HDP: Siyasi darbeye Kulp'ta devam edildi

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Salim Kaplan, "Seçim yolu ile kazanamadığı belediyeleri gasp eden iktidar, halkın iradesini ve hukuku tanımıyor" dedi.

 

HDP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Salim Kaplan, Kulp Belediyesi'nin gasp edilmesine ilişkin bugün yazılı açıklama yaptı.
Açıklamada, "Halkın iradesini tanımayan ve saygı duymayan bu zihniyet, son olarak Kulp’ta yaşanan patlama sonrasında Kulp Belediyemizi hedef almıştır. Kulp’ta meydana gelen patlamanın hemen ardından, Kulp Belediyemiz ve ilçe örgütümüz iktidar medyası tarafından sorumlu ilan edilmiştir" denildi.

'ÖNCE ALGI OPERASYONU, SONRA SALDIRI'

Açıklamada şu ifadelere de yer verildi:
"İktidar medyasının algı operasyonlarının sonucu olarak atılan manşetleri bir talimat olarak değerlendiren Emniyet ve yargı hemen Kulp Belediye Eş Başkanımızı gözaltına almış ve Kulp Belediye binası özel harekat polisleri tarafından basılarak içerde arama yapılmıştır.
Hiçbir dayanağı olmayan gerekçeler gösterilerek Belediye Eş Başkanlarımız ve diğer arkadaşlarımız 4 gün boyunca gözaltında tutulmuş ve Pazartesi günü savcılığa çıkarılıp tutuklanmışlardır.
Tutuklanma gerekçelerine baktığımızda, hiçbir somut delil bulunmadığı, tamamen medyanın hedef göstermesinin sonucu tutuklandıkları bariz bir şekilde görülmektedir.
Belediye Eş Başkanlarımızın hukuka aykırı şekilde tutuklanmalarının ardından, Belediye Meclisinin kendi içinde seçim yaparak Başkan vekilini belirlemesine izin vermeyen Bakanlık, birkaç saat sonra Kulp Kaymakamını belediyeye kayyım olarak atamıştır.

'SİYASİ DARBENİN DEVAMI'

Yapılan bu atama, olayın aydınlatılması yerine belediyelerimizi gasp etme adımlarının bir parçasıdır.
Seçim yolu ile kazanamadığı belediyeleri gasp eden iktidar ve İçişleri Bakanlığı, halkın iradesini ve hukuku tanımadığını bir kez daha ortaya koymuştur. Yaşananlar uzun süredir halk iradesine karşı geliştirilen siyasi darbenin devamıdır."

'MÜCADELEMİZİ KARARLILIKLA SÜRDÜRECEĞİZ'

HDP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Salim Kaplan, "Belediyelerimizin ve seçilmişlerimizin itibarlarını yok sayan bu uygulamalar bir an önce sona erdirilmelidir" derken, şunları da kaydetti:
"Bizler, dün olduğu gibi bugün de iktidarın baskılarına ve politikalarına boyun eğmeyeceğiz ve mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Halk iradesine yönelik gelişen bu saldırılara karşı tüm sivil toplum örgütlerini, meslek odalarını ve diğer kurumları duyarlı olmaya davet ediyoruz.
Hukuka ve demokrasiye aykırı bu kararları kabul etmediğimizi bir kez daha ifade ediyoruz. Bu atamalar iptal edilip, Belediye Eş Başkanlarımız görevlerine iade edilene  kadar haklı ve meşru mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz."