DEM Parti, Bedlîs için başvuru sonucunu bekliyor: Peşini bırakmayız

DEM Partililer, oy farkının 198 olduğu Bêdlîs’te, geçersiz oyların yeniden sayılması için YSK’ye yapılan itiraz başvurusunun sonucu bekliyor.

YEREL SEÇİMLER

Yerel seçimlerde Bêdlîs’te kurulan sandıklardan AKP, 198 farkla DEM Parti’nin önünde çıkarken, 2 bin 18 oy geçersiz sayıldı. Merkez ilçe ve il seçim kurullarına bulunduğu itirazları reddedilen DEM Parti, itirazını Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) taşıdı.

Bêdlîs ve itirazların olduğu diğer merkezlere ilişkin bugün toplanan YSK’nin açıklayacağı kararlar merakla beklenirken, DEM Partililer kentte açıklama yaptı.
Basın açıklamasında parti milletvekilleri Hüseyin Olan, Beritan Güneş ile Kamuran Tanhan da yer aldı.

Merdîn Milletvekili Kamuran Tanhan, "Bu gelenekten gelen belediye başkanları ise utanmadan mazbatalarını aldılar ve belediyeye çöktüler. Bunun başka bir ifadesi olamaz. Halkın iradesini çalmak dinen ahlaksızlıktır, kanunen suçtur. AKP’nin ikinci olduğu illerde yapılan itirazlar, seçim kurulları tarafından kabul edildi. Diğer tüm fikirleri, düşünceleri yok sayan bir anlayışla karşı karşıyayız. Biz bu şartlarda seçimi girdik” ifadelerini kullandı.

Bedlîs Milletvekili Hüseyin Olan ise “Arada az bir fark var. Bu işin peşini bırakmayacağız. Biz inanıyoruz ki Bedlîs halkı iradesine sahip çıkmıştır. Oy çoğunluğunu almıştır. Ancak sadece seçim günü gelip oy kullanan insanlar var. Bu insanlar ne yazık ki bu şehrin kaderini belirliyorlar" dedi.