GÖRÜNTÜLÜ

Britanya Alevi Festivali: Özgürlük için buluşuyoruz

Britanya Alevi Federasyonu’nun Alevi Festivali resepsiyon ile başladı. Resepsiyonda savaş politikaları ve adaletsizliğe karşı özgürlük mesajları verildi.

ALEVİ FESTİVALİ

Britanya Alevi Federasyonu’nun 15-16 Haziran tarihleri arasında Londra’da düzenleyeceği 12. Britanya Alevi Festivali’nin açılış resepsiyonu “Çerağlar uyansın hak aşkına” şiarı ile cemevinde gerçekleşti. Resepsiyonda barış, adalet ve özgürlük dilekleri eşliğinde Yadigar Ana tarafından çerağlar yakıldı. Türkü ve deyişlerin söylenerek semaha durulan resepsiyona çok sayıda kurum temsilcisi, İşçi Partili milletvekilleri, akademisyen ve yazar katıldı.

Resepsiyonda Demokratik Güç Birliği adına İbrahim Avcıl, İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi Başkanı İbrahim Has, Britanya Alevi Federasyonu (BAF) eşbaşkanları Dilek İncedal ve Müslüm Dalkılıç konuşma yaptı.

BAF Eşbaşkanı Dilek İncedal, halklara, Alevilere dayatılan zulüm, inkâr, asimilasyon ve sinsi politik kıyımlara teslim olmayacaklarını söyledi.


Toplumsal barışın önemine vurgu yapan Dilek İncedal, “Bu yıl 12. düzenlenecek olan Alevi festivalimiz, panelleriyle, muhabbet cemiyle, sanatsal ve kültürel etkinlikleriyle tüm dünyadaki emekçilerin, işsizlerin, yoksulların, kadınların, mültecilerin, gençlerin sorunlarını ve mücadelesini anlatacak. Zalimlerin ve despot iktidarların insanlığa yaşattığı baskılar, eşitsizlikler, sömürüler, doğa tahribatı ve adaletsizlikleri sorgulayacağız” diye konuştu.

TUTSAKLAR SELAMLANDI

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi Başkanı İbrahim Has ise festivalin savaşlara, yoksulluğa ve eşitsizliğe karşı gerçekleşeceğini kaydetti.

Has, festivalin birlik ve beraberliği de temsil ettiğini ifade ederek,”Alevilik sevgiyi, saygıyı, özgürlüğü, kardeşliği paylaşma düsturları üzerinden var olmuştu, var olacaktır. Özgür bir gelecek için kendini feda eden, siyasi düşünce ve talepleri için rehin tutulan başta Selahattin Demirtaş ve tüm yoldaşlara ve Kürt siyasi tutsaklarına selam olsun” dedi.

Festival resepsiyonunda program tanıtımı da yapıldı. Ana programların 15-16 Haziran’da BAF yerleşkesinde konser ve paneller ile yapılacağı festival kapsamında çocuk tiyatrosu, muhabbet ve seminerler düzenlenecek.