Çocuklara yönelik cinsel saldırılar protesto edildi

Zonguldak ve Bismil’de çocuklara yönelik işlenen cinsel suçlara karşı bir çok kentte protesto eylemleri gerçekleşti.

Ankara, İstanbul ve Êlih’te düzenlenen protesto toplantılarına İnsan Hakları Derneği (İHD) öncülük etti.

ANKARA

İHD Merkezi Çocuk Hakları Komisyonu, Zonguldak’ta 2 yaşındaki bir çocuğun 25 yaşındaki bir erkek tarafından cinsel saldırıya uğrayarak yaşamını yitirmesine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

İHD Çocuk Hakları Komisyonu üyesi Sevinç Koçak, “Yıllardır ısrarla, bu vakaların münferit olmadığını söylüyoruz. 20 yılda 4,5 kat artış gösteren bir suçun münferit olduğunu söylemek, üzerini örtmekten başka bir anlam taşımıyor” dedi.

Koçak, “Çocuk istismarının yükselmesinde; etkin yargılama yapılmaması, failin kim olduğunun yargılamaya etki etmesi, koruyucu ve önleyici politikaların eksikliği büyük rol oynuyor. Çok sayıda davada da somut olarak gördük ki failler cezasızlıktan, siyasal iktidarın söylem ve eylemlerinden güç alıyor” diye ekledi.

Koçak, çocuğa yönelik cinsel saldırıların önlenmesi için taleplerini şöyle sıraladı:

“* Cinsel istismar fiilinin ortaya çıkması durumunda etkin soruşturma ve cezai yaptırım süreci hızlı bir biçimde işletilmeli ve kısa sürede sonuçlandırılmalıdır. Faillerin, kurumların ‘itibarı’ değil, ‘ama’sız ‘fakat’sız çocuğun üstün yararı gözetilmelidir.

* İstismara maruz bırakılan çocukların psikososyal destek sürecini de içeren acil ve etkili sağlık tedbirleri alınmalıdır.

* Cinsel istismar fiili ortaya çıkmadan önce etkin koruyucu, önleyici politikalar üretilmeli ve bu politikaların yaygın uygulanabilmesi için gerekli mekanizmalar acilen oluşturulmalıdır.

* Çocukların doğrudan ulaşabilecekleri şikâyet/başvuru mekanizmaları yerel ve yaygın olarak yaratılmalı, bu mekanizmaları nasıl kullanabilecekleri konusunda çocuklar bilgilendirilmelidir.

* Çocukları güçlendirmek için cinsel sağlık ve bedensel söz hakkı eğitimleri verilmelidir.  Bu eğitimleri oluşturacak olan kurullar, bağımsız uzmanlar ve çocuk hakları savunucuları ile birlikte çalışmalıdır.

* Çocuklarla ilgili alanlarda çalışan meslek gruplarına (öğretmen, polis, hâkim, sağlık personeli…) personeller, tüm yetişkinler düzenli olarak çocuk odaklı yaklaşım, çocukların bedensel söz hakkı eğitimleri verilmeli ve bu eğitimler periyodik olarak tekrarlanmalıdır.

* Çocuklar için önemli bir koruyucu/önleyici belge olan İstanbul Sözleşmesi’ne acilen geri dönülmelidir.”

ÊLIH

İHD Êlih Şubesi de Zonguldak’ta 2 yaşındaki çocuğun tecavüze uğraması ve Amed’in Bismil ilçesinde 16 yaşındaki çocuğun Bismil Devlet Hastanesi’nde görevli bir sağlıkçının cinsel saldırısına maruz kalmasını protesto etti.

Bu amaçla şube binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. İHD Şube yönetici Rumeysa Deniz Kaya, Türkiye’de çocuk istismarı oranının her yıl artığına dikkat çekerek, “Bu kez Zonguldak’ta 2 yaşındaki bir çocuk, bir erkek tarafından cinsel istismara maruz bırakıldı ve hayatını kaybetti. Yine, 19 Mayıs’ta Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde Bismil Devlet Hastanesi’nde acil bölüm sorumlusu Ahmet Beydağ’nın 16 yaşında bir çocuğa cinsel saldırıda bulunduğu, ailenin şikayeti üzerine gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldığı öğrenilmiştir” dedi.

Kaya, “Çocuk istismarı vakalarını büyük bir öfke ve endişeyle takip ediyoruz. Yıllardır ısrarla, bu vakaların münferit olmadığını söylüyoruz. 20 yılda 4,5 kat artış gösteren bir suçun münferit olduğunu söylemek, üzerini örtmekten başka bir anlam taşımıyor” şeklinde sözlerini sürdürdü.

İSTANBUL

İHD İstanbul Şubesi’nin, dernek binasında düzenlediği basın toplantısında İHD Şube Başkanı Gülseren Yoleri, çocuk ve kadın faillerinin iktidardan güç aldığını belirtti.