HPG, şehit gerillanın kimliğini açıkladı

Amed’de şehit düşen gerillanın kimliğini açıklayan HPG, “Sömürgeci, soykırımcı Türk ordusuna karşı, son nefesine kadar büyük bir cesaret ve fedai ruhla çatışarak şehadete ulaştı” dedi.

HPG Basın İrtibat Merkezi, şehadete ulaşan gerillaya ilişkin şunları belirtti:

“10 Haziran 2023 tarihli açıklamamızda; Amed’in Licê bölgesinde 3 Haziran 2023 günü işgalci Türk ordusu ile yaşanan temas ve çatışmalarda Zîn Amed ve Mahsum Herekol yoldaşlarımızın şehadete ulaştığını, şehadete ulaşan üçüncü yoldaşımızın ayrıntılı kimlik bilgisi netleştiğinde yurtsever halkımız ve kamuoyu ile paylaşılacağını belirtmiştik. Sömürgeci, soykırımcı Türk ordusuna karşı, son nefesine kadar büyük bir cesaret ve fedai ruhla çatışarak şehadete ulaşan diğer yoldaşımızın Ala Munzur Dêman olduğu netleşmiştir.

Apocu fedai bir militan olan Ala yoldaşımızın değerli ailesine, fedakar Kobanê halkına ve tüm yurtsever Kurdistan halkına başsağlığı diliyoruz. Şehitlerimizin takipçisi olup, amaçlarını başarma ve anılarını Özgür Önderlik ile Özgür Kurdistan’da yaşatma sözümüzü yineliyoruz.

Ala yoldaşımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Ala Munzur Dêman
Adı Soyadı: Dilîşan Şêxo
Doğum Yeri: Kobanê
Anne – Baba Adı: Adile – Salih
Şehadet Tarihi ve Yeri: 3 Haziran 2023 / Amed

Direnişçi karakteri ve adını tüm dünyaya duyuran destansı direnişiyle tanınan Kobanê kenti Rêber Apo’yu ilk tanıyan Rojava şehridir. Kobanêliler en erkenden yurtseverleşen, Rêber Apo gerçeğini anlayan, gönül veren ve tereddütsüz bir biçimde mücadeleye katılan halkımız oldu. Önderliği tanıdığı ilk günden günümüze kadar büyük bedeller vererek, en değerli evlatlarını özgürlük mücadelesine katarak ve şehitler vererek büyük yurtseverlik duruşunu kanıtladı. Apocu ideoloji ile Kurdistan’ın özgürleşeceğine yürekten inanan Kobanêliler yıllarca büyük emek, çaba ve katkı sağlayarak özgürlük mücadelesini büyüttü. 2012 yılında Rojava Özgürlük Devrimi’nin ilk kıvılcımını tutuşturan, devrimi gerçekleştiren ve öncülük yapan kenti oldu. Tüm düşman saldırıları karşısında asla boyun eğmedi. BAAS rejiminin asimilasyon, baskı ve zorundan, DAİŞ çetelerinin ve faşist Türk devletinin insanlık dışı ve soykırım saldırılarına kadar tüm düşman saldırılarına karşı direndi. Özellikle de DAİŞ’e karşı 2014 ve 2015’te sergilediği tarihi direniş, tüm dünyayı etkisini altına aldı, ezilen insanların umudu oldu, dünyanın her yanından binlerce enternasyonalist özgürlük savaşçısını kendisine çekti. Böylece insanlığa yeni bir umut, yeni bir çıkış, demokratik ve özgür insanlığın, onun demokratik sisteminin ve özgür yaşam nüvelerinin kıblesi haline geldi. Bugün de Türk devlet faşizminin soykırım saldırılarına karşı asil yurtseverlik duruşuyla direnen Kobanê halkı, tüm dünyaya devletsiz ve özgür bambaşka bir yaşamın ve sistemin mümkün olduğunu gösterip kanıtlayan önemli örneklerinden biri olarak varlığını korumaya çalışmaktadır.

Ala Munzur Dêman yoldaşımız, insanlığın ilk boy verdiği, toplumsallaştığı, neolitik devrimi gerçekleştirdiği ve Kürt halkının on binlerce yıllık kadim coğrafyası olan topraklarda yaşama gözlerini açtı. Yurtseverlikte örnek olan Kobanê kentinin ve halkının kültürü ile büyüdü. Kêtikî aşiretinin bir ferdi olarak dünyaya gelmesi, toplumsal görev ve sorumluluklarının farkına varmasını sağladı. Yurtsever bir aile ve Kobanê’de direniş kültürü ile büyümesi Ala yoldaşımızın karakterini şekillendirdi. Derin bir yurtseverlik bilinci ve duyguları ile yetişen yoldaşımız kendisini, halkını, tarihini ve özgürlük mücadelesini erkenden tanıdı. Yönetmenliğini büyük şehitlerimizden Halil Dağ yoldaşın yaptığı ve ölümsüz büyük komutanımız Şehîd Beritan (Gülnaz Karataş) yoldaşın direnişini anlatan Bêrîtan filminden etkilendi. Aynı süreçlerde işgalci Türk ordusunun Zap’ta büyük bir kırılmayı yaşaması ve akabinde gelişen tarihi Oremar eyleminden etkilendi. Sömürgeci, soykırımcı Türk devletinin 2008 yılında ahlaksızca ve namertçe Rêber Apo’ya yönelerek fiziki saldırıda bulunması Ala yoldaşımız için bardağı taşıran son damla oldu. Soykırımcı düşmana duyduğu kin ve öfke kararlaşmasını sağladı ve bir gerilla olup halkımıza ve Önderliğimize yaşatılanların intikamını almak üzere Kurdistan dağlarının yolunu tuttu.

Medya Savunma Alanları’nda ilk gerilla eğitimini alan, gerilla ile tanışan ve PKK’nin örgütlü yaşamına katılan Ala yoldaşımız erkenden gelişme kaydetti. Ala yoldaşımızın kişiliğindeki bozulmamış toplumsal öz, derin yurtseverlik bilinci, asil duyguları ve yüce amaçları gelişmesini tetikleyen önemli etkenlerdi. Özellikle özgür Kürt kadınının Apocu ideoloji ile yaşadığı özgürleşme düzeyi, kadının YJA Star olarak bir ordu haline gelmesi, kadın kurtuluş ideolojisinin netlik kazanması, özgür kadının bir özgürlük hareketi haline gelmesi, PAJK olarak partileşmesi, önce KJB sonra da KJK olarak devlet dışı sisteme öncülük eden ve dünyada bir ilk olan kadın konfederalizmini gerçekleştiriyor olması Ala yoldaşımızı hayranlık içinde bıraktı. Ala yoldaşımız da özgür bir Kürt kadını olmak, Apocu çizgide tarihi rolünü oynamak, kadın renginde özgürlük devrimini gerçekleştirmek üzere tereddütsüzce mücadeleye katıldı. Ala yoldaşın hesapsız ve dürüst katılımı erkenden gelişmesini sağladı. Büyük bir iddia ile görevlerine sahip çıkarak an’a ve döneme cevap olmasını bilen bir militan oldu. Ala yoldaşımız, hiçbir zaman sıradanlığı kabul etmedi, kendinde her gün yeni başlangıçlar yapmasını bilen fedai bir militan oldu. Özgürlük yürüyüşünü fedailik temelinde gerçekleştirip Zilanca bir katılımın sahibi oldu. Ala yoldaş, yaşama, ilişkilere, görevlere, eylemlere ve savaşa hep fedai ruh temelinde katıldı. Esas aldığı fedailik ölçüleri katılımını ve misyonunu günden güne büyüterek sorumluluklarına cevap olmasını bilen bir militan haline getirdi.

2010 ve 2012 yıllarında askeri ve ideolojik alanda uzmanlık eğitimleri alan Ala yoldaşımız, gerillacılıkta profesyonelleşti. Eğitimden aldığı formasyon ve güçle pratik sahalara yönelen Ala yoldaşımız, mekan ve görev ayrımı gözetmeksizin tüm devrim görevlerine büyük bir aşk ve istekle sarıldı. Her devrimci görevin halkımızın özgürlüğüne hizmet ettiğinin bilinciyle sadece başarmaya odaklandı. Amaca kilitlendiğinde önündeki hiçbir engeli tanımayan, tıkanmayı ve pes etmeyi kabul etmeyen Ala yoldaş, daima başarılı olmayı bilen bir militan oldu. Ala yoldaşımızın özgür yaşam sevgisi, güler yüzlü moralli katılımı, renkli kişiliği, kararlı duruşu, samimi yoldaşlığı, fedai ruhunun kendisinde yarattığı dervişane devrimciliği onu tüm yoldaşları tarafından sevilen bir militan haline getirdi. Bulunduğu her ortamda öncülük yaptı, özgür kadın duruşunu ve Apocu fedai militanlık ölçülerini layıkıyla temsil etmesini bildi. Önderlik’ten ve şehitlerimizden aldığı güç ve bunun yarattığı maneviyatla mücadelemizin soylu değerlerini şahsında yaşayan ve bulunduğu ortamda yaşatan bir yoldaş oldu.

Ala yoldaşımız, büyük bir birikim ve tecrübe edindikten sonra yüzünü Bakurê Kurdistan’a döndü ve en büyük hayali olan Bakur gerillacılığına kavuştu. Amed eyaletinin birçok alanında önemli görevler üstlenip başarıyla yerine getirdi. Zorlu Bakur koşullarında tüm imkansızlıkları ve engelleri aşmasını bildi. Örnek bir militan olan Ala yoldaşımız, öncülük rolünü oynayan bir komutan olarak birçok başarının sahibi oldu. Amed eyaletindeki emek ve çabasıyla eyalete ve özgürlük mücadelemize büyük faydalar sağladı. Duruşu, yoldaşlığı ve cesareti ile yoldaşlarına güç kaynağı oldu. Her şart altında dervişane devrimciliğini ve Apocu fedai ruhunu korumasını bilen Ala yoldaş, fırsatını her bulduğunda sömürgeci soykırımcı Türk devletine ve onun işgalci ordusuna darbe vurmasını da bildi.

3 Haziran günü Amed’in Licê bölgesine bağlı Şehîd Ferhat alanında gerçekleşen düşman saldırısında Zîn ve Herekol yoldaşlarımızla birlikte şehadete ulaştı."