Gerilladan çok sayıda eylem

Kurdistan’da özgürlük gerillası Zap Metîna, Xakurkê ve Gever’de İşgalci Türk ordusuna yönelik çok sayıda eylem gerçekleştirdi.

GERİLLA EYLEMLERİ

HPG Basın İrtibat Merkezi açıklaması şöyle:

“Şehîd Delîl Batı Zap bölgesi;

13 Haziran saat 11:20’de Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalcilere orta otomatik silahlar ile müdahale edildi.

14 Haziran saat 06:45’te Girê Cûdî Direniş Alanı’nda mobesse kamera sistemi kurmak isteyen işgalciler ferdi ve ağır silahlar ile müdahale edildi ve işgalcilerin hareketliliği durduruldu. Bu eylem YJA Star güçlerimizce gerçekleştirildi.

15 Haziran saat 12:30’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler ağır silahlar ile hedeflenerek vuruldu. Bu eylem YJA Star güçlerimizce gerçekleştirildi.

16 Haziran saat 17:47’de Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler orta otomatik silahlar ile hedeflenerek vuruldu.

13 Haziran saat 19:20’de Girê Amediyê Direniş Alanı’nda ilerlemek isteyen işgalcilere ağır silahlar ile müdahale edildi. Bu eylemden sonra işgalciler bir kademe geri çekildi.

15 Haziran saat 00:00’da Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki işgalciler orta otomatik silahlar ile hedeflenerek vuruldu.

16 Haziran saat 15:00’da Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki işgalciler ağır silahlar ile hedeflenerek vuruldu.

Metîna bölgesi;

15 Haziran saat 19:30’da Şêlazê Direniş Alanı’ndaki işgalciler orta otomatik silahlar ile hedeflenerek vuruldu.

15 Haziran saat 23:30’da Şêlazê Direniş Alanı’nı bombalayan saldırı helikopterlerine orta otomatik silahlar ile müdahale edildi.

Xakurkê bölgesi;

17 Haziran saat 09:20 ve 16:10’da Girê Şehîd Şahan’daki işgalciler ağır silahlar ile hedeflenerek vuruldu ve 1 mevzi darbeledi.

Gever bölgesi;

12 Haziran’da Geliyê Oremarê alanında işgalcilere ait 1 mobesse kamera sistemi imha edildi.

İşgalci TC ordusunun yasaklı patlayıcılar ile gerçekleştirdiği saldırılar;

13 Haziran’da Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki tünellerimiz 2 kez patlayıcı yüklü dronlar ile bombalandı.

13 ve 14 Haziran’da Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki tünellerimiz 2 kez yasaklı patlayıcı, 1 kez de kimyasal gazlar ile bombalandı.

13 ve 16 Haziran’da Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê FM Direniş Alanı’ndaki tünellerimiz 6 kez yasaklı patlayıcılar ile bombalandı.

İşgalci TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar;

13–18 Haziran tarihleri arasında Qendîl bölgesinin Girê Casûsan, Girê Roj alanları 2 kez, Garê bölgesinin Girê, Deriyê Hirçê, Zêvkê, Zengil alanları 6 kez, Metîna bölgesinin Dergelê, Bazê, Şêlazê Direniş Alanları 10 kez, Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê Bahar Direniş Alanı 5 kez, Xakurkê bölgesinin Sinînê, Lolan, Kendakola, Girê Berbizinê alanları 6 kez, Zap bölgesinin Şehîd Îbrahîm Direniş Alanı 1 kez olmak üzere; toplam 30 kez savaş uçakları ile bombalandı.

16 ve 17 Haziran’da Metîna ve Xakurkê bölgeleri saldırı helikopterleri ile bombalandı.”