patlamamış mermi, mayın ve el bombasının yanı sıra diğer enkaz ve ev eşyalarını toplayarak hem yıkım hikayelerine dikkat çekti hem de şehri sivillerin geri dönmesi için daha güvenli hale getirdi. Ayrıca patlamış mermi kovanlarını çiçek dikmek için renkli saksılara dönüştürdü.

BOMBA MÜHİMMATLARINI SAKSIYA DÖNÜŞTÜRDÜ

Onu tanıyanlar Şehît Arnavut Karker Amcayı şöyle anlatıyor: "Sonsuza dek hatırlayacağım şey, ruhunun ve kalbindeki muazzam nezaketin parladığı delici derecede canlı mavi gözleridir. Onu Kobanê'de ziyaret ettiğimizde Qada Azadi'de (Özgürlük Meydanı) küçük bir atölye işletiyordu ve burada patlamamış bomba ve top mermilerini gökkuşağı renginde saksılara dönüştürüyordu (evet, Kobanê'de saksıya dönüştürülen meşhur top mermilerinden o sorumluydu). Uzun boylu, sırık gibiydi ve güçlü bir not aldığım delici ve büyüleyici gözleri, yıpranmış bir güneş şapkasının çerçevelediği güneşten yıpranmış yüzünde daha da parlak bir şekilde parlıyordu. Ama bizi heyecanla atölyesine davet ederken coşku, sıcaklık ve neredeyse çocuksu bir masumiyet yayıyordu. Güzel ve sevgiyle baktığı bahçesinden de anlaşılacağı üzere çiçekleri ve doğayı çok sevdiği çok açıktı. Bu Kobanê'nin güzelliğiydi. Dünyanın dört bir yanındaki en harika, vahşi ve nazik ruhları barbarlık ve insanlık dışılıkla kuşatılmış küçük bir toprak parçasına getirdi. Kobanê'nin gerçek çiçekleri onun ve onun gibilerin ruhuydu."

‘GELİN SOSYALİZMİ VE HALK DEVRİMİNİ İNŞA EDELİM’

"Ben, şu anda, bu savaşın tanığıyım. Bunun bir parçasıyım ve içindeyim. Önderliğimizin ortaya koyduğu paradigma etrafında burada gelişen sisteme karşı DAİŞ faşizmini örgütleyen güçlere karşı burada olmalıyım" diyen Şehît Karker, Kobanê'deyken şunları söyledi: “Burada bir devrim yaşanıyor. Biz 40 yıldır sokaklarda sosyalist devrim diye haykırdık. Şimdi burada sosyalizmi inşa edeceğiz. Gelin ve sosyalizmi birlikte inşa edelim. Ne tür bir sosyalizm istiyorsanız, ne tür bir halk devrimi istiyorsanız, buraya gelin ve birlikte inşa edelim."

ŞEHİT DÜŞTÜ, TARİHLEŞTİ

Karker Kobanê, 26 Haziran 2015'te DAİŞ’in kente düzenlediği büyük terör saldırısında şehit oldu. Bu saldırıda yaklaşık 223 kişi yaşamını yitirdi. Ömrü devrimci pratiklerle geçen Karker'in çalışmaları, kurduğu müzeler ve kütüphaneler ile kendisiyle tanışan herkeste bıraktığı kalıcı izlenim sayesinde yaşamaya devam ediyor.

YARIN: Rojava Devrimi’nin enternasyonal şehitleri: Ashley Jonston (Bagok Serhed)