YENİLENDİ

İspanya'da vekil ve senatörlerden CPT Başkanı'na mektup

İspanya'daki 27 milletvekili ve senatör, CPT Başkanı'na mektup göndererek mutlak tecrit altındaki Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan için harekete geçilmesini istedi.

CPT BAŞKANI'NA MEKTUP

İspanya Devleti Temsilciler Kongresi'nde farklı siyasi partilere mensup milletvekili ve senatörlerin yanı sıra özerk parlamentolardaki milletvekilleri, Avrupa İşkence ve İnsanlık Dışı Onur Kırıcı Muamele ve Cezanın Önlenmesi Komitesi (CPT) Başkanı Dr. Alan Mitchell'e bir mektup göndererek, Türk devletinin işkencelerine dikkat çekti ve "Birçoğunun maruz kaldığı ve tamamen tecride varan hücre hapsi açık bir işkence biçimidir" dedi.

27 ismin mektubunda şu ifadelere yer verildi:

 "Son 38 aydır, milyonlarca Kürt tarafından meşru siyasi temsilcileri olarak görülen Kürt Lider Abdullah Öcalan, İmralı Adası'nda Türk devleti tarafından iletişimsiz olarak tutulmaktadır. Bu yasa dışı ve insanlık dışı tecrit sırasında Sayın Öcalan, avukatları ve yakın aile üyeleri de dahil olmak üzere dış dünya ile her türlü temastan mahrum bırakıldığı için fiilen 'kaybolmuş' ve bir 'yokluk' boşluğuna düşmüştür.

Bu süre zarfında Türkiye, İmralı Adası'nı 'yüzen bir tabuta' dönüştürmeye çalışmıştır. Şu anda 75 yaşında olan Sayın Öcalan, 25 yıldır tecrit yoluyla zalimane işkencelere maruz bırakılmış, ancak son üç yıldır sağlığına ilişkin hiçbir bilgi verilmemiş ve bu durum ciddi bir tedirginliğe neden olmuştur. Bu noktada nerede olduğu bile teyit edilemiyor ve fiziksel durumu, onu ulusal seslerini temsil eden kişi olarak gören pek çok Kürt için son derece hassas bir konu."

'DERHAL HAREKETE GEÇMELİSİNİZ'

Mektup şöyle devam ediyor:

 "İşte bu zorlayıcı nedenlerden ötürü CPT olarak sizden derhal harekete geçmenizi rica ediyoruz. Ancak bu şekilde korkularımız yatışacaktır. CPT olarak, Sözleşme'ye taraf olan devletlerin tüm alıkonulma yerlerini ziyaret etme hakkına sahipsiniz ve buna Türkiye de dahildir. Bu size, uzman ekibinizi İmralı'ya gönderme yetkisi ve kabiliyeti vermektedir; Türk hükümeti, Sayın Öcalan'ı tutsak tutulduğu yerde ziyaret edebilmeniz için size sınırsız erişim hakkı tanımak ve kendisiyle özel olarak görüşmenize izin vermekle yükümlüdür, böylece herhangi bir baskı altında kalmadan sizinle gizlilik içinde iletişim kurabilir.

CPT'nin AK Statüsü'nün 3. Maddesi uyarınca hareket etmesini istiyoruz: 'Avrupa Konseyi'nin her üyesi, hukukun üstünlüğü ilkesini ve kendi yetki alanı içindeki herkesin insan hakları ve temel özgürlüklerden yararlanmasını kabul etmelidir.' Sayın Öcalan, yirmi beş yıldır insan haklarından mahrum bırakılan ve son üç yıldır da avukatlarıyla görüşmek ve ailesiyle konuşmak gibi temel yasal haklarından mahrum bırakılan AK üyesi bir devletin vatandaşıdır."

'SORUMLULUĞUNUZU YERİNE GETİRİN, HEYET GÖNDERİN'

Mektupta şu ifadelere de yer verildi:

"Sizden tüm samimiyetimizle istediğimiz, Sayın Öcalan ile görüşmek ve sağlık durumunu kontrol etmek üzere İmralı Adası'na bir heyet göndererek sorumluluklarınızı derhal yerine getirmenizdir. Bunu takiben, Türkiye'yi, AK ve CPT yükümlülüklerine tam olarak uymalarını sağlamak için ailesinin ve avukatlarının kendisini ziyaret etmesine izin vermeye teşvik ederseniz çok memnun oluruz. Bu, milyonlarca Kürdü ilgilendiren acil bir insan hakları meselesinin ele alınmasına yardımcı olacak ve aynı zamanda Türkiye'deki Kürt meselesine barışçıl bir çözüm bulunması için acilen ihtiyaç duyulan uzlaşma ruhunu da yenileyecektir."

İMZACILARIN İSİMLERİ

Mektupta imzası bulunan isimler şunlar:

"Àgueda Micó i Micó, València milletvekili, (GSUMAR),

Agustín Santos Maraver, Madrid milletvekili, (GSUMAR)

Francisco Sierra Caballero, Sevilla milletvekili (GSUMAR)

Gerardo Pisarello Prados, Barcelona milletvekili (GSUMAR )

Javier Sánchez Serna, Murcia milletvekili (GCUP-EC-GC)

Jorge Pueyo Sanz, CHA milletvekili, (GSUMAR)

Marije Fullaondo La Cruz, Bizkaia milletvekili EH Bildu (GEH Bildu)

Martina Velarde Gómez, Granada milletvekili, (GMx)

Nahuel González López, Valencia milletvekili (GSUMAR)

Néstor Rego Candamil, Coruña milletvekili, Galizia Nazional Blok BNG (GMx)  

Noemí Santana Perera, Gran Canaria milletvekili,  Podemos grup sozcusu (GCUP-EC-GC)

Oskar Matute Matute García de Jalón, Bizkaia milletvekili (GEH Bildu)

Carme Da Silva Méndez, senator, BNG Galicia Nazional blok BNG (GPPLU)

Estefanía Beltrán de Heredia Arroniz, senator, EAJ-PNV Vasco Nazional Parlamenter (GPV)

Gorka Elejabarrieta Diaz, senator, EH Bildu (GPERB)

Igotz López Torre, senator, EAJ-PNV Vasco Nazional Parlamenter (GPV)

Josu Estarrona Elizondo, senator, EH Bildu (GPERB)

Laura Castel i Fort, senator ERC Catalunya Cumhuriyetçi Sol (GPERB) ve PACE üyesi

Luis Jesús Uribe Etxebarria Apalategi, senatör

Nerea Ahedo Ceza, senator, EAJ-PNV Vasco Nazional Parlamenterler (GPV), PACE uyesi

Olaia Duarte López, senatör, EH Bildu (GPERB) EAJ-PNV Vasco Nazional Parlamenterler (GPV)

Irati Jimenez Aragón, Navarra Parlamentosu milletvekili,

Diana Urrea, Pais Vasco milletvekili,

Edurne Benito Antolín, Pais Vasco milletvekili,

Igor Zulaika, Pais Vasco milletvekili,

Oihana Etxebarrieta, Pais Vasco milletvekili

Pernando Barrena Erza, Avrupa Parlamenteri."