16 baro: Çocuklara karşı orantısız güç kullanımını derhal durdurun!

Wan'daki gasp saldırısına karşı protesto eylemlerinde Türk polislerinin çocuklara yönelik işkence uygulamalarına tepki gösteren 16 baronun Çocuk Hakları Merkezi, "Orantısız güç kullanımını derhal durdurun" çağrısı yaptı.

Amed, Êlih, Dilok, Colêmerg, Mêrdin, Agirî, Sêrt, Wan, Şirnek, Meletî, Mûş, Bolu, Bursa, Zonguldak, Antalya ve Osmaniye Barosu Çocuk Hakları Merkezleri, Wan'da AKP’nin Kürt halkının iradesine saldırısına karşı halkın meşru eylemleri sırasında çocuklara yönelik Türk polislerinin işkencesine dair yazılı açıklama yaptı. 

Açıklamada kamuoyuna yansıyan görüntülerde polisler tarafından çocuklara şiddet uygulandığının anlaşıldığına dikkat çekilerek, "Öncelikli olarak çocuklara dönük olarak uygulanan yersiz ve orantısız gücün karşısında olduğumuzu belirtiyoruz. Her şeyden önce ülke olarak, başta Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi olmak üzere taraf olduğu uluslararası sözleşmeler uyarınca çocukların sahip olduğu temel hak ve özgürlükleri korumak ile yükümlüyüz. Bunun yanında devlet aynı sözleşmeler kapsamında çocukların ifade özgürlüğü ile barışçıl toplantı ve gösteri hakkını gözetmek ve çocukları her türlü şiddet eyleminden korumak ile yükümlüdür" denildi. 

FAİL POLİSSE SUÇ CEZASIZ KALMAKTADIR

Çocukların kötü muameleye maruz kaldığına dair görüntülerin yayınlandığı vurgulanan açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: "Söz konusu yersiz ve orantısız güç kullanımının yanı sıra barışçıl, toplantı ve gösteri hakkını kullanmak için katılım sağlayanlara müdahale eden kolluğun aralarında protestolara katılmayan çocukların da olduğu birçok kişiyi gözaltına aldıklarını, çocukların ters kelepçe uygulamasına maruz bırakıldıklarını ve avukatları ile görüştürülmediklerini tespit etmiş bulunmaktayız. Fail polis olunca, suç cezasız kalmaktadır. Görüntüler, polisin başvurduğu yersiz şiddetin işkence ve kötü muamele boyutunda olduğunu göstermektedir. Kolluk kuvvetlerinin insanlık onuru ile bağdaşmayan bu tür fiil ve suçların büyük bir rahatlık ve cesaretle işleniyor olması, kamu görevlileri bakımından öngörülen ayrıcalıklı yargılanma usulleri ve sağlanan güvencelerden, yani cezasızlık politikasından kaynaklanmaktadır. 

GÜÇ KULLANIMINI DERHAL DURDURUN

Kamuoyuna yansıyan görüntüler, bölgede kolluk güçleri tarafından işkence ve kötü muamele yasağının ihlal edildiği çocuklara dair hafızamız ve mevcut olan cezasızlık politikası kolluk görevlileri tarafından gerçekleştirilen yersiz ve orantısız güç kullanımının telafisi imkansız boyutlara varabileceği yönündeki kaygılarımız artmıştır. Çocuğa yönelik her türlü şiddetin karşısında olduğumuzu, söz konusu eylemleri takip ettiğimizi ve meydana gelen ihlallerin takipçisi olacağımızı belirtiyoruz. Yersiz orantısız güç kullanımının derhal durdurulması için devletin ilgili kurumlarına çağrı yapıyoruz."