İran’da polis şiddeti görüntüleri ortaya çıktı

İran polislerinin bir kişiyi şiddetle dövdüğünü ve üzerinden motosikletle defalarca geçtiğini ortaya çıkaran görüntüler ortaya çıktı

Gece saatlerinde cep telefonu ile çekilen ve sanal ağlarda yayınlanan kısa görüntülerde, motosikletli bir çevik kuvvet polisinin yerdeki bir kişiyi tekmeler ve cop darbeleriyle şiddetle dövdüğü görülüyor. Çevreleyen on dolayında üniformalı ve kasklı polis ise seyrediyor. Yerdeki kişi ilkin elleriyle başını darbelerden korumaya çalışıyor. Birkaç saniye sonra bir silah sesi duyuluyor ve polis motosikletiyle iki kez söz konusu kişinin üzerinden geçiyor. Polis tugayı, cansız bedeni alanda bırakarak ayrılıyor.

Resmi haber ajansı Irna’ya göre polis "olayın tam zamanını ve yerini araştırmak ve suçluları belirlemek için derhal özel bir emir verildiğini” açıkladı.

Polis açıklamasında “Polis şiddetli ve konvansiyonel olmayan davranışları kesinlikle onaylamıyor ve suçlularla kurallara uygun olarak ilgilenecektir” denildi.

İran ve Doğu Kürdistan’da bir ayı aşkın bir süredir protesto eylemleri var. 16 Eylül’de Tahran’da Kürt genç kadın Jina Emini’nin ahlak polislerince katledilmesinden bu yana eylemler sürüyor.

Muhalif kaynaklar ve insan hakları örgütlerine göre 16 Eylül’den bu yana 200 ile 480 arasında kişi katledildi, on binlerce kişi gözaltına alındı.