Londra’da ‘tecride karşı mücadele’ şiarıyla eylem

İngiltere’nin başkenti Londra’da “Hasta tutsaklara özgürlük, tecride karşı mücadele” şiarıyla eylem düzenlenirken, Ecevit Piroğlu'nun sağlık durumuna da dikkat çekilerek derhal serbest bırakılması istendi.

TECRİDE KARŞI EYLEM

Londra’da, Tutsakların Sesi Platformu (TSP), NADEK ve UPOTUDAK’ın ortak çağrısıyla Woodgreen Kütüphanesi’nin önünde eylem düzenlendi.

İngilizce ve Türkçe pankart ve dövizlerin taşındığı, bildirilerin dağıtıldığı eylem boyunca faşist şeflik rejiminin zindanlardaki katliamcı ve yasakçı politikaları teşhir edildi. “Hasta tutsaklara özgürlük!” talebinin de dile getirildiği eylemde tecride karşı mücadelenin daha da büyütülmesi çağrısı yapıldı.

Eylemde yapılan konuşmada, "Faşist devletin izlediği politika, rehin aldığı devrimci tutsakları içerde öldürme politikasıdır. Hasta tutsakların içerde yaşadıkları baskılar, işkenceler ve hak gaspları sağlığa erişim hakkını da kapsamaktadır. Sağlığa erişim hakkı bir insan hakkıdır.  İçeride yaşam mücadelesi veren tüm hasta tutsakların derhal serbest bırakılmalarını istiyoruz. Hasta tutsaklar serbest bırakılsın!  Tedavi haktır, engellenemez! Politik tutsaklara özgürlük!" denildi.

Başta hasta tutsaklar olmak üzere tecrit ve zindanlardaki hak gasplarına karşı tutsakların sesi olma çağrısı yapıldı.

ECEVİT PİROĞLU'NA ÖZGÜRLÜK!

Bu ay yapılan eylemde Ecevit Piroğlu'nun durumuna da dikkat çekilerek şöyle denildi:

“Sırbistan devleti tarafından 3 yıldır tutsak edilen enternasyonalist devrimci Ecevit Piroğlu’nun hayatı ciddi tehlike altında. Sırbistan Devleti, Piroğlu’nu faşist Türk devletine teslim etmek için hukuksuzca hapiste tutmaya devam ediyor. Piroğlu’nun 12 Şubat 2024’de başladığı ikinci Açlık Grevi eylemi kritik noktaya gelmiş bulunuyor. 49 kiloya düşmüş olan Piroğlu, daha önce Türk devletine teslim edilmesini engellemek için 136 gün süren açlık grevi eylemi yapmış ve vücudu oldukça yıpranmıştı. Piroğlu’nun tedavi hakkı da engellenmişti. Piroğlu, Sırbistan Yüksek Mahkemesi’nin Türkiye’ye iade edilemez kararına rağmen Haziran 2021’den beri tutukluydu. Piroğlu’nun 12 Ocak 2024 günü tahliye edilmesi, ancak aynı gün hapishane içinde bekleyen Sırbistan polisi tarafından yeniden tutuklanması ve kamp adı altında başka bir hapishaneye götürülmesi, Sırbistan devletinin hem kendi hukukuna hem de uluslararası hukuka ve insan haklarına aykırıdır. Ecevit Piroğlu, tutuklandığından bu yana Sırbistan ile Türk devleti arasındaki kirli pazarlıklar sonucu Türk devletine teslim edilme riski altında. Tutuklanmasının nedeni de Türk devletinin iade talebidir. Piroğlu’nun Türk devletine iadesi, uluslararası alanda yürütülen kampanya ve Piroğlu’nun 136 gün süren açlık grevi direnişi sonucu engellenebilmişti.

"Piroğlu’nun tahliyeye rağmen serbest bırakılmaması, Türk devleti ile kirli siyasi pazarlıkların devam ettiğini göstermektedir. Sırbistan devleti Piroğlu’nu tutmaya devam ederek suç işlemektedir. İkinci Açlık Grevinde 107 günü geride bırakan Piroğlu’nun hayatı ciddi risk altındadır. Derhal serbest bırakılmalı ve tedavi olanağı sağlanmalıdır.”

Ecevit Piroğlu’nun başına gelebilecek herhangi bir olumsuzluktan Sırbistan devletinin sorumlu olacağı vurgulanan açıklamada, “Sırbistan devletinin faşist Türk devleti ile kirli pazarlıklardan vazgeçmesini ve uluslararası hukuka uyarak Piroğlu’nu derhal serbest bırakmasını istiyoruz” denildi.