Bingöl: Saldırılar bizi özgürlük talebimizden vazgeçiremez

Özgürlük Nöbeti Eylem Tertip Komitesi’nden Zülfü Bingöl, faşist saldırıya dair, “Bu saldırı bizi ne Önderliğimizden ne de demokratik, barışçıl çözüm talebimizden bizi vazgeçiremez” diyerek Kürt halkına ve dostlarına eylemi daha güçlü sahiplenmeye çağırdı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit, işkence ve soykırım sisteminin sonlandırılması ve Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması amacıyla Fransa'nın Strasbourg şehrinde 12 yıldır kesintisiz bir şekilde sürdürülen “Özgürlük Nöbeti” eylem noktasına Türk faşistleri saldırdı. Saldırıda üzerinde Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarının bulunduğu “Öcalan’a Özgürlük” yazılı afişler yırtıldı.

Maddi hasarın olduğu saldırıya dair konuşan Eylem Tertip Komitesi’nden Zülfü Bingöl, saldırının gündüz geliştiğini, saldırganların kendilerine “Brüksel’in intikamını almaya geldik” dediklerini aktardı.

Zülfü Bingöl, “Bizler Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözüm yolunun İmralı olduğunu göstermeye, Önderimizin irademiz olduğunu ve özgürlüğü sağlanmadan demokratik çözümün mümkün olmadığını ifade ediyoruz. Türk devleti ise her yerde Kürtlere dönük savaşı derinleştirmeye çalışıyor. Türk halkı bilmelidir ki bu savaş sadece Kürt halkını değil, Türk halkını da vuruyor. Derinleşen toplumsal ve ekonomik krizin nedeni Kürtlere karşı yürütülen bu savaştır. Biz savaş bitsin, Kürtlerin hakları tanınsın istiyoruz. Bu saldırı bizi ne Önderliğimizden ne de demokratik, barışçıl çözüm talebimizden bizi vazgeçiremez. Avrupa’da yaşayan yurtsever Kürt halkımıza ve Kürt halkının dostlarına çağrımız eylemimizi daha güçlü şekilde sahiplenmelidir” açıklamasında bulundu.