İran iki eylemciye daha idam cezası verdi

İran Yüksek Mahkemesi, protesto gösterilerine katılan iki kişi hakkındaki idam cezasını onaylarken, üç kişi için ise davanın yeniden görülmesine karar verdi.

Beş kişi, Tahran’ın batısındaki Kerec’de Devrim Muhafızları’na bağlı paramiliter bir milis gücü olan Besic’in bir üyesini öldürmek suçlamasıyla mahkum edilmişti.

Yüksek Mahkeme beş kişinin dosyasını inceledikten sonra Muhammed Mehdi Karami ile Seyid Muhammed Huseyni’nin idam cezalarını onayladı.

Aynı mahkeme, Hamid Gar-Hasanlu, Hüseyin Muhammedi ve Reza Arya hakkındaki kararları iptal ederek, yeniden yargılama yapılmasına karar verdi.

Aynı dosya kapsamında 14 kişi ise uzun hapis cezalarına çarptırılmakla birlikte davalarının yeniden görülmesi yönünde karar verildi.

16 Eylül’de Kürt genç kadın Jina Emini’nin Tahran’da ahlak polislerince katledilmesi ardından İran İslam Cumhuriyeti devriminden bu yana benzeri görülmemiş bir halk hareketi yaşanıyor.

İnsan Hakları Aktivistleri HRANA’ya göre 16 Eylül ile 2 Ocak arasında 70’i 18 yaşın altında olmak üzere en az 516 kişi katledildi, 19 bin 204 kişi de gözaltına alındı.

HRANA’ya göre protesto eylemleri 161 kente yayıldı. İranlı başka muhalif kaynaklar bilançonun çok daha ağır olduğunu belirtiyor. Bazılarına göre en az 750 kişi katledildi. Bir sitede 601 kişinin kimlikleri açıklandı.

İran İnsan Hakları Örgütü (IHR) ise 27 Aralık itibariyle 64’ü çocuk, 34’ü kadın olmak üzere en az 476 eylemcinin katledildiğini, 100 eylemcinin idam reiski altında olduğunu belirtti.