KCDK-E: İşgale karşı bulunduğumuz her yerde ayağa kalkalım!

KCDK-E, Türk devletinin işgal saldırıları ve KDP'nin işbirlikçiliğine karşı Kürt halkını topyekûn direnişe çağırdı, "Bulunduğumuz her yerde ayağa kalkalım" dedi.

Avrupa Kurdistanlı Demokratik Toplumlar Kongresi (KCDK-E), işgal saldırılarına karşı yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada "Soykırımcı Türk devletinin Başûrê Kurdistan, Şengal ve gerilla alanlarına yönelik işgal saldırılarına karşı halkımızı seferber olmaya, her yerde protesto eylemleri gerçekleştirmeye çağırıyoruz" denildi.

'CİDDİ TEHDİT VAR, KÜRT HALKININ KAZANIMLARI HEDEFTE'

Açıklamada şunlar belirtildi:

"Kürt halkına karşı yürüttüğü topyekûn imha saldırılarında sonuç almada başarısız olan AKP-MHP faşist ittifakı Kürt halkının tüm kazanımlarını ortadan kaldırmaya yönelik savaşı sürdürmekte ısrar etmektedir.

Soykırımcı Türk devleti bu savaşı işbirlikçi güçler ve bölge devletleriyle ortaklaştırarak yeni bir aşamaya getirmiş bulunmaktadır. Bunun için tüm provokasyon girişimleri ve imkânlar kullanılmaktadır. KDP’nin de tam desteği alınarak sürdürülen saldırılarda Kürt halkının kazanımları ve özgürlüğü hedeflenmektedir.

Başûr ve Şengal ciddi bir tehdit altındadır. Türk devleti Başûr ve Şengal’i işgal ve ilhak etmeyi, tıpkı Efrîn’de olduğu gibi soykırım gerçekleştirmeyi istemektedir. KDP adeta Türk devletinin yan kolu olarak çalışmakta, işgale zemin hazırlamakta ve bunun için tüm olanaklarını seferber etmiş bulunmaktadır.

Başûrê Kurdistan'a yapılan yoğun askeri sevkiyat KDP’nin desteğiyle sürmektedir. KDP resmi yolları işgalci Türk ordusuna açarak, kontrolü bütünüyle Türk ordusuna terk etmiştir. Türk devleti işgal saldırılarını genişleterek Başûrê Kurdistan'daki idareyi ele geçirmeyi hedeflemektedir.

Irak hükümeti Türk devletinin dayatmaları karşısında tutarlı bir tutum almak yerine Türk devletinin işgal ve soykırım politikalarına dahil olmuştur. Irak halklarının da geleceğini tehdit edecek bu ortaklaşma Irak halklarının yararına olmayan ciddi bir tehlikedir.

Kürt özgürlük hareketi 40 yılı aşkın bir süredir halklarımızın özgür geleceği için haklı ve meşru bir mücadele veriyor. Saldırıların hedefinde olan Kürt halkının kazanımları ve bütün Kurdistan değerleridir. Saldırıların hedefinde olan geleceğimizdir, topraklarımızdır ve tarihimizdir. Özgür bir gelecek yerine Kürt halkına asimilasyon ve soykırım sunulmaktadır.

'NET VE GÜÇLÜ BİR SAHİPLENME GEREKİYOR'

Bu saldırıların püskürtülmesi, Kürt halkının özgür koşullarda yaşaması için bütün yurtsever halkımızın tehlikenin bilincinde olarak net ve güçlü bir sahiplenmeyle karşı koyması gerekmektedir. Ancak bu şekilde işgal ve soykırım saldırıları püskürtülebilir. Ancak bu şekilde uğruna binlerin can verdiği topraklarımız korunabilir."