Piroğlu için bir heyet Sırbistan'a gidecek

ADGB tutsak Ecevit Piroğlu için 21 Haziran Cuma günü bir heyetle Sırbistan'a gidileceğini açıkladı. Açlık grevindeki Piroğlu yoğun kilo kaybı yaşadı ve hastaneye kaldırıldı.

Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB) tarafından yapılan yazılı açıklamada, "ADGB 21 Haziran 2024 Cuma günü bir heyetle Sırbistan'a gidiyor. Ecevit Piroğlu ikinci açlık grevinin 130. gününde" denildi.

Açıklamada şunlar da belirtildi:

"Uzun mücadeleler ve itirazlar sonucunda Sırbistan Yüksek Mahkemesi, Ecevit Piroğlu'nun Türkiye'ye iade edilemeyeceğine ve serbest bırakılmasına karar verdi. Ancak 12 Ocak 2024 tarihinde serbest bırakılmasının ardından Sırp polisi tarafından tekrar tutuklandı ve Padinska Skela gözaltı merkezine konuldu. Bu tesis aslında bir iade merkezi olarak işlev görmektedir.

Ecevit Piroğlu bu durumu protesto etmek için 12 Şubat'ta açlık grevine başladı. Bu süre için çok kilo kaybetti: 1,82 metre boyunda olan Piroğlu şimdi sadece 44,6 kg ağırlığında. Artık yürüyemiyor ve temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda. Birçok organı iflas etme riski altında. Bilinci açık fakat konuşma güçlüğü yaşıyor. Şu anda hastanede tutuluyor fakat odasında her zaman bir polis bulunuyor."

PİROĞLU'NUN TALEPLERİ

Açıklamada Ecevit Piroğlu'nun talepleri de şöyle sıralandı:
"Mahkeme kararının uygulanmasını ve Türkiye'ye iade edilmemesi.
Kendi seçeceği herhangi bir ülkeye gidebilmesi için serbest bırakılmasını ve seyahat etme özgürlüğünün engellenmemesi."

PİROĞLU VE YETKİLİLERLE GÖRÜŞÜLECEK

Açıklamada şunlar da kaydedildi:

"Ya da Sırbistan devletince siyasi mülteci olarak tanınmayı ve kalma hakkının verilmesi gibi çok insani taleplerdir.
Sırbistan hükümeti ölümün eşiğinde olan Ecevit Piroğlu'nun taleplerine hala yanıt vermedi ve kayıtsızlığını sürdürüyor.
ADGB olarak bu durumu kabul edemeyiz. Delegasyonumuz Sırbistan makamları üzerinde baskı oluşturmak ve aynı zamanda arabulucu bir rol üstlenmeyi amaçlıyor. Bir diğer amacımız da, yoldaşımıza yalnız olmadığını ve kendisiyle güçlü bir dayanışma içinde olduğumuzu göstermek istiyoruz. Ayrıca bu ziyaretimizle kamuoyunu kapsamlı bir şekilde bilgilendirmek de hedeflerimiz arasında.
Delegasyonumuz Ecevit Piroğlu'nu hastanede ziyaret edecek ve ilgili makamlarla görüşüp somut çözümler üzerinde müzakere etmek amacıyla randevu taleplerimizi önceden Sırbistan makamlarına iletmiş bulunuyoruz. Sırbistan devletinin görüşme talebimize olumlu cevap vereceğini umuyoruz. Elbette ki, Türk devletinin perde arkasında Sırbistan'a büyük bir baskı uyguladığının farkındayız.
Delegasyonda ADGB bileşeni kurumlardan ADHK, ATİK ve AVEG-KON, ADDKİ, TSP gibi çeşitli grupların temsilcileri katılacak. Bavyera Mülteci Konseyi'nden bir temsilci de delegasyon da bulunacak. Sırbistan'da Ecevit Piroğlu’nun avukatlarından biri de delegasyonumuza eşlik edecek."