ABD Senatosu’ndan Trump’ın ‘İran’ yetkilerine kısıtlama

Amerikan Senatosu, Başkan Donald Trump’ın İran’a karşı askeri eylemlerini sınırlandırmayı hedefleyen bir karar tasarısını onayladı. Trump, kararı veto edeceğini açıkladı.

Kongre’nin üst kanadı Senato’da savaş yetkilerini sınırlayan tasarı 45 oya karşı 55 oyla kabul edildi. Tasarıya Demokratlar öncülük etti ve 8 Cumhruriyetçi senatör de destek verdi. Senatoda çoğunluk Cumhuriyetçilerin elinde bulunuyor.

Karar, Anayasa’ya göre savaş ilan etme yetkisine sahip tek kişi olan Başkan’ın İran İslam Cumhuriyeti’ne karşı “saldırı savaşından” önce Kongre’de “tartışma ve oylama” yapmasını zorunlu kılıyor.

Metin, bununla birlikte Başkan’ın ülkeye karşı “her an saldırı” durumunda askeri eylemde bulunma yetkisini saklı tutuyor.

Tasarının, demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisi’ne de gönderilmesi gerekiyor. Temsilciler Meclisi’nden geçmesi büyük bir ihtimal olarak görülüyor.

ABD Başkanı Donald Trump, daha şimdiden kararı veto edeceğini belirterek, İran’a “çok kötü bir sinyal” göndereceğini savundu.

2019 yılında da Kongre, ABD’nin Yemen’deki savaşta Suudi Arabistan’a desteğinin durmasını isteyen bir karar tasarısı onaylamıştı. Trump bu kararı da veto etmişti.