Kadın belediye eşbaşkanlarından Şenyaşar'a ziyaret

Direnişini sürdüren Şenyaşar Ailesi'ni HDP’li belediyelerin kadın eşbaşkanları ziyaret etti.

Riha'nın Pirsûs (Suruç) ilçesinde, 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile saldırılarda yaralanan oğlu Ferit Şenyaşar'ın 9 Mart 2021’de başlattığı Adalet Nöbeti, 689’uncu gününde devam etti. Pirsûs’daki evlerinden Urfa'daki adliye önüne gelerek, eylemine başlayan aileyi, Mêrdîn'in kadın belediye eşbaşkanları ziyaret etti. Ziyarette, Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Figen Altındağ, Nisêbîn (Nusaybin) Belediyesi Eşbaşkanı Semire Nergiz, Qoser (Kızıltepe) Belediyesi Eşbaşkanı Nilüfer Elik, Derîk (Derik) Belediyesi Eşbaşkanı Mülkiye Esmez, Stewrê (Savur) Belediyesi Eşbaşkanı Gulistan Öncü ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Belediye Meclis üyesi Renas Aburşu ve Yerel Yönetimler İl Kurulu üyesi Mevlüde Çelebi yer aldı.
Kadın seçilmişlere HDP Riha il yöneticileri, Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA) ve Riha Barış Anneleri Meclisi üyeleri de eşlik etti.

'ANNEMİZİN İSYANINA CEVAP OLALIM'

Ziyarette konuşan Eşbaşkan Figen Altındağ, "Bu zulme ve katliama ses vermek için Emine annemizin yanına geldik. 3 maymunu oynamaktan vazgeçelim artık. Bu acının dinmesi için ailemizin yanında olduğumuzu, toplumun her kesiminin de annemizin yanında, bu zulüm karşısında olduğunu biliyoruz. O yüzden yan yana bulunuyoruz. Bu zulüm ve acı bitsin. Annemizin bu isyanına cevap olalım" diye belirtti.

'NASIL DEVLETSİNİZ!'

Emine Şenyaşar, oğlu Fadıl'ın 5 yıldır tek kişilik hücrede tutulduğunu hatırlattı. Hastane ve işyerinde katliam yapanların cezalandırılmasını isteyen Şenyaşar, "Nasıl devletsiniz, katilleri bulun! Hastane görüntülerini bulun. Oğlumu serbest bırakın" ifadelerini kullandı.