Üç ülkede 10 milyon çocuğun acil insani yardıma ihtiyacı var

Birlemiş Milletler’e bağlı UNICEF, Burkina Faso, Mali ve Nijer’de 10 milyon çocuğun acil insani yardıma ihtiyacı olduğunu bildirdi.

UNICEF tarafından yayınlanan bir rapora göre Burkina Faso, Nijer ve Mali’de 2020 yılına göre iki kat daha fazla çocuk acil insani yardıma ihtiyaç duyuyor.

Bu ülkelerde 10 milyon çocuğun acil insani yardıma olduğunu bildiren UNICEF, her üç ülkeye komşu ülkelerde de 4 milyona yakın çocuğun tehdit altında olduğunu kaydetti.

2022’de iki kez askeri darbenin yaşandığı Burkina Faso, 2015 yılından beri “cihatçı” olarak adlandırılan çete gruplarının şiddeti altında bulunuyor. Mali ve Nijer’de ise daha önceki yıllarda başlamıştı.

UNICEF Batı ve Orta Afrika Bölgesel Müdürü Marie-Pierre Poirier yaptığı yazılı açıklamada “Silahlı çatışmalar giderek daha fazla çocuğu etkiliyor” dedi.

Poirier, çocukların “askeri çatışmaların yoğunlaşması veya devlet olmayan silahlı grupların hedef alması nedeniyle mağdur olduğunu” belirtti.

Özellikle 2022 yılının Orta Sahel bölgesinde çocuklar için “son derece şiddetli” geçtiğine vurgu yapan UNICEF,  “Çatışmanın tüm taraflarının acilen çocuklara yönelik saldırılarını durdurması gerekiyor” dedi.  UNICEF ayrıca eğitim kurumları, sağlık merkezleri ve yurtları da hedef almaktan vazgeçmeye çağırdı.

EĞİTİM KURUMLARI, SAĞLIK MERKEZLERİ HEDEF ALINIYOR

BM kurumu UNICEF’e göre devlet tarafından yönetilen eğitim sistemine karşı çıkan silahlı gruplar okulları yakıyor ve yağmalıyor, aynı zamanda öğretmenleri tehdit ediyor, kaçırıyor veya infaz ediyor.

Burkina Faso, Mali ve Nijer’de 8 bin 300’ü aşkın okul ya hedef oldukları için y ada aileler zorunlu göçe maruz kaldıkları için kapatıldı.

İnsani yardımlara yeterli finansman sağlanmadığını belirten UNICEF, 2022 yılında bölgedeki faaliyetlerini finanse etmek için talep edilen 391 milyon doların yalnızca üçte birini aldı. UNICEF, 2023 yılı için 473,8 milyon dolar talep ediyor.