Qoser mitingi: Sandıkları terk etmemeliyiz

Qoser’deki mitingde "Kürt halkı hiçbir zaman boyun eğmedi. Özgürlüğü inşa edeceğiz" denilirken, "14 Mayıs’ta sandıklarımızı terk etmemeliyiz" çağrısında bulunuldu.

Yeşiller Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Mêrdîn’in Qoser ilçesinde binlerce kişinin katılımıyla seçim mitingini gerçekleştirdi. Otogar Meydanı’nda gerçekleştirilen mitinge coşkuyla katılan kitle Yeşil Sol Parti flamaları ve pankartları ile alanı doldurdu. Yerel sanatçıların çektikleri halaylarla alandaki yerini alan kitle, sık sık “Bê Serok jiyan nabe” ve “Bijî Serok Apo” sloganları attı. Kadınların yoğun olduğu alanda sık sık sloganlar atan kitle, iktidara ve Cumhurbaşkanı Erdoğan lehine sloganlar atarken, Kürt siyasetçi Ahmet Türk ve DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in alana girmesiyle coşku daha da büyüdü.

'KÜRT HALKI ÇOK BEDEL ÖDEDİ AMA HİÇ BOYUN EĞMEDİ'

Mêrdîn milletvekili adaylarının sahneye davet edildiği alanda yapılan açılış konuşmalarının ardından ilk olarak Kürt siyasetçi Ahmet Türk söz aldı. Kürt halkının özgürlük için çok bedel ödediğini dile getiren Türk, “Ancak Kürt halkı hiçbir zaman boyun eğmedi” diye vurguladı. İktidarın ve sistemin yıkılacağını kaydeden Türk’ün konuşması sırasında “Bijî Serok Apo” sloganı yükselirken, konuşmasını sürdüren Ahmet Türk, “Tarihi bir süreçten geçiyoruz. Değişimizn dönüşümün kaçınılmaz olduğu bir dönemden geçiyoruz. Birilerine mesaj vermek istiyorum. Biz demokrasi bloku olarak bu sistemi değiştireceğiz, halkımız bu zulümden kurtulacak… Aslında bakınca ekonomi çökmüş. Yola devam diyorlar. Bu nasıl bir yol? Kürt siyasetçilerinin cezaevinde tuttukları için yola devam diyorlar. Kürt halkının anadilini yasakladıkları için yola devam diyorlar. Yola devam dedikleri şey bu. Bundan başka bir şey yok. Elbette ki, bu sistem gidecek” dedi.

Qoser’de halkın mitinge katılımını engellemek için kaymakamın binlerce polisi gönderdiğini dile getiren Türk, “Bu seçime müdahaledir. Kamu görevini yapmayan AKP’nin ilçe başkanlığını yapan Vali ve kaymakamlar bunun hesabını verecekler. AKP’nin propagandasını yapmak dışında bir şey yapmıyorlar” dedi. Midyat Kaymakamının köy köy gezerek halkı tehdit ettiğini dile getiren Türk, “Midyad kaymakamı köylere gidiyor, ‘diyor ki, Yeşil Sol Parti köylerinize gelirse selam verirseniz hesap verirsiniz’ diye tehdit ediyor. Buradan bizler bir kez daha söylüyoruz ki, 14 Mayıs’ta onlar hesap verecek” ifadelerini kullandı.

MUHALEFETE UYARI

Hiçbir halkla düşman olmadıklarını ve tüm halklarla birlikte mücadele etmek istediklerini kaydeden Türk, iktidarın halkları kutuplaştırarak, düşmanlık siyaseti yürüttüğünü sözlerine ekledi. “Fikirlerini söyleyenleri düşman olarak gören bir iktidar ile karşı karşıyayız” diyen Türk, “Bugün sadece düşüncelerini dile getirdiği için Selahattin Demirtaş cezaevinde, Figen Yüksekdağ cezaevinde, Ayla Akat cezaevinde, Leyla Güven cezaevinde, binlerce Kürt cezaevinde” dedi. Yıllardan bu yana önemli mücadeleler ve bedeller ödediklerinin altını çizen Ahmet Türk, muhalefete de uyarıda bulunarak, “Bir Millet İttifakı var. Kılıçdaroğlu’na destek vereceğimizi partimiz açıkladı. Ama şunu bilsinler, yarın halkımıza yanlış yaparlarsa onun da hesabını sorarız” dedi.

Ahmet Türk sözlerini şöyle sürdürdü: “14 Mayıs önemli bir tarih. 14 Mayıs’ta Yeşil Sol Parti ile sandığa gideceğiz. Herkes gece gündüz Yeşil Sol Parti’nin yerini, Yeşil Sol Parti’ye nasıl oy vereceğimizi anlatsınlar. Lütfen yanlışlara meydan vermeyerek 14 Mayıs’ta mührümüzü basalım. Yanlış oy kullanırsak, yanlış yere mühür basarsak bir milletvekili kaybetmemize sebep olur. Bugün dostlarımızla yoldaşlarımızla birlikte yola çıktık. Bu yoldaşlarımızla birlikte Türkiye’yi değiştireceğiz, Türkiye’yi geliştireceğiz. Oyumuza sahip çıkalım. Burada aşiretler falan yok. En büyük aşiret Kürt halkıdır. Aşiret isimleriyle gelenlere prim vermeyin. Bu özgürlük mücadelesidir. Bu halkımızın mücadelesidir. AKP’ye ya da başka bir partiye oy vermek, günahtır, haramdır” dedi,

Türk, konuşmasını “Jin jiyan azadî” sloganı ile sonlandırdı.

'HALK KARARINI VERDİ, 14 MAYIS'TA AĞACIMIZ YÜKSELECEK'

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz de, halkın coşkusuna dikkat çekerek, “Bu coşkunuz bitmesin. Sizin coşkunuzdan korksunlar. Görüyoruz ki, alanlar kararını vermişler. 14 Mayıs’ta ağacımız yükselecek, AKP’nin ampulünü söndürecek. Gençler en çok iş düşüyor. Kapı kapı gezerek, çalışmalarını sürdüreceklerine inanıyorum. Kürt halkının özgürlüğü için, cezaevlerindeki yoldaşlarımızın özgürlüğü için, kayyumların gönderilmesi için omuzlarına büyük yük düşüyor. 14 Mayıs’ta sandıklarımızı terk etmemeliyiz. Sandıkların korunması da bizim üzerimize düşüyor…” dedi.

Kürt halkına karşı kirli politikalar yürütüldüğünü, kadınlar ve gençlere dönük kirli politikalara her geçen gün bir yenisinin eklendiğini kaydeden Aydeniz, “Kürt halkı mücadelesini yıllardır veriyor. Nasıl ki, Qoser halkı kirli politikalara karşı mücadelesini büyütüyorsa, Kürt kadınları da mücadelelerini büyütüyor. Bugün jin, jiyan azadî sloganları ile Kürt halkı dünyaya örnek olmuş durumda. Aynı bu şekilde Kürt halkı mücadelesini büyütecek, saldırılara karşı duracak” dedi.
En büyük diktatörün Saddam Hüseyin olduğunu hatırlatan Aydeniz, AKP-MHP iktidarının sonunun da aynı şekilde olacağını belirterek, “Biliyorum ki, sizler Ferhat Kurtay’ın yoldaşlarısınız. Nasıl ki, Ferhat Kurtay baş eğmedi, onun yoldaşları da baş eğmeyecek ve bu iktidarı gönderecek” dedi.

Kayyumları da iktidar ile birlikte 14 Mayıs’ta göndereceklerini kaydeden Aydeniz, iktidarın en kirli politikasının Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit olduğunu dile getirerek, “Bizler 14 Mayıs’ta İmralı kapılarını da parça parça edeceğiz” diye vurguladı.

15 Mayıs’ta özgürlük halayı çekeceklerini ifade eden Aydeniz, “Kürt halkının özgürlüğü, Kurdistan ve Türkiye’nin demokratikleşmesi için mücadele edeceğiz. Bunun için tek parti Yeşil Sol Parti. Bizler Kürt düşmanlarını, Kürtçe’nin düşmanlarını göndereceğiz. İnanıyorum ki, gelecek bizim olacak, özgürlüğü inşa edeceğiz” dedi.

Miting konuşmaların ardından sanatçıların şarkıları eşliğinde devam etti.