İHD-TİHV raporu: En çok saldırı ve ihlal HDP'ye

İHD ve TİHV raporunda, seçim sürecinde HDP'ye 100'e yakın saldırı olduğu açıklandı. Muhalefet partilerine dönük ihlallerin de yer aldığı raporda, HDP'lilerin işkenceye uğradığına da dikkat çekildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) ile Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), seçim sürecinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin basın toplantısı düzenledi. İHD Genel Merkezi’ndeki toplantıya İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ve TİHV Genel Sekreteri Metin Bakkalcı ile İHD MYK üyeleri katıldı.

Türkdoğan, toplantıdaki konuşmasında, Türkiye’de seçimlerin demokratik, adil ve dürüst seçim ilkesine göre yürütülemeyeceğine dair öteden beri gelen yoğun eleştiriler bulunduğunu söyledi. Türkdoğan, "Bu nedenle, elbette OHAL’in devam etmesi, 298 sayılı kanunda yapılan değişiklikler 24 Haziran 2018 seçimlerinde bağımsız gözlem yapılmasını daha fazla önemli kılmıştır" dedi.

'SÜLEYMAN SOYLU SEÇİM GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDİYOR'

Urfa’nın Suruç ilçesinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız ve akrabalarının saldırısı sonucu 4 kişinin yaşamını yitirmesine dair de konuşan Türkdoğan, şöyle dedi: "Olayın aydınlatılması için yetkili savcılığa yardımcı olması gereken İçişleri Bakanlığının en üst görevlisi olan Soylu’nun açıklamaları ve tutumu dehşet vericidir. Bir partinin militanı gibi davranan, kendisinden yana olmayan herkesi terörist olarak suçlayan bu bakana güvenilemeyeceği açıktır. Dolayısıyla seçimin güvenliğini sağlamakla görevli İçişleri Bakanlığı’nın kendisi seçim güvenliğini tehdit eden en önemli aktör pozisyonuna bürünmüştür. Bu durumu kamuoyunun dikkatine çekmek isteriz. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun istifa etmesi gerekirken, iktidarın lehine açıklamalar yaptı. Soylu istifa etmelidir."

'DEVLET GÖREVİNİ YAPMADI'

Türkdoğan, 26 Nisan'dan 20 Haziran'a kadar birçok ihlal yaşandığını belirterek, "Söz konusu baskı ve ihlaller, mülki amirlerin keyfi engelleme kararları ile güvenlik güçlerinin müdahale ve saldırılarını içerdiği gibi sivil grupların saldırı ve engellemelerini de içermektedir. Buradan da görüleceği gibi OHAL koşullarında aşırı güvenlik önlemi altında seçime gidildiği belirtilmesine karşın, siyasi partilere ve temsilcilerine yönelik saldırılarda değişen bir şey olmamıştır. Kamu görevlileri, kamu görevlerini yerine getirmemişlerdir" diye konuştu.

ÇAĞRI

Türkdoğan, demokratik seçimler için İHD ve Bağımsız Seçim izleme Platformu'nun da 24 Haziran baskın seçimlerinde, uluslararası kriterlere uygun Bağımsız Seçim Gözlemi yapacağını kaydetti.

Türkdoğan, tüm seçmenleri oy kullanmaya ve oylarına sahip çıkmaya, müşahitlere de sabah saat 06.00 olmadan sandık başlarında bulunmaya çağırdı.

Türkdoğan, 24 Haziran 2018 günü İHD Genel Merkezi, şube ve temsilciliklerinin açık olacağını ve olası ihlallere karşı başvuru alınacağını duyurdu.

EN ÇOK SALDIRI HDP'YE

Toplantıda, 28 Nisan-21 Haziran 2018 tarihleri arasında siyasi parti, üye ve yöneticilerine yönelik ihlal bilançosu da açıklandı.

Rapora göre ihlallerin, saldırıların bilançosu şöyle:

HDP: 93 saldırı

İYİ Parti: 12 Saldırı

CHP: 12 Saldırı

Saadet Partisi: 8 Saldırı

AKP: 2 saldırı

MHP: Herhangi bir saldırı olmamıştır

Raporda, söz konusu saldırılarda ölen, darp edilen ve yaralananların bilançosu da şöyle açıklandı:

Urfa/Suruç: 4 ölü (1 AKP, 3 HDP)

HDP: 49 darp ve yaralanma

İYİ Parti: 24 darp ve yaralanma

Saadet Partisi: 2'si ağır toplam 5 darp ve yaralanma

CHP: 8 darp ve yaralanma

AKP: 3 darp ve yaralama

Bağımsız: İzmir Bağımsız Milletvekili Adayı Deniz Arık Binbay saldırıda darp edildi

Toplam: 4 ölü ile 90 darp ve yaralama

HDP ÜYELERİ İŞKENCE GÖRDÜ

Raporda, seçim çalışmaları sürecinde HDP’den 26, Saadet Partisi’nden 2 kişinin işkence ve kötü muamele gördüğü yer aldı. Ayrıca, gözaltı ve gözaltı yerleri dışında işkence ve kötü muamele gören 33 kişinin de tamamının HDP’li olması dikkat çekti.

SİYASİ SOYKIRIM UYGULAMALARI

Seçim sürecindeki gözaltı ve tutuklama bilançosu da şöyle:

HDP: 361 gözaltı, 13 tutuklama

AKP: 9 gözaltı

MHP: 6 gözaltı, 2 tutuklama

Bağımsız Milletvekili Adayı Mahmut Konuk 11 gözaltı

Toplam: 387 gözaltı, 15 tutuklama

YASAKLAMA

Raporda, HDP’nin 17, CHP’nin 2, İYİ Parti’nin 2 miting ve gösterisinin yasaklandığı yer aldı.