İrlanda Başbakanı’ndan ırkçı saldırıya tepki: Utanç kaynağı

İrlanda Başbakanı Leo Varadkar, perşembe akşamı Dublin'de meydana gelen şiddet olaylarına karışanlar için "İrlanda için bir utanç kaynağı" dedi.

Şiddet olayları, perşembe günü öğleden sonra bir okul yakınında gerçekleşen bıçaklı saldırının ardından patlak verdi. Saldırıda, aralarında bir öğretmen ve üç çocuğun bulunduğu beş kişi yaralandı, beş yaşındaki bir kız çocuğunun durumu ciddiyetini koruyor.

Irkçı grup, Dublin'in merkezinde göçmen nüfusun yoğun olduğu bir bölgede araçları ateşe verip dükkanları yağmaladı, polisle çatıştı. Şiddet olayları, sosyal medyada saldırganın kökenine dair yayılan söylentilerin polis tarafından aşırı sağcılara yıkılmasıyla daha da karmaşık hale geldi.

İrlanda Başbakanı Varadkar, cuma sabahı düzenlediği basın toplantısında saldırıda bulunanları kınayarak, "İrlanda vatandaşlarını savunduklarını iddia ettikleri bu eylemler, en masum ve savunmasız olanları tehlikeye atmaktadır. Dublin için bir utanç kaynağı, İrlanda için bir utanç kaynağı, aileleri ve kendileri için bir utanç kaynağıdırlar" dedi.

İrlanda Polis Teşkilatı Başkanı Komiser Drew Harris ise olayların failleri arasında "radikalleşme unsuruna" işaret ederek, sosyal medyanın durumu daha da kötüleştirdiğini belirtti. Şiddet olayları sırasında 34 kişi gözaltına alındı ve polis, başka gözaltıların da olabileceği uyarısında bulundu.

Başbakan Yardımcısı Michael Martin, yaşanan olayların çocuklara yönelik saldırıyı manipüle etmek isteyenler tarafından hızlı bir şekilde organize edildiğini söyledi.

Hükümet, bıçaklı saldırıya karşı polisin etkili müdahalesini övdü ve Başbakan, saldırganın saikleriyle ilgili olarak her şeyin göz önünde bulundurulduğunu belirtti.