Gazeteci Celal Başlangıç yaşamını yitirdi

Gazeteci Celal Başlangıç, Almanya'da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Gazeteci Celal Başlangıç, Almanya'nın Köln kentinde kanser tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. 

Celal Başlangıç, 1956 yılında İstanbul’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’ndan 1978 yılında mezun oldu. Gazeteciliğe 1975 yılında Ege Ekspres gazetesinde başladı. Daha sonra sırasıyla Demokrat İzmir (1977) ve Politika (1979) gazetelerinde çalıştı. 1981 – 1984 yılları arasında Cumhuriyet gazetesinin Adana Bölge Temsilciliği, İç Politika Servis Şefliği, Yazı işleri Müdürlüğünü yaptı. Evrensel gazetesinin kurucu genel yayın müdürü oldu. Radikal gazetesinin kurucuları arasında yer aldı. Celal Başlangıç, T24, Gazete Duvar, bianet, Haberdar gibi yayın organlarında yazdı. Ayrıca Artı TV ve Artı Gerçek'in kurucu yayın yönetmeni oldu. 

Çok sayıda gazetecilik ödülü sahibi olan Gazeteci Başlangıç’ın Kanlı Bilmece, Hayatın Rengi Gökkuşağı, Hayata Söylenmiş Şarkılar, Korku Tapınağı, Trilye’den Yusufeli’ne Adatepe’den Derik’e Hayat Ağacıyla Yaşayanlar isimli kitapları bulunuyor. 

Gazeteci  Ceal Başlangıç, 1990'lı yıllarda Kurdistan'da yaşanan katliamlara ilişkin yaptığı haberleriyle tanınmıştı. Şirnex'ın Cizîr (Cizre) ilçesi Yeşilyurt Köyü'nde gerçekleşen ve askerlerin köylülere dışkı yedirdiğini ortaya çıkaran haberinin yarısına haber dosyaları ve röportajlarla Türkiye basın tarihinde önemli bir yere sahip oldu.

Celal Başlangıç, ayrıca 2015-2016 yılları arasında ilan edilen sokağa çıkma yasakları döneminde Özgür Basın çalışanlarıyla dayanışmak amacıyla bir süre Kurdistan'da gazetecilik yapmıştı.