İzmir’de 307 aydından HDP ve Demirtaş’a destek

İzmir’de 307 aydın ve demokrat ortak bir deklarasyon yayınlayarak, 24 Haziran’da HDP ve Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ı destekleyeceklerini duyurdu.

24 Haziran’da gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri öncesi İzmir’de aralarında hukukçulardan, akademisyenlere, ihraç edilen öğretmenlerden, işçisine birçok meslek grubundan 307 aydın ve demokrat Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) destek vereceklerini duyurdu.

Aralarında “Bu Suça Ortak Olmayacağız” barış bildirisine imza attıkları için akademi ile ilişkileri kesilen Prof. Dr. Nigün Toker, Prof. Dr. Ayşen Uysal, Dr. Serdar Tekin, Prof. Dr. Cem Terzi ile avukat Arif Ali Cangı, avukat Abdulhadi Çetin, sanatçılar İlkay Akkaya, Şehbal Şenyurt gibi isimlerin olduğu 307 aydın ve demokrat 24 Haziran seçimlerinde HDP ve HDP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş’ı destekleyeceklerine dair deklarasyon yayınladı. Tepekule Kongre Merkezi’nde bir araya gelen aydın ve demokratlar adına Uysal ve Tekin deklarasyonu okudu.

“Oyumuz Selahattin Demirtaş’a, Oyumuz HDP’ye” diye başlayan deklarasyonda mevcut iktidarın ülkeyi yönetmesinin artık mümkün olmadığı ifade edildi. Deklarasyonda toplumun kutuplaştırılarak, milliyetçiliğin kışkırtılarak, ülkenin sürekli yeni çatışma ve savaşlara sürüklenerek, kentlerin, yaşam alanlarının, doğal varlıkların talan ve yağmaya açılarak iktidarda kalma çabasının iflas ettiğine vurgu yapıldı. Deklarasyonun devamında şöyle denildi: “80 milyon yurttaşın geleceğiyle ilgili kararları 1 kişinin aldığı, OHAL’in kalıcılaştığı, anayasanın ve hukukun hükmünü yitirdiği bu durum daha fazla sürdürülemez. Türkiye halkları bugün iktidara tek bir şey söylüyor. Tamam. Bizler 24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ı ve HDP’yi destekliyoruz. Çünkü HDP Türkiye toplumunun geleceğini barış, adalet ve demokrasi temelinde yeniden inşa etmek isteyenlerin, bunu birlikte başarabileceğimize inananların partisidir. Ortak vatanda farklılıklarımızla bir arada yaşamak, kıvançta ve tasada birlikte olmak için barış istiyoruz. Çünkü herkesin hakkını alması ve haysiyetle yaşaması için adalet istiyoruz. Çünkü özgür yurttaşlar olarak kendi kendimizi yönetmek için demokrasi istiyoruz. Çünkü temiz hava, su ve gıda istiyoruz, çocuklarımıza yaşanabilir bir Türkiye, yaşanabilir bir dünya bırakmak istiyoruz. Ve çünkü İzmir, Aydın, Muğla Manisa, Uşak ve Denizli’de HDP’ye verilen her oy baskıya ve baraja son demektir. Temsilde hakkaniyet demektir. Barış, adalet ve demokrasiyi birlikte inşa etme iradesi demektir. Selahattin Demirtaş’ı ve HDP’yi destekliyoruz, çünkü bizimle değişir.”