Arjantin'de enflasyon yüzde 95'e yükseldi

Arjantin'de enflasyon 1990'ların başından bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Güney Amerika ülkesi, dünyanın en yüksek enflasyona sahip ülkelerinden biri.

Güney Amerika ülkesi Arjantin'de yaşanan şiddetli ekonomik ve mali kriz sürecinde enflasyon oranı yüzde 94,8'e yükseldi. İstatistik otoritesine (INDEC) göre enflasyon oranı geçen yıl 30 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. 2021'de Arjantin enflasyon oranı hala yüzde 50,9'du.

Arjantin, dünyanın enflasyon oranı en yüksek ülkelerinden biridir. İstatistik kurumuna göre restoran ve oteller geçen yıl enflasyonun en yüksek olduğu sektörler arasında yer aldı. Burada enflasyon yüzde 108,8 oldu.

Merkez bankası bütçe açığını kapatmak için sürekli taze para basıyor. Güney Amerika'daki en büyük ikinci ekonomi, şişkin bir devlet aygıtından, düşük endüstriyel üretkenlikten ve devleti çok fazla vergi gelirinden mahrum bırakan büyük bir kayıt dışı ekonomiden muzdarip.

Ulusal para birimi olan peso, dolar karşısında değer kaybetmeye devam ediyor ve dağ gibi bir borç sürekli büyüyor. 

Arjantin'de enflasyon artık Ukrayna üzerindeki hegemonya savaşı ve tedarik zincirlerindeki aksamalar gibi küresel krizlerle de alevlendi.