Köln'de Kobanê Davası tutsaklarıyla dayanışma mitingi

Siyasi soykırım kararı Köln’de protesto edildi. Kitle, “Mücadeleyi ikiye katlayarak yoldaşlarımızı zindanlardan söküp alacağız” dedi.

KOBANÊ KUMPAS DAVASI

Almanya'nın Köln kentinde, 16 Nisan'da görülen Kobanê Davası’nda AKP-MHP faşizminin verdiği yüzlerce yıllık cezalara karşı Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB) ve Tutsakların Sesi Platformu’nun (TSP) çağrısıyla Mülheim/ Weinerplatz meydanında miting düzenlendi.

Onlarca kişinin katılımıyla gerçekleşen eylemde HDP eski Eş Genel Başkanları

Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın resimleri taşındı.

Mitingde Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) Eşbaşkanı İsminaz Temel bir konuşma yaparak şunları belirtti:

‘YOLDAŞLARIMIZI ZİNDANLARDAN SÖKÜP ALACAĞIZ’

"Kobanê Kumpas Davası’nda çıkan karar, öncelikli olarak kadın iradesine vurulmak istenen bir darbedir. Kadın iradesiyle inşa edilen, Rojava Kadın Devrimini boğamayan faşist iktidar, yoldaşlarımıza ceza vererek öç almak istedi. Bu kararla aynı zamanda Kobanê'nin IŞİD çetelerinden temizlenmesi ve savunulması için Türkiye ve dünya halklarının ortaya koyduğu dayanışmayı boğmak istedi. Bu dava da Gezi davası gibi politik bir davadır. Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş ve diğer yoldaşlara daha çok ceza vermek istediler ama mücadelemiz bunu engelledi. Şimdi bize düşen, bugüne kadar ortaya koyduğumuz mücadeleyi ikiye katlamak, yükselttiğimiz sesi daha da yükseltmektir. Mücadelemizle, kadınların, halkların mücadelesi ile yoldaşlarımızı zindanlardan söküp alacağız."

TSP adına yapılan konuşmada ise şu ifadeler kaydedildi:

"Bizler Mahir Çayanların, Deniz Gezmişlerin, İbrahim Kaypakkayaların, Mazlum Doğan’ın, Hasan Ocak'ın yoldaşlarıyız. Ağır bedeller ödeyerek bugünlere geldik. 2001 beri AKP faşist diktatörlüğü binlerce insanımızı Kurdistan’da esir aldı, Rojava’da IŞİD ile katletti. İşte Suruç, İşte Amed, Mersin, Ankara Gar katliamları, suikastlar, Garê ve Zap'ta kimyasal silahlarla savaş suçu işledi. Biz IŞİD ile işbirliği yapan faşist Türk sömürgeciliğini, uluslararası emperyalist güçleri tanıyoruz. 'Kobanê düştü düşecek' diyenler yenildi. İşte bu kumpas davasını her gün sokaklarda, şehirlerde, her yerde protesto etmeye devam edeceğiz. Tüm politik tutsaklara özgürlük istiyoruz.  Bütün halkımızı, dostlarımızı, tutsaklarımızın özgürlüğü için mücadeleye, dayanışmaya çağırıyoruz. Bugün hepimiz Figen Yüksekdağ'ız, Selahattin Demirtaş'ız, Alp Altınörs'üz, Pervin Oduncu'yuz, Bülent Parmaksız'ız, Dilek Yağlı'yız, Ahmet Türk'üz."

FİGEN YÜKSEKDAĞ’IN MEKTUBU OKUNDU

Mitingde Figen Yüksekdağ'ın mektubu da okundu. Figen Yüksekdağ mektubunda,

“Kimsenin yüzü düşmesin, yüreği kararmasın. Bugüne kadar yıkamadılar, diz çöktüremediler. Ağır bedellerle, cefalarla beslenen yolumuzdan döndüremediler. Bundan sonra da başaramayacaklar. Direne direne var olduk. Direne direne kazanacağız. Selam ve sevgilerle” mesajını verdi.

Miting, "Cumartesi Anneleri’nin eylemlerinin 1000. Haftası, 17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplar Haftası dolayısıyla tüm dünyada ICAD'ın 25. Mayıs Cumartesi günü alanlardayız" bilgilendirmesiyle sona erdi.